0
Upcoming SlideShare
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Standard text messaging rates apply

# Example 1

793

Published on

Published in: Education, News & Politics
1 Like
Statistics
Notes
• Full Name
Comment goes here.

Are you sure you want to Yes No
• Be the first to comment

Views
Total Views
793
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
10
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

### Transcript

• 1. Example ABC Co. Ltd has four production departments P1, P2, P3 and P4 and three service departments S1, S2 and S3. S1 –stores S2 –production control section S3 –maintenance department Calculate for each production department an appropriate overhead absorption rate per machine hour.Calculate the total cost of each department.The annual overheads are as follows:
• 2. InformationCost Total (Rs.’000)Indirect labour 2,000Supervision 200Power 600Rent 80Insurance -Building 160Insurance -Plant 100Depreciation -Building 240Depreciation -Plant 120
• 3. Information Indirect Labour Costs Cost centres Actual costs Rs.’000 P1 300 P2 200 P3 500 P4 100 S1 200 S2 300 S3 400
• 4. Information P1 P2 P3 P4 S1 S2 S3 TotalNo. of employee 400 400 500 600 30 20 50 2,000Floor Area (Sq.M) 3,000 9,000 8,000 8,000 1,000 1,000 2,000 32,000Power (KWHrs) 7,000 5,000 3,000 2,000 1,500 500 1,000 20,000Pro.Cntrl Hours 4,000 5,000 5,000 3,000 - - 1,000 18,000Stores Requisitions 600 300 250 150 - 400 300 2,000Maint. Dept Hours 6,000 8,000 5,000 6,000 - - - 25,000Plant Hrs (‘000) 120 80 200 100 - - - 500Book value of plant 300 200 100 80 120 50 150 1,000(Rs.’000)
• 5. Allocation of costs to Production and Service DepartmentsItem Basis Total P1 P2 P3 P4 S1 S2 S3Ind. Labour Actual 2000 300 200 500 100 200 300 400Supervision No. of 200 40 40 50 60 3 2 5 employeePower KWHr 600 210 150 90 60 45 15 30Rent & Floor area 80 7.5 22.5 20 20 2.5 2.5 5RatesInsurance Floor area 160 15 45 40 40 5 5 10BuildingInsurance Book value 100 30 20 10 8 12 2 15PlantDepreciation Floor area 240 22.5 67.5 60 60 7.5 7.5 15BuildingDepreciation Book value 120 36 24 12 9.6 14.4 6 18PlantTotal 3500 661 569 782 357. 289.4 343 498 6
• 6. CalculationItem Basis Total P1Ind. Labour Actual 2000 300.0Supervision No. of 200 (200/2,000)*400 = 40.0 EmployeePower KWHr 600 (600/20,000)*7000 = 210.0Rent & rates Floor area 80 (80/32,000)*3000 = 7.5Insurance -B Floor area 160 (160/32,000)*3000 = 15.0Insurance-P Book value 100 (100/1,000)*300 = 30.0Depreciation-B Floor area 240 (240/32,000)*3000 = 22.5Depreciation-P Book value 120 (120/1,000)*300 = 36.0Total 3500 661.0
• 7. Reallocation of Service Department Overheads to Production DepartmentsItem Basis Total P1 P2 P3 P4 S1 S2 S3Total 3500 661.0 569.0 782.0 357.6 289.4 343.0 498.0costsS1- Store - 86.8 43.4 36.2 21.7 - 57.9 43.4stores req 289.4S2-Pro Prodn 3500 748.8 612.4 818.2 379.3 - 400.9 541.4Control control 89.1 111.35 111.35 66.8 - -400.9 22.3S3- Main 3500 837.9 723.75 929.55 446.1 - - 563.7Maint Hrs 135.3 180.4 112.7 135.3 - - - 563.7Total 3500 973.2 904.15 1042.25 581.4 - - -
• 8. S1- Store - 87.8 43.4 36.2 21.7 (289.4) 57.9 43.4stores req• S1 P1 (289.4/2000)*600 = 86.82 ≈ 86.8 P2 (289.4/2000)*300 = 43.41 ≈ 43.4 P3 (289.4/2000)*250 = 36.18 ≈ 36.2 P4 (289.4/2000)*150 = 21.71 ≈ 21.7 S2 (289.4/2000)*400 = 57.88 ≈ 57.9 S3 (289.4/2000)*300 = 43.41 ≈ 43.4 Total 289.4
