Metoda projektu w szkole

785 views
656 views

Published on

wersja robocza

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
785
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Metoda projektu w szkole

 1. 1. METODA PROJEKTUPRZYJAZNA DLA UCZNIA I NAUCZYCIELA Zespół Szkół nr 4 w Krzesławicach
 2. 2. CZY WARTO?! ZDECYDOWANIE TAK!Metoda projektu:- stawia na aktywność i twórczość ucznia,- łączy działania praktyczne z umysłowymiZalety:- uczeń jest w centrum zainteresowania- uczy się pracy w grupie- samodzielnie rozwiązuje problemy- nauczyciel jedynie wspiera, nie wyręcza w zadaniach
 3. 3. KLASA IV SZKOŁĄ PODSTAWOWANa zakończenie roku nauki uczniowie przygotowują „paszport”, który pozwoli im kontynuować naukę po wakacjach. Wzmacniamy poczucie własnej wartości.
 4. 4. KLASA VI SZKOŁA PODSTAWOWAW roku szkolnym 2011/12 klasa wzięła udział w międzynarodowym projekcie eTwinning „Nasz wspólny dom”. Język komunikacyjny projektu: niemiecki.
 5. 5. UTWALAMY SŁOWNICTWO: DOM / MIESZKANIEDwie grupy pracują nad własnym domem, w którym powinny się znaleźć min. 4pomieszczenia.Uczniowie dzielą się na podgrupy:- uczniowie wyszukują przy pomocy słowniczka online potrzebne słownictwo- w słowniku obrazkowym znajdują wyposażenie i urządzenia- przekazują kolegom przy tablicy niezbędny materiał- każdy uczestnik wybiera zadanie, które chętnie wykona
 6. 6. UCZENNICE SZUKAJĄ SŁÓWEKDrugim krokiem jest szybkie przekazanie do koleżanek przy tablicy
 7. 7. TO ZADANIE NA CZASWygrywa drużyna, która pierwsza skończy swój dom i zgromadziłanajwięcej poprawnie zapisanych słówek. Liczy się także starannośćzapisu.
 8. 8. Oprócz wypisanych słówek znalazły się i rysunki, to ułatwia zapamiętanie słownictwa
 9. 9. Chłopcy powinni jeszcze popracować nad starannością,ale pracowali bardzo sprawnie i zespołowo
 10. 10. Ostatnie zadanie polegało na przygotowaniu krzyżówki ze słownictwem z lekcji.Dziewczyny skorzystały z pomocy starszego kolegi.Brawo! Były najszybsze!
 11. 11. CZASAMI TRZEBA DODATKOWO SKORZYSTAĆZ tradycyjnego słownika obrazkowego.Brak internetu Uczennice błyskawicznie zmieniły metodę, aby nie tracić czasu
 12. 12. KLASA I GIMNAZJUM
 13. 13. Aktywne wykorzystanie umiejętności komunikacji w języku niemieckim.Powitanie i przedstawienie się.
 14. 14. Tu dodajemy element: znajomość nazw krajów.Uczennica się przedstawia i mówi, że pochodzi z USA. Pyta kolegę, skąd on pocho
 15. 15. Uczniowie się witają i pytają o samopoczucieŁańcuszek pytań. Uczeń kolejno podchodzi do pozostałych kolegów.
 16. 16. Uczniowie podczas tego ćwiczenia są zrelaksowani i chętniemówią w języku niemieckim
 17. 17. Temat powtórzeniowy: zakupy.Uczeń powinien trafić w przedmiot narysowany na tablicy, który nazywa po niemieckukolega. Sędziują dwie osoby. Konkurencja na czas.
 18. 18. Utrwalenie słownictwa i struktur.Rozgrzewka językowa: w domu handlowym jest wyprzedaż. Uczniowie „polują”na atrakcyjne oferty. „Ochroniarz” ma tutaj pełne ręce pracy 
 19. 19. PRACA Z UCZNIEM O MNIEJSZYCH MOŻLIWOŚCIACHUczeń zapisuje temat na tablicy, przygotowuje niezbędne materiały dodalszej pracy na lekcji, uczestniczy w pracy grupy, na zakończenie zadaniareferuje, jakie części garderoby były w ofercie specjalnej, w jakiej cenie, kolorze itp..Uczniowie z grupy pomagają uzupełniać informacje.
