Wielkie odkrycia geograficzne
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Wielkie odkrycia geograficzne

on

 • 1,631 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,631
Views on SlideShare
968
Embed Views
663

Actions

Likes
1
Downloads
3
Comments
0

6 Embeds 663

http://www.ceo.org.pl 584
http://szkolazklasa2012.ceo.nq.pl 39
http://szkolazklasa2013.ceo.nq.pl 19
http://szkolazklasa20.pl 18
http://www.szkolazklasa20.pl 2
http://www.google.pl 1

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

Wielkie odkrycia geograficzne Wielkie odkrycia geograficzne Presentation Transcript

 • Wielkie odkrycia geograficzne
 • Przyczyny wielkich odkryć Opanowanie przez Turków Bliskiego Wschodu doprowadziło do utrudnienia handlu pomiędzy Europą a Indiami i Chinami. Aby dalej handlować szukano szlaku morskiego do Indii. W najdalsze wyprawy wyruszali Portugalczycy i Hiszpanie. Było to możliwe dzięki przyrządom nawigacyjnym tj. astrolabium, kompas i busola. Posiadali też oni lepsze statki – karawele . Główna przyczyna: Chęć odnalezienia drogi morskiej do Indii w celu dalszego łatwego handlu.
 • Astrolabium – było to urządzenie, któro pozwalało określić położenie statku względem gwiazd. Busola- urządzenie nawigacyjne, któro służy do wyznaczania kierunku. Karawela- Bardzo duży, szybki okręt uzbrojona w działa.
 • Odkrycia Portugalczyków Henryk Żeglarz- uważany za patrona floty. Założył obserwatorium astronomiczne i szkołę żeglarską gdzie pisano mapy. Dzięki niemu odkryto: Wyspy Kanaryjskie, Azory i Zielony Przylądek Celem Portugalczyków było opłynięcie Afryki w celu znalezienia drogi do Indii. Bartłomiej Diaz w1488r. dopłyną do najdalszego zakątka Afryki- Przylądka Burz. Wiele statków w późniejszych latach znajdowało tam schronienie więc nazwano go Przylądkiem Dobrej Nadziei. Vasco da Gama- po rocznej podróży jako 1 Europejczyk dopłyną w 1498r. Do portu Kalikat w Indiach.
 • Wyprawy Krzysztofa Kolumba Hiszpaoska władza w 1492r. Zaczęła rywalizowad z Portugalią o odnalezienie drogi morskiej do Indii. Wyznaczyli do tego Włocha Krzysztofa Kolumba, dzięki doświadczeniu i dużej wiedzy wiedział jak tam dopłynąd. 3 sierpnia 1492 r. z portu Palos wyruszył 3 okrętami hiszpaoskimi. Po 2 miesiącach dotarł do wyspy, którą nazwał San Salwador. Krzysztof myślał, że odkrył drogę do Indii więc mieszkaoców nazwał Indianami. Mimo tego, że dotarł do Kuby i Ameryki Południowej cieszył się coraz mniejszą popularnością, gdyż nie dostarczył tego, czego Europejczycy chcieli.
 • Podróż dookoła świata Myślano, że tereny odkryte przez Kolumba do Indie. Amerigo Vespucci zbadał te ziemie i dowiódł, że dotarł on do nieznanych terenów, które określano Nowym Światem. Od imienia Vespucciego kontynent ten nazwano Ameryką, a tylko jedno państwo zostało nazwano na cześć Krzysztofa- Kolumbią. Ferdynand Magellan w 1519r. Wyruszył z 5 okrętami by opłynąć Ziemię. Trwało to 3 lata. Po opłynięciu Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego dotarł do Filipin gdzie podczas wojny zginą także Magellan. 6 września 1522 okręt Victoria na czele z Juanem Sebastianem Elcano dopłynęli do portu gdzie dostali nagrodę w postaci herbu z napisem – „pierwszy mnie okrążyłeś”
 • Karawela Victoria, która jako jedyna dopłynęła do portu z wyprawy Magellana. Karawela Santa Maria, jedna z największych okrętów wyprawy Krzysztofa Kolumba.
 • Bibliografia Informacje zawarte w prezentacji przygotowane z podręcznika : „Śladami przeszłości” Stanisławy Roszak Obrazy http://www.krzysztofkolumb.info/santa-maria.htmlrzygotowane http://en.wikipedia.org/wiki/Victoria_(ship) http://scrabble.lodz.pl/scrabble- guide/worddetails.php?word=karawela&auth= http://www.historia.rekto.net/nowozytnosc.html http://www.astrosklep.pl/ext/cms/artykul/historia-astrolabium
 • Przygotowała Anna Kazimierczak