Operāciju māsas loma operāciju zālē

4,697 views
4,394 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
4,697
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Operāciju māsas loma operāciju zālē

 1. 1. Darba autore: Aleksandra Peredrijeva, MZF 3.kurss 2010.Gads
 2. 2.  19.gs. – operēšana uz virtuves galda vairs nav pieņemama.Rodas speciālas telpas ar tā laika modernajām iekārtām. Operāciju nodaļas pacientu kopšana kļuva par prestižu nodarbošanos – to atzina par pirmo specialitāti pacientu kopšanas jomā.  I un II pasaules karš - pieaug lielāka prasība pēc pacientu kopšanas. Smagi karalaika ievainojumi veicina jaunu ķirurģijas paņēmienu un iekārtu attīstību.  1970.-tie parādījās pirmās operāciju nodaļas pacientu kopšanai.
 3. 3.  Definīcijas  Profesionālā pacientu kopšana operāciju zālē ir pacientu fizioloģisko, psiholoģisko un socioloģisko vajadzību identifikācija un pacientu kopšanas individualizētu programmu īstenošana, pamatojoties uz dabas zinātnēm un uz zināšanām par uzvedību, lai atjaunotu vai uzturētu pacienta veselību un labklājību pirms ķirurģiskās iejaukšanās, ķirurģiskās iejaukšanās laikā un pēc tās. (Pēc EORNA pirmā def.)    Operācijas māsas kompetencē sadarbībā ar ķirurgu ir pacienta, operāciju zāles, instrumentu, aprīkojuma un materiāla sagatavošana operāciju veikšanai, kā arī operāciju instrumentēšana, asistēšana; operāciju zāles darba vadīšana un organizēšana.
 4. 4. Anesteziologi/anestēzijas māsa Operāciju Operējošais Ķirurga Māsa ķirurgs asistents Māsas palīgs Citi speciālisti (urologs, ginekologs.....)
 5. 5.  Operāciju māsa ir atbildīga par sterilo materiālu uzglabāšanu, dokumentāciju  Perioperatīvā aprūpe ir medicīnisku pasākumu kopums, kas jāveic pacienta labā pirms operācijas, operācijas laikā un pēc tās.  Veic pirmsoperācijas vizīti 1. pārskata pacienta slimības vēsturi 2. vispārējais fiziskais stāvoklis, iespējami kustību ierobežojumi 3. Aprūpes plāna sastādīšana  Aprūpes plāna piemērs  • Māsas diagnoze: liels ievainojumu risks saistībā ar pielikto spiedienu un noteiktu  ķermeņa rajonu novietojumu operācijas laikā.  • Iznākums: pacientam saistībā ar pozicionēšanu neradīsies ievainojumi.  • Darbības: operāciju galda novērtēšana, lai nodrošinātu labāko pozicionēšanu.
 6. 6.  Pirms operācijas mazgā un definficē operāciju zāli.  Operāciju māsai paziņo par to ka pacients ir gatavs operācijai un viņa sagaida slimnieku.  Pacienta pozicionēšana uz operāciju galda  Katetru ielikšana un šķidruma bilances nodrošināšanu organismā, (anastēziju nodrošina anasteziologs vai anestezijas māsa)  Personīgā higiēna.  Ķirurģiska apģērba uzvilkšana(ķirurģiskā cepure⋟operāciju tērps⋟ maska⋟bahilas)  Roku mazgāšana un dezinfekcija  Sterilu cimdu uzvilkšana  Sterilā instrumentu galdiņa sagatavošana
 7. 7.  Ķirurga sagatavošanās operācijai  Pacienta ādas sagatavošana operācijai  Operācijas lauka apklāšana  Instrumentu pasniegšana  Instrumentu apstrāde operācijas laikā  Tamponu, asmeņu un instrumentu uzskaite operācijas laikā  Paraugu savākšana un nosūtīšana (biomateriāls) Pēc operācijas  Pacienta pārvietošana uz kušetes  Izlietoto instrumentu,materiālu savākšana un šķirošana  Instrumentu mazgāšana
 8. 8. Aizmirsts instruments operācijas laikā.
 9. 9.  Kur var sastapt operāciju māsas? • vispārējās ķirurģijas operāciju zālē, • torakālās ķirurģijas operāciju zālē, • neiroķirurģijas operāciju zālē, • kardioķirurģijas operāciju zālē, • asinsvadu ķirurģijas operāciju zālē, • traumatoloģijas operāciju zālē, • ginekoloģijas un dzemdniecības operāciju zālē, • uroloģijas operāciju zālē.
 10. 10.  OPERĀCIJU MĀSAS PAMATSPECIALITĀTE (Rīgas Stradiņa universitāte,2009) 167.-239.lpp.  J.Gardovskis “Kirurģija”, Rīgas Stradiņa universitāte, 2001.(aseptika, antiseptika )  Lekciju un praktisko nodarbību materiāli.  Utkins V. Klīniskā ķirurģija: mācību grāmata. Rīga: Zvaigzne, 1992.(5.-7.lpp)  http://www.eorna.eu/EORNACongress-2009-Copenhagen-download-presentation-and-abstr  http://www.masas.lv/page.php?id=243   

×