Your SlideShare is downloading. ×
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
ისტ
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

ისტ

590

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
590
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
6
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. ისტ 1 კლასში
  • 2. გაკვეთილის თემა ”საგნები-ფერთა სხვადასხვაობდეს”
  • 3. გაკვეთილის მიზნები და შედეგები • მოსწავლეები მუშაობენ გრაფიკულ რედაქტორში და ტექსტურ რედაქტორში , იუმჯობესებენ ხელის მოტორიკას, მათემატიკურ აზროვნებას. • მოსწავლეს შეუძლია ისტ პროდუქტის შესაქმნელი საშუალებების გამოყენება. • იყენებს სახატავად პროგრამა Paint, ტექსტურ რედაქტორს მასწავლებლის მიერ ჩატარებული სასწავლო აქტივობისას; • შეუძლია კვლევის ტექნოლოგიური საშუალებების გამოყენება. • იყენებს ციფრულ საგანმანათლებლო რესურსებს ამოცანების ამოხსნის, ცნებების, იდეებისა და ისტორიული მოვლენების თვალსაჩინოდ წარმოდგენის მიზნით (მაგალითად: ვიზუალური მასალა, საგანმანათლებლო თამაშები და სხვა); • იყენებს ისტ- სწავლის გასაუმჯობესებლად და შემოქმედებითი პროცესის წასახალისებლად. • მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს რიცხვები, რიცხვითი სახელები და რაოდენობები . • მოსწავლე კითხულობს და წერს რიცხვებს; გამოსახავს მათ სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით; • მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა, რიცხვებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრებაგამოკლების მოქმედებები • ახდენს შეკრება-გამოკლების თვალსაჩინოდ დემონსტრირებას, განსაზღვრავს განსხვავებას (მაგალითად, “რამდენით გაიზარდა/შემცირდა?") და აღწერს რიცხვებს შორის დამოკიდებულებებს;
  • 4. • მოსწავლეებმა იციან პროგარამაPaint-ის ინსტრუმენტები,იციან ხატვა, შენახულ ფაილს ხსნიან Paint-ში, არჩევენ ფერებს, აგრეთვე პროგრამა MS Word - ში იციან პროგრამის გახსნა, ფიგურების ხატვა, გადაადგილება, ფიგურებში ფერის ჩასხმა. მათემატიკაში იციან 10-ის ფარგლებში შეკრებაგამოკლება. სახატავიდა ტექსტური რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენების უნარები მოსწავლეებს უკვე ა ქვთ ნასწავლი. ამ გაკვეთილზე კი მოხდება უნარების განმტკიცება და ტექნიკის გამომუშა ვება.
  • 5. • ”ბუკი” - ყველა მოსწავლეს აქვს საკუთარი • სამუშაო ფურცლები -მიცემული მასწავლებლის მიერ • (პროგრამები: Msword, Paint).
  • 6. გაკვეთილის მსვლელობა • მასწავლებელი გაკვეთილის დაწყებამდე ამზადებს სავარჯიშოებს მოსწავლეებისთვის: საქაღალდეში ფაილი, რომელშიც ჩადებიულია 6 სავარჯიშო ფურცელი, რომელთა გახსნა შესაძლებელია სახატავ რედაქტორში. გაკვეთილის დასაწყისში ამ სავარჯიშოებს მოსწავლეებს ურიგებს ”ბუკებში”. მოსწავლეები მუშაობენ ინდივიდუალურად საკუთარ ”ბუკებზე”. • ბუკის გამოყენებით მასწავლებელი უხსნის მოსწავლეებს დავალებას. იწყებენ ინდივიდუალურად დავალების შესრულებას: • მოსწავლემ სავრჯიშო ფურცელბი უნდა გახსნას თანმიმდევრობით. გაიაზროს დავალებები და შეასრულოს იგი. ამისთვის, მოსწავლეს სჭირდება 1 - შესაბამისი word პროგრამის ინსტრუმენტების ცოდნა; 2 - სახატავი რედაქტორის ინსტრუმენტების გამოყენება: • 1. მოსწავლე ხსნის word-ის პროგრამაში აწყობილ სავარჯიშოს , სადაც მოცემულია ორი სახის დავალება. გაიაზრებს და შეასრულებს დავალებებს. • 2. მოსწავლე ხსნის სავარჯოშო ფურცლებს სახატავ პროგრამაში Paint , სადაც ფიგურებს აფერადებს მითითებული ფერის მიხედვით. • 3. ნახატები ისეა აწყობილი, რომ მოსწავლეს გაუადვილდეს მათემატიკური ამოცანის ამოხსნა. • 4. მოსწავლეები ინდივიდუალურად მუშაობენ ”ბუკებზე” პედაგოგი ეხმარება მოსწავლეებს საჭიროებისამებრ. • გაკვეთილის ბოლოს მასწავლებელი აფასებს მოსწავლეებს შეფასების ფურცლის მიხედვით. და აძლევს დავალებას, რომელისაც მოსწავლეებს უწერს ”ბუკებში”.
  • 7. სამუშაო ფურცლები
  • 8. დავალება 1
  • 9. დავალება 2
  • 10. დავალება 3
  • 11. დავალება 4
  • 12. დავალება 5
  • 13. დავალება 6
  • 14. თბილისის მე-11 საჯარო სკოლის ისტ მასაწვლებელი მ. მაისურაძე

×