SlideShare a Scribd company logo
1 of 14
Download to read offline
Гімназія 34 «Либідь»

МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ УРОКІВ
З КУРСУ « ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ»

« СПРАВЖНІЙ ДРУГ»
«СЕРЦЕ, СПОВНЕНЕ СПІВЧУТТЯ»
2 КЛАС

Розробила: старший вчитель ШАМРАЙ О. О.
Тема уроку: Справжній друг.
Мета: продовжити розмову про людські якості; намагатись виховувати дружні стосунки
між учнями, співпереживати один одному; виховувати добре, шанобливе ставлення до людей,
бажання робити добро, розвивати вміння виявляти турботу і відповідальність; формувати
уявлення про дружбу, взаємодопомогу.
Хід уроку.
I. Організація класу.
Вліво, вправо подивіться і до друзів усміхніться.
В небо ручки підніміть, хмарку чорну проженіть.
Сонечко проміння ллє, час уроку настає.
II. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Ось які ми всі гарні, усміхнені, доброзичливі.
На минулому уроці ми говорили про себе, давали оцінку людським якостям, які завжди
приваблювали людей. Хто пригадає, як себе потрібно поводити, щоб люди любили і шанували
нас? Які людські якості цінні? ( Відповіді дітей )
III. Повідомлення теми, завдань уроку.
Сьогодні у нас не менш важливий урок. Будемо говорити про тих, хто нас оточує, з ким нам
приємно спілкуватись, від кого нам потрібна порада, співчуття, турбота, порозуміння.
Сьогодні ми поговоримо про дружбу і про тих, кого ми можемо назвати справжнім другом.
IV.Усвідомлення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Ми живемо серед людей, спілкуємось з ними весь час. Іноді ці стосунки короткочасні, іноді
вони тривають багато років. І якщо короткочасним стосункам людина приділяє менше уваги,
то довгі стосунки впливають на її настрій і життя.
Якою б не була людина, вона повсякчас потребує любові, високої оцінки, постійно повинна
відчувати на собі чиюсь турботу, відчувати себе важливою і потрібною. І таке відчуття
маленькій людині дає родина, де кожного люблять просто за те, що він є. Ми звикаємо до цієї
любові дуже швидко. Вона здається нам природною, як сонце, небо, повітря.
Але людина виростає, їй стає мало такої любові, їй хочеться, щоб її шанували і любили інші.
І такі люди знаходяться. Вони і називаються нашими друзями. От сьогодні ми з вами і
з’ясуємо, хто такий друг і як вчитись цінувати дружбу.
- Хто ж такий друг?
Яке визначення цьому слову ви б дали? ( Відповіді дітей )
2.Словникова робота.
Звернемось до тлумачного словника.
Друг – людина, яка перебуває з тобою в добрих , приязних стосунках.
Дружба – це стосунки, в основі яких лежить взаємна прихильність, довіра, відданість,
товариська солідарність, духовна близькість, спільність інтересів, приязнь, дружність,
товаришування.
Спробуємо підібрати слова, близькі за значенням до слова «друг».( Товариш, напарник,
помічник, порадник.)
3.Добір слів, які характеризують справжніх друзів.
- Яким ви уявляєте свого справжнього друга?
На дошці є слова-підказки. Скористайтесь ними, оберіть те, що ви вважаєте важливим і
потрібним для того, щоб людина була вашим другом.
- доброта;
- чесність;
- відвертість;
- багатство;
- вихованість;
- бажання прийти на допомогу;
- зухвалість;
- великого зросту;
- сильний;
- вміння співпереживати;
- вміння добре битися;
- впертість;
- вміння викрутитися з будь-якої ситуації;
- вміння збрехати;
- злість;
- м/якість.
- Чому ви обрали саме ці риси?
4. Слухання уривку пісні В.Шаїнського.
А ось якими бачать друзів автори пісеньки про дружбу «Справжній друг»
Дружба віддана не зламається,
Не розклеїться від дощу і хуг.
Друг в біді не лишить,
Щирим словом втішить, Отакий він, незрадливий,
Справжній друг!
Друг завжди мене прийде виручить,
Він не жде подяк і послуг.
Бути комусь в пригоді
В будь-якій негоді –
Отакий він незрадливий,
Справжній друг!
5. Порівняння слів пісні з українськими прислів’ями та приказками про дружбу.( Надруковані
на картках для кожного учня ).
Друг пізнається у біді.
Вода у друга солодша за мед.
