ВЕБ-ТЕХНОЛОГІЇ В БІБЛІОТЕКАХ: НОВІ МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ У СУЧАСНОМУ ІНТЕРНЕТ-СЕРЕДОВИЩІ

665 views
631 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
665
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
232
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ВЕБ-ТЕХНОЛОГІЇ В БІБЛІОТЕКАХ: НОВІ МОЖЛИВОСТІ РОЗВИТКУ У СУЧАСНОМУ ІНТЕРНЕТ-СЕРЕДОВИЩІ

 1. 1. Мартинюк Олексій Данилович
 2. 2. Відомо, що сьогодні значна частина споживачів інформації обирають посередником між ними та інформацією не бібліотеки, а високофункціональні інтернет-системи. У зв’язку з цим, сучасна бібліотека як джерело інформацій перебуває в умовах жорсткої конкуренції.
 3. 3. Тому, щоб залишатись конкурентоспроможними, вітчизняним бібліотекам потрібно виявляти активність та використовувати якісно нові засоби впливу на зовнішнє середовище. На тлі глибокої інтегрованості українського суспільства в міжнародні соціальні медіа такими засобами виступають різноманітні веб-сервіси, які пропонує сучасне інтернет- середовище.
 4. 4. Основні тенденції їх опанування відбуваються в напрямі використання технологій Веб 2.0
 5. 5. Що таке Веб 2.0?  Поява і широке вживання терміну Веб 2.0 пов’язане з ім’ям Тіма О’Рейлі, який у своїй статті «Що таке Веб 2.0», охарактеризував основні відмінності інтернету нового покоління.  Сам термін не має однозначного визначення. Веб 2.0 – це зведена назва для сукупності нових технологій, методів та підходів до побудови інформаційних відносин в Інтернеті чи поняття, яким користуються для позначення ряду технологій та послуг Інтернету.
 6. 6. Основне правило Веб 2.0: Мережа (веб) як платформа. Основні принципи технологій Веб 2.0:  Принцип колективізму;  Принцип кооперації;  Принцип відкритості;  Принцип доступності;  Принцип інтерактивності.
 7. 7. Сервіси та інструменти Веб 2.0
 8. 8. Соціальні мережі:  Соціальна мережа – це інтерактивний багатокористувацький веб-сайт, контент якого наповнюється самими учасниками мережі.
 9. 9. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Спілкування з користувачами (реальними і потенційними).  Професійне спілкування та професійний розвиток.  Методична допомога.  Організація і проведення конференцій, семінарів, тренінгів.  Маркетингова діяльність (залучення нових користувачів, маркетингові дослідження).  Електронні виставки.  Путівники та керівництва (відео, аудіо).  Інформування про нові надходження.  Публікація новин і анонсів заходів.  Фото та відео звіти.  Таргетована (цільова) реклама.  Проведення конкурсів.
 10. 10. Миттєві повідомлення:  Засіб миттєвого обміну повідомленнями (англ. Instant messenger, IM) – спосіб обміну повідомленнями через Інтернет в реальному часі через служби миттєвих повідомлень (Instant Messaging Service, IMS), використовуючи програми-клієнти.
 11. 11. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Віртуальна довідка.  Професійне спілкування.  Наради.  Конференції та семінари.  Спілкування з цільовою аудиторією, спрямоване на поліпшення взаємин.
 12. 12. RSS:  RSS – сімейство XML-форматів, призначених для опису стрічок новин, анонсів статей, змін в блогах і т. п. Інформація з різних джерел, представлена в форматі RSS, може бути зібрана, оброблена і представлена користувачеві в зручному для нього вигляді спеціальними програмами- агрегаторами. Популярні сервіси:  Яндекс. Мои подписки  FeedShow
 13. 13. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Розміщення інформації в інших інформаційних джерелах (новинні сайти, сайти партнерів та ін.)  Просування власного веб-сайту (RSS-стрічки з посиланнями повертають користувачів на ваш сайт).  Реклама в RSS-стрічках.  Публікація анонсів і новин бібліотеки.
 14. 14. Вікі:  Вікі (англ. wiki) – веб-сайт, структуру і вміст якого користувачі можуть самостійно змінювати за допомогою інструментів, що надаються самим сайтом. Форматування тексту і вставка різних об'єктів у текст виробляється з використанням вікі-розмітки. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Створення документів, що вимагають колективної участі, наприклад, проектів.  Організація спільної науково-дослідної роботи.
 15. 15. Блоги:  Блог (англ. blog, від web log – інтернет-журнал подій, інтернет-щоденник) – веб-сайт, в основний вміст якого – регулярно додаються записи, що містять текст, зображення або мультімедіа.  Для блогів характерні недовгі записи тимчасової значущості, відсортовані у зворотному хронологічному порядку (останній запис зверху). Відмінності блогу від традиційного щоденника обумовлюються середовищем: блоги зазвичай публічні і передбачають сторонніх читачів, які можуть вступити в публічну полеміку з автором (у коментарі до блогозаписів або своїх блогах).
 16. 16. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Огляди книг.  Рекомендаційні списки.  Новини і анонси заходів.  Вбудовувані фото, відео та аудіо віджети.  Дискусії на професійні теми.  Списки корисних електронних і фізичних джерел.  Плани, положення та інші офіційні документи.  Чорні списки боржників.  Конкурси та ігри.
 17. 17. Потокове мультимедіа:  Потокове мультимедіа (від. англ. Stream media) – це мультимедіа, яке безперервно виходить від провайдера потокового мовлення.
 18. 18. Основні можливості застосування в практиці бібліотек:  Огляди книг.  Відео та аудіозаписи бібліотечних заходів.  Відеоекскурсія по бібліотеці.  Зйомка фільмів і роликів читачами бібліотеки.  Відео та аудіо матеріали  Презентації та реклама.
 19. 19. Висновок: Отже, впровадження новітніх веб-сервісів у діяльність бібліотек суттєво розширює професійні контакти, стимулює пошуки нового стилю й пріоритетів, ідей співробітництва та способів їхньої реалізації в бібліотечній галузі, формує позитивний імідж книгозбірень, допомагає зміцнити кредит довіри до них серед користувачів та інших учасників інформаційного суспільства, стимулює останніх бути партнерами в процесі розвитку бібліотек.
 20. 20. Дякую за увагу!

×