Your SlideShare is downloading. ×
555555tthhtthhtthh
GradesGradesGrades333333rrddrrddrrdd
DivisionDivisionDivision
ProblemsProblemsProblems
WordWordWord
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10
11-12
92 83 75 67 58 50 42 33 25 17
8 0
1) A movie theater tickets sold s...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10
11-12
92 83 75 67 58 50 42 33 25 17
8 0
1) A movie theater tickets sold s...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) A movie theater tickets sold 6 tickets an...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10
11-12
92 83 75 67 58 50 42 33 25 17
8 0
1) Ned had twenty-seven dollars. ...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10
11-12
92 83 75 67 58 50 42 33 25 17
8 0
1) Ned had twenty-seven dollars. ...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) A store owner had 6 employees and bought ...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
Answer Key
1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) A store owner had 6 employees ...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
Modified 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) A store owner had 6 employees an...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) It takes 10 grams of plastic to make a ru...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
Answer Key
1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) It takes 10 grams of plastic t...
Math www.CommonCoreSheets.com
Name:
Answers
Modified 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0
1) It takes 10 grams of plastic to ...
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Division word problems 3rd-5th preview

231

Published on

Download the complete 152 page practice book @ http://www.christianhomeschoolhub.com/pt/Division-Resources--Downloads/wiki.htm

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
231
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Transcript of "Division word problems 3rd-5th preview"

  1. 1. 555555tthhtthhtthh GradesGradesGrades333333rrddrrddrrdd DivisionDivisionDivision ProblemsProblemsProblems WordWordWord
  2. 2. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 11-12 92 83 75 67 58 50 42 33 25 17 8 0 1) A movie theater tickets sold six tickets and made $24. How much was each ticket? 2) Victor earned three dollars per bag of cans recycled. If he earned eighteen dollars, how many bags did he recycle? 3) A carpenter built forty-eight bird houses. He spent six days making them and he made the same number each day. How many did he make each day? 4) Each day a movie theater used three pounds of butter. If they used fifteen pounds of butter, how many days did it take? 5) A movie theater used eight pounds of butter in four days. How many pounds did they use each day? 6) At a movie theater tickets were $2 each. If they sold $4 worth of tickets, how many tickets did they sell? 7) A pet store made $18 selling gerbils. They sold six gerbils. How much did each one cost? 8) A flowers shop used six flowers per bouquet. If they used twenty-four flowers total, how many bouquets did they make? 9) Zoe was buying soap for her bathroom. Each pack had nine bars. If she ended up with fifty-four bars total, how many packs did she buy? 10) George had twenty figures to put on shelves in his room. He put four on each shelf. How many shelves were in George's room? 11) A delivery driver made exactly two stops each day. If he made six stops, how many days did he work? 12) An employee at a construction site earned forty-nine dollars. If he worked seven hours, how much money did he earn per hour? 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Word Problems within One Hundred Solve each problem. 1
  3. 3. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 11-12 92 83 75 67 58 50 42 33 25 17 8 0 1) A movie theater tickets sold six tickets and made $24. How much was each ticket? Equal Groups (Group Size Unknown) 2) Victor earned three dollars per bag of cans recycled. If he earned eighteen dollars, how many bags did he recycle? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 3) A carpenter built forty-eight bird houses. He spent six days making them and he made the same number each day. How many did he make each day? Equal Groups (Group Size Unknown) 4) Each day a movie theater used three pounds of butter. If they used fifteen pounds of butter, how many days did it take? