Електронна книжка чи паперова? Недоліки та переваги. Майбутнє бібліотек

3,879 views
3,631 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,879
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
777
Actions
Shares
0
Downloads
19
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Електронна книжка чи паперова? Недоліки та переваги. Майбутнє бібліотек

 1. 1. 1. Що таке електронна книга? Поняття «електронна книга» розгалужується на такі категорії, як:  - електронний документ, електронний матеріал, призначений для читання на комп’ютері, або на спеціальному переносному пристрої (цифровий контент): версія книги в електронному (цифровому) вигляді;  - електронний пристрій для читання (через комп’ютер, мобільний телефон, спеціалізований пристрій): е-читанка;  - локальні електронні книги: на компакт-дисках та інших фізичних носіях;  - On-line (доступні через Інтернет);  - за способом доступу: ліцензовані (платні), вільного доступу (безкоштовні)
 2. 2. 2. Переваги електронних книг в порівнянні із звичайними паперовими (друкованими)
 3. 3. - компактність - один пристрій може містити сотні і тисячі книг - легкість - е-рідери значно простіше транспортувати порівняно з друкованими книжками (за рахунок меншої ваги і розмірів). - можливість повнотекстового пошуку (якщо текст книги розпізнано чи набрано); - можливість швидкої і простої зміни гарнітури і кегля шрифту; - можливість читання книг при низькому рівні освітлення (на пристроях з підсвічуванням); - можливість прослухати текст книги; - економічність - низька вартість або ж безкоштовність розповсюдження тексту; - реалізований механізм переходів по гіперпосиланнях, відображення тимчасових виділень і зауважень; - універсальність - можливість відображати анімовані малюнки, мультимедійні кліпи і відтворювати аудіо-книжки та mp3-файли, навіть заходити в Інтернет (якщо ця функція підтримується); - немає потреби в окремому приміщенні, стелажах; - використання е-читалок зменшує шкоду, що завдається екології, оскільки при виробництві «економиться» велика кількість паперу.
 4. 4. 3. Недоліки електронних книг та носіїв
 5. 5. - несумісність з новими апаратним чи програмним забезпеченням (щоб уникнути цього, використовують прості або стандартизовані відкриті формати); - екрани деяких пристроїв швидко перевтомлюють очі; - розширення екранів деяких пристроїв сьогодні таке, що «якість зображення» на них поки що значно гірша, ніж у паперового аналога; - час роботи переносного пристрою від батареї обмежений; - значні незручності викликає переведення в такий формат паперових видань з великою кількістю іллюстрацій (наприклад, роботи з історії мистецтва, фотоальбоми, збірники карт тощо); - окремі автори та паперові видавництва вважають цю технологію грабіжницькою - висока вартість електронних пристроїв, еквівалентна 50-100 друкованим книгам - електронна книга потребує делікатного поводження, адже вона дуже крихка. Не можна сильно натискати на екран, не можна її обронити або намочити. В разі пошкодження електронного пристрою, його ремонт коштуватиме дорожче, ніж сам новий пристрій.
 6. 6. 4. Сучасний стан та майбутнє бібліотек
 7. 7. - Недостатнє фінансування та наявність мережі Інтернет призводить до альтернативності літератури в електронному вигляді, являється проблемою і причиною повільного відступу бібліотек на задній план, а дехто вважає, що навіть їхньої загибелі. Звідси випливає той факт, що до фондів бібліотек учні, студенти та інші читачі звертаються значно рідше. Не є заперечним також той факт, що більшість книг сьогодні припадають пилом, тисячі сторінок залишаються не перегорнутими. - В Україні паперових книг реалізується більше, ніж електронних. В інших країнах, наприклад в США, все навпаки. Фахівці пояснюють цей факт тим, що українці ще не звикли платити за електронний варіант і не всім по кишені електронний пристрій. - Загалом тенденція щодо продажу паперових книг іде до зменшення, але про остаточне їх зникнення не йдеться. Щодо сховищ бібліотек, також немає заперечень, що електронна бібліотека має свої переваги, адже цифрові каталоги зручніше, ніж картки; бібліотечна база зручніша, ніж стоси інвентарних книг. Багато бібліотек мають доступ до високошвидкісної мережі Інтернет (100 Мбіт/сек.). Багато бібліотек охоплені зоною Wi-Fi. - Папір не може зникнути, папір змінює свою функцію. Так само не можуть зникнути бібліотеки, вони повинні змінитися, що і відбувається на даному етапі. Як в Україні, так і в інших країнах, електронна та паперова книга не є конкурентами. - Щодо бібліотек з багатотисячними фондами друкованих видань, то вони намагаються йти в ногу з часом та паралельно створюють електронні фонди, розробляють нові стратегії руху до читача. Кожна бібліотека має власний сайт, на якому користувач має доступ до електронних ресурсів за записами в електронному каталозі бібліотек, сторінки на сайті з лінками на ресурси, доступ до інформації через інституційний репозитарій, спеціальні програми доступу до електронних ресурсів та багато іншої інформації.
 8. 8. - Бібліотеки залишаються важливими інстанціями. Просто бібліотечний ландшафт сильно змінюється. Щоб йти в ногу з часом, бібліотеки співпрацюють з видавництвами і все більше поповнюють свої фонди за рахунок електронних книг. Але зберігається впевненість в тому, що друкована книга не тільки не щезне, але й буде користуватися попитом. І бібліотека не помре. Адже тільки в ній читач може отримати детальну професійну консультацію. - Також читачі будуть приходити до бібліотеки, так як багато з них переконані в тому, що Інтернет повністю не вгамовує потреби в необхідній інформації, тим паче в її систематизації. Навпаки, більшість просто губиться в цьому інформаційному океані, втрачає орієнтацію і не отримує задоволення потреб. В цьому випадку приходять на допомогу бібліотеки та бібліотекарі, одним із завдань яких є структурувати електронну інформацію, навчити відокремлювати важливе від другорядного, правильно оцінити ті чи інші джерела. - В сучасних вузах є своя власна електронна бібліотека, яка вміщує електронні посібники, що видані викладачами цих вузів. Електронна бібліотека є затребуваною. Єдиний електронний каталог, який інтегрує ці ресурси, робить пошук простим та зручним. На даний час всередині вузу не достатньо налагоджений зв’язок між викладачами і бібліотекою. Не всі студенти знають, що таке якісний електронний контент, чим якісна книга з легального джерела відрізняється від контенту із Інтернету, тобто відсутня звичайна інформаційна культура. Тому виховна і консультативна роль бібліотеки знову ж таки в зоні підвищеної уваги.
 9. 9. - Сучасній бібліотеці необхідне підвищення професійної обізнаності на всіх ланках процесу формування фонду електронних ресурсів (комплектатор, каталогізатор, бухгалтер, інженер- програміст, методист, дорадчі органи, персонал обслуговування); міжвідомча співпраця (МК, МОН, Мінфін); аналіз поточних змін і формування пропозицій. - Цілком очевидно, що е-книги голосно заявили про себе і у цифрову епоху інновації стали для бібліотек необхідністю, інакше не вижити. Але і від друкованого варіанту книги не слід відмовлятись, так як він буде актуальним завжди. Отже бібліотеки повинні розробляти стратегію, яка відповідає викликам сучасного інформаційного суспільства.

×