• 9. S2-Pro Prodn 3500 748.8 612.4 818.2 379.3 - 400.9 541.4Control control 89.1 111.35 111.35 66.8 - (400.9) 22.3 • S2 P1 (400.9/18,000)* 4000= 89.08 ≈ 89.1 P2 (400.9/18,000)* 5000=111.35 P3 (400.9/18,000)* 5000=111.35 P4 (400.9/18,000)* 3000=66.81 ≈ 66.8 S3 (400.9/18,000)* 1000=22.27 ≈ 22.3
• 10. S3- Plant 3500 837.9 723.75 929.55 446.1 - - 563.7Maint Hrs 135.3 180.4 112.7 135.3 - - (563.7) S3 P1 (563.7/25,000)*6000 =135.288 ≈ 135.3 P2(563.7/25,000)*8000 =180.384 ≈ 180.4 P3(563.7/25,000)*5000 =112.74 ≈ 112.7 P4 (563.7/25,000)*6000 =135.288 ≈ 135.3 Total 563.7
• 11. Calculation of appropriate departmental overhead rates• Based on machine hours P1 = 973.3/120 = 8.11 per M/C hour P2 = 904.15/80 = 11.30 per M/C hour P3 =1042.25/200 = 5.21 per M/C hour P4 = 581.4/100 = 5.81 per M/C hour
• 12. Charging Overhead Rates to Products Overhead costs in each cost centre should be absorbed by the products, at an absorption rate of each product.Pro.Dep. Job1(hours) Job2(hours) Job3(hours)P1 3 12 1.5P2 2.5 0 4P3 0 5 10P4 5 0 3
• 13. • Then, based on the production hours the overhead costs chargeable are as follows:• Job 1 = 3*8.11+2.5*11.3+5*5.81 = 81.63• Job 2 = 12*8.11+5*5.21 = 123.37• Job 3 = 1.5*8.11+4*11.3+10*5.21+3*5.81 =
• 14. Allocation service department costsExample A manufacturing firm has three production departments, P1, P2 and P3, and two service departments, S1and S2. the following costs are shown in the overhead distribution sheet. production dep. P1 = Rs. 5000 production dep. P2 = Rs. 8000 production dep. P3 = Rs. 6000 service dep. S1 = Rs. 1280 service dep. S2 = Rs. 3000Total = Rs.23,280
• 15. • The costs of the two service departments S1 and S2 are to be re-apportioned to production departments using the following basis. S1 S2 P1 20% 30% P2 40% 30% P3 10% 20% S1 - 20% S2 30% - Total 100% 100%
• 16. • There are 3 basic methods of allocating service department costs. 1. Continuous Allotment 2. Simultaneous Equation method 3. Specified order of Re-Allocation
• 17. Continuous AllotmentCosts of service departments are re-allocated to otherdepartments repeatedly until the amount remaining is tooinsignificant. s1 s2 P1 20% 30% P2 40% 30% P3 10% 20% S1 - 20% S2 30% - Total 100% 100%
• 18. Total P1 P2 P3 S1 S2Cost before 23280 5000 8000 6000 1280 3000re-allocationDept S1 256 512 128 (1280) 384Dept. S2 1015 1015 677 677 (3384) 135 271 68 (677) 203 61 62 40 40 (203) 8 16 4 (40) 12 3.6 3.6 2.4 2.4 (12) 4 4 3 - -Total 2380 6479 9880 6920
• 19. Simultaneous equation methodX=total cost of S1 after receiving 20% cost of S2Y=total cost of S2 after receiving 30% cost of S1X=1280+0.2YY=3000+0.3XBy solving two equation above,X=2000 and Y=3600
• 20. As above Total P1 P2 P3Cost before 19000 5000 8000 6000re-allocationDept S1 2000 1400* 400* 800* 200*Dept S2 3600 2880 1080 1080 720Total 23280 6480 9880 6920(2000/100)*70 (1400/70)*20 (1400/70)*40 (1400/70)*10=1400 =400 =800 =200
• 21. Specified order of Re-allocation• Assume that service dept. costs are first allocated to S1 and then to S2. S1 S2 30*(100/80) P1 20% 37.5% P2 40% 37.5% 30*(100/80) P3 10% 25.0% 20*(100/80) S1 - - S2 30% - Total 100% 100%
• 22. Total P1 P2 P3 S1 S2Cost before 23280 5000 8000 6000 1280 3000re-allocationDept S1 256 512 128 (1280) 384Dept. S2 1269 1269 846 - (3384)Total 2380 6525 9781 6974 - - (1280/100)*20 (1280/100)*40 (1280/100)*10 (1280) (1280/100)*30 =256 =512 =128 =384