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 5) A movie theater used eight pounds of butter in four days. How many pounds did they use each day? Equal Groups (Group Size Unknown) 6) At a movie theater tickets were $2 each. If they sold $4 worth of tickets, how many tickets did they sell? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 7) A pet store made $18 selling gerbils. They sold six gerbils. How much did each one cost? Equal Groups (Group Size Unknown) 8) A flowers shop used six flowers per bouquet. If they used twenty-four flowers total, how many bouquets did they make? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 9) Zoe was buying soap for her bathroom. Each pack had nine bars. If she ended up with fifty-four bars total, how many packs did she buy? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 10) George had twenty figures to put on shelves in his room. He put four on each shelf. How many shelves were in George's room? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 11) A delivery driver made exactly two stops each day. If he made six stops, how many days did he work? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 12) An employee at a construction site earned forty-nine dollars. If he worked seven hours, how much money did he earn per hour? Equal Groups (Group Size Unknown) 1. 4 2. 6 3. 8 4. 5 5. 2 6. 2 7. 3 8. 4 9. 6 10. 5 11. 3 12. 7 Word Problems within One Hundred Solve each problem. 1
  4. 4. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) A movie theater tickets sold 6 tickets and made $24. How much was each ticket? 2) Victor earned 3 dollars per bag of cans recycled. If he earned 18 dollars, how many bags did he recycle? 3) A carpenter built 48 bird houses. He spent 6 days making them and he made the same number each day. How many did he make each day? 4) Each day a movie theater used 3 pounds of butter. If they used 15 pounds of butter, how many days did it take? 5) A movie theater used 8 pounds of butter in 4 days. How many pounds did they use each day? 6) At a movie theater tickets were $2 each. If they sold $4 worth of tickets, how many tickets did they sell? 7) A pet store made $18 selling gerbils. They sold 6 gerbils. How much did each one cost? 8) A flowers shop used 6 flowers per bouquet. If they used 24 flowers total, how many bouquets did they make? 9) Zoe was buying soap for her bathroom. Each pack had 9 bars. If she ended up with 54 bars total, how many packs did she buy? 10) George had 20 figures to put on shelves in his room. He put 4 on each shelf. How many shelves were in George's room? 6 8 5 6 4 5 4 2 3 2 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Word Problems within One Hundred Solve each problem. 1
  5. 5. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 11-12 92 83 75 67 58 50 42 33 25 17 8 0 1) Ned had twenty-seven dollars. If he wanted to give three dollars to his friends, how many friends could he give money to? 2) Adam spent thirty quarters buying sodas from a soda machine. He bought six sodas. How many quarters did it cost per soda? 3) A laundry mat used fourteen boxes of soap in seven days. If they used the same number of boxes each day, how many boxes did they use a day? 4) A movie theater tickets sold six tickets and made $30. How much was each ticket? 5) For Emily's birthday she got $14 total from seven friends. If they each gave her the same amount, how much did each friend give her? 6) Larry's Lawn Care mowed twenty-eight lawns in seven weeks. If they mowed the same number of lawns each week, how many did they mow a week? 7) Mike had two shelves in his room with the same number of figures on each. If he has fourteen figures on the shelves, how many were on each? 8) A chef cooked sixteen meals total, cooking four meals each minute. How many minutes did he spend cooking? 9) A toy store made sixty-three dollars selling frisbees. They sold nine frisbees. How much did each one cost? 10) Dave earned eight dollars per bag of cans recycled. If he earned twenty-four dollars, how many bags did he recycle? 11) There are eight players per team at a trivia contest. If there are twenty-four players total, how many teams are there? 12) Frank was reading a book with six chapters. Each chapter was the same number of pages. If the book was eighteen pages long, how many pages were in each chapter? 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. Word Problems within One Hundred Solve each problem. 2
