Kar Kristalleri

4,752 views

Published on

www.yolyordam.com

1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
 • <br /><object type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.dailymotion.com/swf/k58IOEQMTZe9gKEPsm&autoPlay=1&related=0" width="350" height="288"><param name="movie" value="http://www.dailymotion.com/swf/k58IOEQMTZe9gKEPsm&autoPlay=1&related=0"></param><embed src="http://www.dailymotion.com/swf/k58IOEQMTZe9gKEPsm&autoPlay=1&related=0" width="350" height="288" type="application/x-shockwave-flash"></embed></object>
     Reply 
  Are you sure you want to  Yes  No
  Your message goes here
No Downloads
Views
Total views
4,752
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kar Kristalleri

 1. 1. Kar taneleri - Tevhid Mühürleri
 2. 2. Eğer kendimizdeki alışılmışlık ve adiyat perdesini kaldırırsak çevremizde her zaman, ne kadar muhteşem sanat sergilerinin yapıldığının farkına varırız.
 3. 3. Küçüklüğümden beri “Kar yağıyor” dendiğinde içimdeki heyecan ve sevinci anlatamam. Hala bugün bile içime bir ürperti ve sevinç gelir, hayranlıkla karın yağmasını seyrederim.
 4. 4. Onun yağdırılmasındaki Muhteşem Tevhid mühürleri ve içindeki kristalleri ile eşsiz sanatı, bana onun Sanatkarının ne kadar güzel ve eşsiz bir güzellikte olduğunu hatırlatır.
 5. 5. Gelin bu kar tanelerine yakından bakalım;Eşsiz Sanatkar’ın ilahi sanatını tefekkür edelim. Tevhid mühürlerini beraber okuyalım:
 6. 6. Bir metre küp karda 350 milyon tane kar taneciği bulunduğu tahmin edilmektedir.
 7. 7. Bu şekillerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup da her birinin farklı şekillerinin olduğu, simetrinin nasıl sağlandığı gibi soruların cevapları bilim adamları tarafından yıllardır araştırılmaktadır.
 8. 8. Evet, bu konuda araştırmacıları ve özel tekniklerle kar kristallerinin fotoğrafını çeken şahısları hayretlere düşüren bir gerçek o ki, hiçbir kar kristali, birbirine benzememektedir.
 9. 9. Amerika'lı Wilson A. Bentley , 1885 yılında kar tanelerindeki akıllara durgunluk verecek muhteşem sanat karşısında âdeta büyülenmiş ve 50 yıl boyunca sürekli kar resimleri çekmeye kendini mecbur hissetmiş, çektiği 6000 fotoğraftan seçmeler yaparak yayınlamıştır.
 10. 10. Orijinal kar kristallerinin bu gizemli ve ihtişamlı özellik ve güzelliklerinin anlaşılmasından sonra, bunların fotoğraflarını çekmek, âdeta bir sanat haline gelmiştir.
 11. 11. Bir kar tanesi küçük bir toz tanesi etrafında oluşmaya başlayan bir kristaldir. Büyüklüğü sadece birkaç mikron kadardır.
 12. 12. Meydana gelen bu mikroskobik şekil altıgendir ve oluşan bu kristal, köşelerinden itibaren küçük kollar uzatarak gitgide gelişir. Hava soğudukça, ortam değiştikçe, kristal büyür, oluşan yapı üzerinde kılcal uzantılar oluşur.
 13. 13. Kar tanelerini meydana getiren atomlar, birbirlerine gevşek bir bağ ile bağlanırlar. Bu durum kristallerin birbirlerine farklı şekillerde bağlanmalarına sebep olmaktadır.
 14. 14. Bu farklılık o kadar büyüktür ki, yeryüzüne birbirinin aynısı olan bir çift kar tanesinin düşme ihtimali oldukça zordur.
 15. 15. Bu durum; sesleri, simâları veya parmak uçlarını ayrı ayrı mühürleyen İlâhî kudretin, kar tanelerindeki tecellisidir ve hiçbir hâdisede en ufak bir tesadüf olmadığının, kar taneleri sayısında ispatıdır.
 16. 16. Her bir kar kristali, gökyüzünden inen muhteşem bir tablo kadar sanatlıdır ve su zerrelerinden meydana gelen bu tablolar, yine bir su zerresinden yaratılan insanoğluna yaratıcısını göstermeye yeterlidir.
 17. 17. Bu kadar kar kristalleri arasında mutlaka benzer birkaç tane bulunabileceğini zannedebilirsiniz. Fakat İnsanların parmak izleri gibi, hiçbir kar kristali de bir diğerinin aynı değildir.
