ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN

642 views

Published on

Nga Fritz RADOVANI:

ROZAFA NJË VIT PA DON SIMON JUBANIN…

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
642
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ROZAFA NJE VIT PA DON SIMON JUBANIN

  1. 1. Nga Fritz RADOVANI: ROZAFA NJË VIT PA DON SIMON JUBANIN… Burgu Burrel D. S. Jubani Rrëmaj, 11 Nandor 1990 Me daten 12 Korrik 2011…mora lajmin e vdekjes së Heroit tëDemokracisë së vitit 1990, Trimit të pathyeshem me veladon, Martirit të Burguttë Burrelit, Shkodranit që i tha diktaturës komuniste “E duem Shqipninë sigjithë Europa!”…Atë ditë, me 11 Nandor 1990, në Vorrezat e Rrëmajit, në oren11.00, i rrethuem nga 30.000 bashkqytetarët e fshatarët e rrethinave, pa dallimFeje, Katolikë e Muslimanë, të gjithë me lot perfaqe, t’ etshem per Liri eDemokraci. Don Simon Jubani asht modeli i persosun i Formules “Atdhé e Fé”! Jeta e Tij asht sakrificë, vuejtje, vorfni, torturë, burgosje, perndjekje, uri,etje, e mbi të gjitha këto: Dashni e Nderim i Pakufishem per Atdhé e Fé. Prangat e hekurtat e komunizmit gjakatarë për Don Simonin janë“vargojt’ e artë” prej të cilëve Ai mujti me shpetue nga ndryshku i zi i burgjevetë diktaturës terroriste enveriane. “Biruca e Don Simonit” në Burgun e mnershem të Burrelit ishte strofullae një Shqipes që kishte mbijetue nga Kështjellat Rozafat, Krujë, Berat, e pse jotë Gjinokastres së vjeter... prangue per vdekje, i lidhun kambë e dorë, pa ujë, pabukë, i çveshun, pa shtrojë e mbulojë, pa dritë...n’ errsinen e akullt e tëpashpresë, që nuk iu nda Shqiptarëve të nderuem per 47 vjet nga ateizmi dhefanatikët anadollakë, që i vriste Drita e Fesë. Besimtarët Shqiptarë Katolikë,Muslimanë dhe Ortodoksë, ishin anmiqtë ma të frikshem per tradhëtarëtkomunistë dhe robnuesit e huej të të gjitha kohëve! Besimi në Idealin e Naltë të Lirisë së Atdheut të vet asht provë e njëpredhe dermuese per të gjithë internacionalistët proletarë e bolshevikë, ashtshkatrrimi i perandorive pushtuese e skllavnuese që nuk na e u ndanë nderkëto shekuj robnije të pafund, jo vetem në “copëzen” Nanë Shqipni, po as nëDardani, Hot, Grudë, Maqedoni, Çamëri e deri perballë Korfuzit plak, kushkrryhen “tregtarët e Flamujve”, siç i ka cilsue të vjetrit dhe të “rijtë”Atdhetari Ernest Koliqi... Maja e kompanjelit të Katedrales së Shkodres, ashtu si verboj malazezëtnë 1913... ashtu vazhdonte me kenë heshtë në gjokset e shovenistëve sllavë tëviteve 1941 e 1944... Ai ishte per ta një “ferrë në sy”, që asnjëherë nuk do t’ihiqet qafet persa të vazhdojë me vlue nder Trojet Tona Gjaku i Shejtë dhe iPaster i Dedë Gjo’ Lulit dhe i Trimave të Maleve tona kreshnike! 1
  2. 2. Per Don Simonin veladoni i zi ishte mburoja e të Madhit Gjergj Kastrioti,që as heshtë, as top e as mortajë turku, sllavi, greku, italiani apo edhe i ardhunnga shkretinat e Siberisë, nuk mujten me depertue per me shporue Zemren eShqiptarit të Betueme n’ Elterin Shejt, ku nder duert e Tij të Shugurueme,miqtë, shokët e dashamirët bashkvuejtës gjenin Besen dhe Forcen e qendresësBurrnore! Fjala e Don Simonit ishte këshillë, mësim, rrëfim e pse jo, Shpresa e sëardhmes! Gjaku i mija Martirëve i derdhun rrëkajë në Zallin e Kirit vazhdonte meqarkullue mu në një Zemer që ishte rritë e Burrnue pranë atyne gurëve sibiluri..., dikur në një shtëpi të vorfen në Ballabanen e vjeter...E që pa Ju tutësyni këtij Burri mbasardhës do të vazhdonte rrugen e Tyne plot salvime esakrifica per qellimin e naltë të Atdhedashunisë, që qarkullonte bashkë meGjakun e Atyne Herojve në damarët e Don Simon Jubanit. Vepra e heroike e Don Simonit tashma asht e njohun në gjithëBoten, e cila, sa Ai kje gjallë, nuk ka kursye as dafinat e as medaljet edekoratat për gjoksin e paster të Heroit Don Simon Jubani. Ai asht ipari Shqiptar mbas vitit 1989 që asht thirrë në audiencë nga Toka erobnueme Shqiptare, nga vetë Papa Gjon Pali II në Vatikan, në Romë. Në vitin 1991 Universiteti i San Franciscos në Kaliforni i akordoiDon Simonit diplomen "Doctor honoris causa" në shkenca humane memotivacionin: "Protagonist i një Epokës së Re në Shqipni". Shteti iMichiganit e nderoi me diplomën e posaçme me motivacion "Nismëtar iLirisë së fjalës dhe i shtypit katolik në Shqipni”, që e ka zanafillen e vetnë fletushken e 20 dhetorit 1990, në prag të Festës së Krishtlindjes;përshpejtues i të gjitha veprimtarive, qi u hapën Shqiptarëve dyert ePërendimit; ndertues i urave ndërmjet Tiranës dhe Europës...dhe Botësmbarë! Dom Simon Jubani, me 11 Nandor 1990 Ju u ringjallët, po naringjallët edhe né. Don Simon Jubani, jam i sigurtë se Shpirti Yt asht pranë KrijuesitTand... Ai të vuni në provë, dhe Ti jo vetem i përballove me nder, poedhe u bane një shembull qendrese dhe i Besniknisë ndaj Zotit dheAtdheut, i cili gjithënjë ka me e kujtue Vepren Tande, Lirinë e Fesë nëShqipninë “ateiste”, pa të cilen nuk ka asnjë Liri tjetër në truellin eParaardhësve Tuej, Gjergj Kastriotit, Nanë Terezës e IbrahimRrugovës, me të cilët Ju lidhi Gjaku, Atdheu, Feja dhe Ideali, simbol i tëcilave edhe Ju do të jeni për shekuj të shekujve në Tokën Shqiptare! Ju jeni një Gur’i daltuem me kulturen Europjane në Muret eRozafës së Ilirëve... Shkodra sot edhe pa Don Simonin asht e do t’ jetë Shkodra e DonSimon Jubanit!.. E do të vazhdojë me kenë per shekuj të shekujve...Melbourne, Korrik 2012. 2

×