  6. 6. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 11-12 92 83 75 67 58 50 42 33 25 17 8 0 1) Ned had twenty-seven dollars. If he wanted to give three dollars to his friends, how many friends could he give money to? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 2) Adam spent thirty quarters buying sodas from a soda machine. He bought six sodas. How many quarters did it cost per soda? Equal Groups (Group Size Unknown) 3) A laundry mat used fourteen boxes of soap in seven days. If they used the same number of boxes each day, how many boxes did they use a day? Equal Groups (Group Size Unknown) 4) A movie theater tickets sold six tickets and made $30. How much was each ticket? Equal Groups (Group Size Unknown) 5) For Emily's birthday she got $14 total from seven friends. If they each gave her the same amount, how much did each friend give her? Equal Groups (Group Size Unknown) 6) Larry's Lawn Care mowed twenty-eight lawns in seven weeks. If they mowed the same number of lawns each week, how many did they mow a week? Equal Groups (Group Size Unknown) 7) Mike had two shelves in his room with the same number of figures on each. If he has fourteen figures on the shelves, how many were on each? Equal Groups (Group Size Unknown) 8) A chef cooked sixteen meals total, cooking four meals each minute. How many minutes did he spend cooking? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 9) A toy store made sixty-three dollars selling frisbees. They sold nine frisbees. How much did each one cost? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 10) Dave earned eight dollars per bag of cans recycled. If he earned twenty-four dollars, how many bags did he recycle? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 11) There are eight players per team at a trivia contest. If there are twenty-four players total, how many teams are there? Equal Groups (Number Of Groups Unknown) 12) Frank was reading a book with six chapters. Each chapter was the same number of pages. If the book was eighteen pages long, how many pages were in each chapter? Equal Groups (Group Size Unknown) 1. 9 2. 5 3. 2 4. 5 5. 2 6. 4 7. 7 8. 4 9. 7 10. 3 11. 3 12. 3 Word Problems within One Hundred Solve each problem. 2
  7. 7. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) A store owner had 6 employees and bought 381 uniforms for them. If he wanted to give each employee the same number of uniforms, how many more should he buy so he doesn't have any extra? 381 ÷ 6 = 63 r3 2) Tiffany wanted to drink exactly 8 bottles of water each day, so she bought 891 bottles when they were on sale. How many more bottles will she need to buy on the last day? 891 ÷ 8 = 111 r3 3) Cody's dad bought 241 meters of string. If he wanted to cut the string into pieces with each piece being 5 meters long, how many full sized pieces could he make? 241 ÷ 5 = 48 r1 4) A box can hold 9 brownies. If a baker made 710 brownies, how many full boxes of brownies did he make? 710 ÷ 9 = 78 r8 5) A clown needed 642 balloons for a party he was going to, but the balloons only came in packs of 4. How many packs of balloons would he need to buy? 642 ÷ 4 = 160 r2 6) At the carnival, 5 friends bought 148 tickets. If they wanted to split all the tickets so each friend got the same amount, how many more tickets would they need to buy? 148 ÷ 5 = 29 r3 7) A recycling company had 876 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 5 pounds, how many full boxes did they have? 876 ÷ 5 = 175 r1 8) A librarian had to pack 380 books into boxes. If each box can hold 8 books, how many boxes did she need? 380 ÷ 8 = 47 r4 9) Tom bought 452 pieces of candy to give to 7 of his friends. If he wants to give each friend the same amount, how many pieces would he have left over? 452 ÷ 7 = 64 r4 10) There are 419 students going to a trivia competition. If each school van can hold 5 students, how many vans will they need? 419 ÷ 5 = 83 r4 1. 3 2. 5 3. 48 4. 78 5. 161 6. 2 7. 175 8. 48 9. 4 10. 84 Division Word Problems (3÷1) w/ Remainder Solve each problem. 8