 18. 18. Dünyanın yaratılışından bu yana yağan kar tanelerinin hiçbirisi birbirine benzemiyor. Yağmakta olan kar tanelerini alıp incelediğimizde yeni yeni şekiller görmek kaçınılmaz.
 19. 19. Her yarattığını, özellikle insanı, benzeyen özellikler içinde benzemeyen nice farklarla yaratan evrenin muhteşem Sanatkârı için, milyarlarca kar kristalini ayrı ayrı güzellikte ve desende Bedî ismiyle, orijinal biçimde yaratmanın hiç de zor olmadığını, günümüz bilimi, görmek isteyen her göze fotoğraflayıp göstermektedir.
 20. 20. Bundan dolayı sanatı takdir ederken, Sanatkârını takdir etmemek mümkün değildir.
 21. 21. Bir başka özellik de; fırtınalı havalarda dahi Yağmur veya kar, yağarken, birbirleriyle asla çarpışmazlar. Eğer çarpışsalardı, yeryüzüne gelinceye kadar dev kütleler oluşturup bizlere zarar verirlerdi.
 22. 22. Bu da kütlelerinin en hassas terazilerin ölçemeyeceği hassasiyette birbirine eşit olduğunu gösteriyor. Zira birbirinden ağır maddeler düşerken ağır olanı daha hızlı yol alarak önünde bulunana çarpabilir.
 23. 23. Eğer böyle olsaydı kar tanelerinde birleşme özelliği olduğundan dolayı zararlı kütleler oluşturabilirlerdi.
 24. 24. Tevhid heceleridir kar taneleri. Birliği söyleşirler. Birlik için inerler bir bir. Kol kola girip, Bir Olan’ın ‘Yalnız’lığını vururlar yerin yüzüne. Tevhide mürekkep olurlar. Sahife-i arz bu mürekkeple yeniden yazılır, okunur.
 25. 25. Hecedirler sonra: bir yazının heceleri, Kışın soğuk sayfasına yazılırlar. Ama onu okuyanların içini ısıtır, dünyasını ışıtırlar.
 26. 26. Kar taneleridir bunlar; nazlı birer gelin gibi süzülürler gökten yere. Öylece ağarlar. Hem, yere indiklerinde omuz omuza verip celâl ile cemalin eşsiz buluşmasına adres olurlar.
 27. 27. Her yeri bire boyarlar. Bir için. Birlik için. Gözümüzün kirini, pasını; isini, pusunu silerler. Yine akıl, kalb, hayal ve daha nice duygularımıza davetiye olurlar. www.yolyordam.com
 28. 28. Günübirlik meşgalelerin, gündelik kaygıların anlamsızlığını hatırlatırlar.
 29. 29. Duygularımıza sıcacık bir hasat mevsimi sunarlar. Soğuk değildirler hem. Ezelî sorular uyandırırlar içimizde.
 30. 30. Üstelik, şeffaftır kar taneleri. Başkası için inerler. Kendinden olan bir şeyi yoktur kar tanelerinin.
 31. 31. Ama aynaları geride brakırcasına, Şems-i Ezelî’ye yollarlar gözlerimizi.
 32. 32. Yerin göz alıcı, gaflet verici tüm kesretini usulca örter kar taneleri. Kafaları göğe, gözleri Güneşe yöneltirler. Göğün ve Güneş’in elçileridir kar taneleri.
 33. 33. Bir araya gelip mektubunu okuturlar. Pencerelerden çektirirler perdeleri. Bizi okuyun, derler; Bizi okuyun!
 34. 34. Sadece yere mi yağarlar sanki? İçimize de yağarlar. Yüreğimize kar serpilir, su yerine.
 35. 35. Uyuşmuş duygularımız uç verir o zaman. Uyanırlar. Uyanırız.
 36. 36. Yol, ev, bahçe, saçak tanımaz; öteye beriye, her yere…
 37. 37. Dünyanın yollarını tıkarlar kimi zaman. Ama dünyalarımızın tıkalı yollarını açarlar. Yolda kalırız, ama gerçeğe yol alırız.
 38. 38. Melekut âleminin öpücükleridir kar taneleri.
 39. 39. Uzatın yanaklarınızı, değsinler. Değmez mi?
 40. 40. Kar tanelerini melekler taşırmış gökten yere. Hayalini kuruyorum, hayalimde gözlemeye duruyorum, gerçeğini yakalamak için. Meleklerin ellerinde beyaz inciler.
 41. 41. Melekler, taneciklere binmişler, zemine getiriyorlar. Kar taneleri güzelliklere bürünmüşler. Raks ederek iniyorlar yere.
 42. 42. Ruhum kar yağışını seyrediyor gözlerimden. Beyaz, tane tane, raks ederek dönüyorlar göklerde. Bir şenlik, bir coşku kış mevsiminde kar yağışı.
 43. 43. Yer ile gök arasında bir yoğunluk: Hareketin, raksın, güzelliğin yoğunluğu, kar tanelerinde.
 44. 44. İşte böyledir kar taneleri. Kışın güzel taneleri. Tevhid heceleri…
 45. 45. Metin: Alıntı-mix Sunum: Ahmet YORDAM www.yolyordam.com

×