Pan Jezus Chrystus

2,422 views
2,360 views

Published on

Published in: Spiritual
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,422
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,610
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Pan Jezus Chrystus

 1. 1. Wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa
 2. 2. Jezus hebr. Yēšû – Yēšûă‘ – Yĕhōšuă gr. Iēsoûs – Ἰησοῦς łac. Iesus (Jesus)Jahwe (Pan) pomaga; niech Jahwe pomoże Jahwe zbawia; niech Jahwe zbawi
 3. 3. Chrystus hebr. (Māšîah) gr. Χριστός (Chrīstos) łac. ChristusPomazaniec, Namaszczony
 4. 4. Pangr. Kύριος (Kyrios)hebr. Adonai łac. Dominus
 5. 5. Wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa
 6. 6. Panem jest Jezus. (1 Kor, 12, 3) Niech więc cały dom Izraela wie z niewzruszonąpewnością, że tego Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, uczynił Bóg i Panem, i Mesjaszem. (Dz 2, 36)
 7. 7. Dlatego też Bóg Go nad wszystko wywyższył i darował Muimię ponad wszelkie imię, aby na imię Jezusa zgięło siękażde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych.I aby wszelki język wyznał, że Jezus Chrystus jest Panem -ku chwale Boga Ojca.(Flp 2, 9-12)
 8. 8. W drugim artykule Credo spotykamy się z tym co gorszy wchrześcijaństwie: z wyznaniem, że Jezus, pewien człowiek,który około 30 roku został w Palestynie stracony, ma byćChrystusem Boga, nawet własnym Synem Boga,ośrodkiem i rozstrzygającym momentem w całej ludzkiejhistorii. Jeśli wiara w Logos, w sensowności bytu,całkowicie odpowiada skłonności ludzkiego rozumu, to wdrugim artykule Credo dokonuje się wręcz niesłychanepołączenie Logosu i sarx, sensu i jednej postaci z historii.J. Ratzinger, Wprowadzenie w chrześcijaństwo
 9. 9. Jedyność pośrednictwa Jezusa ChrystusaAlbowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem aludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał siebie samego naokup za wszystkich. (1 Tm 2,5-6)Ponieważ przez człowieka przyszła śmierć, przez Człowieka teżdokona się zmartwychwstanie. I jak w Adamie wszyscy umierają,tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni. (1 Kor 15, 21-22)Nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom podniebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy byćzbawieni. (Dz 4, 12)
 10. 10. Trzy perspektywy (paradygmaty) problemu zbawienia winnych religiach:1. ekskluzywizm / eklezjocentryzm2. pluralizm / teocentryzm3. inkluzywizm / chrystocentryzm
 11. 11. Ekskluzywizm / eklezjocentryzm- sztywna i radykalna interpretacja aksjomatu „extraEcclesiam nulla salus” (poza Kościołem nie ma zbawienie)- wąskie rozumienie Kościoła (akcent na widzialnośćKościoła)- zbawieni mogą być tylko ci, którzy widzialnie należą (bądźchcą należeć) do Kościoła- nie ma łaski Bożej poza Kościołem
 12. 12. Pluralizm / teocentryzm- historycznie i kulturowo zdeterminowane wydarzenie nie możebyć uważane za konstytutywne dla wszystkich ludzi w całejhistorii ludzkości- w centrum jest Bóg, a nie Chrystus- Chrystus jest jednym z wielu pośredników prowadzących doBoga- wszystkie religie są równorzędnymi drogami do Boga- rozdzielenie: Odwiecznego Słowa od Jezusa z Nazaretu,działania Słowa Wcielonego od działania Ducha Świętego,Królestwa Bożego od Kościoła, …- (niepoznawalność prawdy, relatywizm, eklektyzm, …)
 13. 13. Inkluzywizm / chrystocentryzm- Jezus Chrystus jest jedynym i powszechnym Zbawicielemwszystkich ludzi- Jezus jest konstytutywną przyczyną zbawienia- w Chrystusie, ostateczne i pełne objawienie dróg Bożych- inne religie „nierzadko jednak odbijają promień owej Prawdy,która oświeca wszystkich ludzi”, choć także wiele w nich błędów;łaska Boża poza widzialnymi granicami Kościoła- niechrześcijanie mogą zostać zbawieni w swoich tradycjachreligijnych- Kościół jest niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziemzjednoczenia Boga z ludzkością (pełnia środków zbawienie)
 14. 14. Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Nikt nie przychodzi odOjca jak tylko przeze mnie. (Jn 14, 6)Biada mi gdybym nie głosił Ewangelii. (1 Kor, 9 16)

×