  8. 8. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers Answer Key 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) A store owner had 6 employees and bought 381 uniforms for them. If he wanted to give each employee the same number of uniforms, how many more should he buy so he doesn't have any extra? 381 ÷ 6 = 63 r3 2) Tiffany wanted to drink exactly 8 bottles of water each day, so she bought 891 bottles when they were on sale. How many more bottles will she need to buy on the last day? 891 ÷ 8 = 111 r3 3) Cody's dad bought 241 meters of string. If he wanted to cut the string into pieces with each piece being 5 meters long, how many full sized pieces could he make? 241 ÷ 5 = 48 r1 4) A box can hold 9 brownies. If a baker made 710 brownies, how many full boxes of brownies did he make? 710 ÷ 9 = 78 r8 5) A clown needed 642 balloons for a party he was going to, but the balloons only came in packs of 4. How many packs of balloons would he need to buy? 642 ÷ 4 = 160 r2 6) At the carnival, 5 friends bought 148 tickets. If they wanted to split all the tickets so each friend got the same amount, how many more tickets would they need to buy? 148 ÷ 5 = 29 r3 7) A recycling company had 876 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 5 pounds, how many full boxes did they have? 876 ÷ 5 = 175 r1 8) A librarian had to pack 380 books into boxes. If each box can hold 8 books, how many boxes did she need? 380 ÷ 8 = 47 r4 9) Tom bought 452 pieces of candy to give to 7 of his friends. If he wants to give each friend the same amount, how many pieces would he have left over? 452 ÷ 7 = 64 r4 10) There are 419 students going to a trivia competition. If each school van can hold 5 students, how many vans will they need? 419 ÷ 5 = 83 r4 1. 3 2. 5 3. 48 4. 78 5. 161 6. 2 7. 175 8. 48 9. 4 10. 84 Division Word Problems (3÷1) w/ Remainder Solve each problem. 8
  9. 9. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers Modified 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) A store owner had 6 employees and bought 381 uniforms for them. If he wanted to give each employee the same number of uniforms, how many more should he buy so he doesn't have any extra? 381 ÷ 6 = 63 r3 2) Tiffany wanted to drink exactly 8 bottles of water each day, so she bought 891 bottles when they were on sale. How many more bottles will she need to buy on the last day? 891 ÷ 8 = 111 r3 3) Cody's dad bought 241 meters of string. If he wanted to cut the string into pieces with each piece being 5 meters long, how many full sized pieces could he make? 241 ÷ 5 = 48 r1 4) A box can hold 9 brownies. If a baker made 710 brownies, how many full boxes of brownies did he make? 710 ÷ 9 = 78 r8 5) A clown needed 642 balloons for a party he was going to, but the balloons only came in packs of 4. How many packs of balloons would he need to buy? 642 ÷ 4 = 160 r2 6) At the carnival, 5 friends bought 148 tickets. If they wanted to split all the tickets so each friend got the same amount, how many more tickets would they need to buy? 148 ÷ 5 = 29 r3 7) A recycling company had 876 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 5 pounds, how many full boxes did they have? 876 ÷ 5 = 175 r1 8) A librarian had to pack 380 books into boxes. If each box can hold 8 books, how many boxes did she need? 380 ÷ 8 = 47 r4 9) Tom bought 452 pieces of candy to give to 7 of his friends. If he wants to give each friend the same amount, how many pieces would he have left over? 452 ÷ 7 = 64 r4 10) There are 419 students going to a trivia competition. If each school van can hold 5 students, how many vans will they need? 419 ÷ 5 = 83 r4 48 78 5 161 48 175 2 4 3 84 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Division Word Problems (3÷1) w/ Remainder Solve each problem. 8
  10. 10. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) It takes 10 grams of plastic to make a ruler. If a company had 278 grams of plastic, how many entire rulers could they make? 278 ÷ 10 = 27 r8 2) Henry was trying to beat his old score of 787 points in a video game. If he scores exactly 14 points each round, how many rounds would he need to play to beat his old score? 787 ÷ 14 = 56 r3 3) A vase can hold 12 flowers. If a florist had 825 flowers she wanted to put equally into vases, how many flowers would be in the last vase that isn't full? 825 ÷ 12 = 68 r9 4) A recycling company had 263 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 14 pounds, how many full boxes did they have? 263 ÷ 14 = 18 r11 5) A pizza store had 706 pieces of pepperoni to put on their pizzas. If each pizza got 33 pieces, how many extra pieces of pepperoni would they have? 706 ÷ 33 = 21 r13 6) An art museum had 466 pictures to split equally into 31 different exhibits. How many more pictures would they need to make sure each exhibit had the same amount? 466 ÷ 31 = 15 r1 7) A florist had 217 flowers. She wanted to put them into 38 bouquets with the same number of flowers in each. How many more should she get so she doesn't have any extra? 217 ÷ 38 = 5 r27 8) Sam has to sell 541 chocolate bars to win a trip. If each box contains 46 chocolate bars, how many boxes will he need to sell to win the trip? 541 ÷ 46 = 11 r35 9) A box of light fixtures cost $36. If you had 627 dollars and bought as many boxes as you could, how much money would you have left? 627 ÷ 36 = 17 r15 10) A builder needed to buy 878 nails for his latest project. If the nails he needs come in boxes of 37, how many boxes will he need to buy? 878 ÷ 37 = 23 r27 1. 27 2. 57 3. 9 4. 18 5. 13 6. 30 7. 11 8. 12 9. 15 10. 24 Division Word Problems (3÷2) w/ Remainder Solve each problem. 10