 20. 20. UTRWALAMY SŁOWNICTWOUczeń może korzystać ze słowniczka obrazkowego, znajdującego sięna końcu podręcznika
 21. 21. SIOSTRA KOLEGI NIE MA SANDAŁÓWUczennica odstępuje swoje buty, reklamuje je:są wygodne, ładne, modneUczeń ma za zadanie wymienić jak najwięcej określeń pasujących do tejsytuacji
 22. 22. POKAZ MODYPrezenter wywołuje kolejno modeli, mówiąc co mają na sobie.Ćwiczymy rozumienie tekstu mówionego
 23. 23. UCZEŃ ZAWSZE MA W TAKIEJ SYTUACJI PRAWOskorzystać ze słowniczka lub pomocy kolegi.Każdy sposób się liczy, aby skutecznie utrwalić słownictwo.
 24. 24. CD POKAZU MODYWystępuje uczeń, który nosi krótkie spodenki, ma się skradać jak kot.
 25. 25. KLASA II GIMNAZJUM
 26. 26. SPOTKANIE NA WYCIECZCEUczniowie mają za zadanie przedstawić się całej grupie.Zadanie na czas.
 27. 27. ŁAŃCUSZEK Z POWITANIEM
 28. 28. Czas ucieka – uczniowie w akcji. Krótki film z ćwiczenia. Gra na skojarzenia.
 29. 29. Uczennica nazywa kolejno części ciała.Uczniowie witają się: dotykając barkiem, ręką, stopą, łokciem itd.
 30. 30. ZADANIA W PODGRUPACH Powitanie i przedstawienie Rybacy na łódce łowią rybę. Uczeń nazywa część ryby – rybak powinien trafić do celu
 31. 31. KTÓRY RYBAK WYŁOWI WIĘCEJ RYB? A KTÓRY TRAFI NA WODOROSTY?Zadanie na czas.
 32. 32. UTRWALAMY ZNAJOMOŚĆ CZASOWNIKÓW Uczniowie pokazują kolegom czynność, grupa zgaduje.
 33. 33. PANTOMIMA – ULUBIONE ĆWICZENIE UCZNIÓW
 34. 34. TA FORMA OŚMIELA UCZNIÓW SŁABSZYCHĆwiczenie można urozmaicić zadaniemOrtograficznym, w którym grupy zapisująna czas czasowniki.Liczy się poprawność zapisu oraz prędkość
 35. 35. Praca z uczniem uzdolnionym plastycznieUczennice przygotowują ozdoby naakcję charytatywną.
 36. 36. Święta to doskonała okazja na pielęgnowanie tradycji i poznawanie zwyczajóww innych krajach. Tu prace Angeliki i Justyny.
 37. 37. Uczniowie chętnie wyrażają swoje emocje poprzez sztukę.Powyżej prace Grzegorza i Roberta .(Na kartce po prawej stronie ilustrowany podpis ucznia z okazji Wielkanocy).
 38. 38. POMAGAMY INNYMNa zajęciach dodatkowych uczennice wykonują różne prace, któreprzekazują na cele charytatywne. Organizują także kiermaszeświąteczne.
 39. 39. ZAJĘCIA DODATKOWEKażdy uczeń znajdzie coś ciekawego w ofercie naszej szkoły, copozwoli mu na rozwijanie zainteresowań i wymianę doświadczeń zkolegami i koleżankami.
 40. 40. PROJEKT ETWINNINGNasz wspólny dom.Uczniowie rozwijali kompetencje językowe, ale także poznalirówieśników z Europy, pisali do siebie listy, wymieniali informacje.
 41. 41. NASZ PROJEKT ETWINNINGUczniowie zaprojektowali dom, wykonali 4 pomieszczenia, poznali noweprogramy komputerowe, aby przekazywać rezultaty swojej pracyrówieśnikom z 6 krajów Europy.
 42. 42. ZASTOSOWANIE PRAC UCZNIÓW W PRAKTYCEUczniowie biorący udział w konkursie na znak graficzny Ex Libris szkołylub biblioteki zaprojektowali nadruk na kubeczki.Efekt – świetny!
 43. 43. ZAJĘCIA DODATKOWE – PLAN NA 2012/13Warsztaty fotograficzne i obróbka cyfrowa zdjęć.Projektowanie pocztówki z najbliższej okolicy
 44. 44. PROJEKT: NAUCZANIE I AKTYWIZACJA UCZNIÓW O ZRÓŻNICOWANYCH POTRZEBACHOpracowanie: Małgorzata Janik, nauczyciel

×