  11. 11. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers Answer Key 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) It takes 10 grams of plastic to make a ruler. If a company had 278 grams of plastic, how many entire rulers could they make? 278 ÷ 10 = 27 r8 2) Henry was trying to beat his old score of 787 points in a video game. If he scores exactly 14 points each round, how many rounds would he need to play to beat his old score? 787 ÷ 14 = 56 r3 3) A vase can hold 12 flowers. If a florist had 825 flowers she wanted to put equally into vases, how many flowers would be in the last vase that isn't full? 825 ÷ 12 = 68 r9 4) A recycling company had 263 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 14 pounds, how many full boxes did they have? 263 ÷ 14 = 18 r11 5) A pizza store had 706 pieces of pepperoni to put on their pizzas. If each pizza got 33 pieces, how many extra pieces of pepperoni would they have? 706 ÷ 33 = 21 r13 6) An art museum had 466 pictures to split equally into 31 different exhibits. How many more pictures would they need to make sure each exhibit had the same amount? 466 ÷ 31 = 15 r1 7) A florist had 217 flowers. She wanted to put them into 38 bouquets with the same number of flowers in each. How many more should she get so she doesn't have any extra? 217 ÷ 38 = 5 r27 8) Sam has to sell 541 chocolate bars to win a trip. If each box contains 46 chocolate bars, how many boxes will he need to sell to win the trip? 541 ÷ 46 = 11 r35 9) A box of light fixtures cost $36. If you had 627 dollars and bought as many boxes as you could, how much money would you have left? 627 ÷ 36 = 17 r15 10) A builder needed to buy 878 nails for his latest project. If the nails he needs come in boxes of 37, how many boxes will he need to buy? 878 ÷ 37 = 23 r27 1. 27 2. 57 3. 9 4. 18 5. 13 6. 30 7. 11 8. 12 9. 15 10. 24 Division Word Problems (3÷2) w/ Remainder Solve each problem. 10
  12. 12. Math www.CommonCoreSheets.com Name: Answers Modified 1-10 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 1) It takes 10 grams of plastic to make a ruler. If a company had 278 grams of plastic, how many entire rulers could they make? 278 ÷ 10 = 27 r8 2) Henry was trying to beat his old score of 787 points in a video game. If he scores exactly 14 points each round, how many rounds would he need to play to beat his old score? 787 ÷ 14 = 56 r3 3) A vase can hold 12 flowers. If a florist had 825 flowers she wanted to put equally into vases, how many flowers would be in the last vase that isn't full? 825 ÷ 12 = 68 r9 4) A recycling company had 263 pounds of material to sort. To make it easier they split them into boxes with each full box having 14 pounds, how many full boxes did they have? 263 ÷ 14 = 18 r11 5) A pizza store had 706 pieces of pepperoni to put on their pizzas. If each pizza got 33 pieces, how many extra pieces of pepperoni would they have? 706 ÷ 33 = 21 r13 6) An art museum had 466 pictures to split equally into 31 different exhibits. How many more pictures would they need to make sure each exhibit had the same amount? 466 ÷ 31 = 15 r1 7) A florist had 217 flowers. She wanted to put them into 38 bouquets with the same number of flowers in each. How many more should she get so she doesn't have any extra? 217 ÷ 38 = 5 r27 8) Sam has to sell 541 chocolate bars to win a trip. If each box contains 46 chocolate bars, how many boxes will he need to sell to win the trip? 541 ÷ 46 = 11 r35 9) A box of light fixtures cost $36. If you had 627 dollars and bought as many boxes as you could, how much money would you have left? 627 ÷ 36 = 17 r15 10) A builder needed to buy 878 nails for his latest project. If the nails he needs come in boxes of 37, how many boxes will he need to buy? 878 ÷ 37 = 23 r27 27 57 11 18 12 30 13 15 9 24 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Division Word Problems (3÷2) w/ Remainder Solve each problem. 10

×