Вірний друг краще сотні слуг.
Дружба та братство дорожче за багатство.
Легше друга загубити, ніж знайти.
Сам пропадай, а товариша визволяй,
Нема друга – шукай, а знайшов – бережи.
Без вірного друга велика туга.
Чоловік без друга, що їжа без солі.
Людина без друзів, що дерево без коріння.
6.Продовження розповіді з елементами бесіди.
- А хто вже має друзів?
- Які вони, розкажіть?
- Чому ви звернули на них увагу?
- А як взагалі люди обирають собі друзів? (Доброго друга можна знайти по його вчинкам, по
відношенню до тебе.)
Отже, кого можна назвати справжнім другом? Мабуть тих, хто дарує нам свою любов, робить нас
щасливими, хто допомагає в скрутну хвилину, з ким хочеться поділитися радістю і печаллю, хто
завжди вислухає і зрозуміє. Це – мама, тато, бабуся, сестра чи братик, це вчитель в школі, це
однокласник чи однокласниця. Та й не тільки люди можуть бути друзями. Друзями ми ще
називаємо своїх чотириногих улюбленців. Другом можна назвати вишеньку під вікном, яка дарує
нам смачні ягідки, легеньку тінь у літню спеку. Другом ми називаємо море. яке так легенько
колише нас на своїх теплих хвилях.
Але щоб мати справжніх друзів, не можна тільки одержувати задоволення від дружби. Треба
вміти й самому віддавати частинку своєї душі другові, робити його щасливим, приносити йому
радість. Тільки тоді дружба буде справжньою, міцною і ніколи не завдасть неприємностей друзям.
7. Читання учителем оповідання В. Осєєвої «Що подумав їжак?»
В одного хлопчика не було товаришів. Ніхто чомусь не хотів з ним дружити. Ось пішов він у ліс
шукати собі товариша. Стрічається йому зайчик.
- Зайчику, зайчику! Хочеш бути моїм товаришем?
- Хочу!
Пішли вони разом. Ось дійшли до узлісся. А назустріч – мисливець. Злякався зайчик, сховався за
кущем, сидить сам не свій.
А мисливець питає:
- Хлопчику, хлопчику, ти не бачив зайчика?
- Бачив.
- А де він?
- Та он за кущем сидить.
Вистрелив мисливець, але зайця вже й слід прохолов.
Іде хлопчик далі сам лісом. Зайшло сонце. Подув вітер. Закружляло над головою листя. Сів він
під велике дерево і задумався. Сумно самому жити на світі!
Раптом з дупла виглянула білочка:
- Хлопчику, хлопчику, що ти тут робиш?
- Товаришів шукаю.
- Хочеш бути моїм товаришем?
- Хочу, - відповідає хлопчик.
Зраділа білочка, покликала його в своє гніздо, поклала перед ним горіхи, постелила йому м’який
мох.
- Їж і лягай спати.
Наївся , виспався хлопчик, а вранці прокинувся як раніше, заліз у білоччину комірчину,
пересипав у свою кишеню всі горіхи і пішов своєю дорогою.
Іде він лісом, а назустріч йому ведмідь.
- Хлопчику, хлопчику, ти куди йдеш?
- Товаришів шукаю. Будеш моїм приятелем?
- Буду, - каже ведмідь.
Ось ідуть вони, а з хащів злі собаки вибігають. Злякався хлопчик і просить:
- Не кидай мене, товаришу мій!
А ведмідь і каже:
- Сідай скоріше на мою спину, як-небудь втечемо разом.
Біжить ведмідь, а собаки за ним біжать. Сидить хлопчик на спині і підганяє:
- Скоріше, скоріше, Михасику!
А у ведмедя язик на бік звісився, шерсть мокра стала, тяжко йому з хлопчиком бігти. Все ж утік
він від собак, упав під ялиною і каже:
- Я посплю, а ти посторожуй.
Сів хлопчик, дістав складний ножик, став собі дудочку вирізувати.
Іде лісом жінка. Зупинилась і питає:
- Чий це ведмідь лежить?
- Мій, - каже хлопчик.
- Продай мені його шкуру, я тобі гроші заплачу.
- Авжеж, - каже хлопчик.
Почала жінка йому гроші відраховувати, а ведмідь почув, піднявся на ноги і пішов у ліс.
Залишився хлопчик знову сам. Настала ніч. Загавкали в хащах собаки. Страшно стало
хлопчикові, холодно й голодно. Сидить він і плаче.
Виглянув з нірки їжак, питає:
- Чого плачеш, хлопчику?
- Кривдно мені, - відповідає хлопчик, - було в мене три товариші, й усі мене покинули…
8.Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями.
-

Чому хлопчика покинули всі друзі?
Як хлопчик зрадив зайчика?
Чи можна було забирати у білочки горіхи?
Як хлопчик повівся х ведмедем?
Чи може бути зрадником друг?
Яке з поданих прислів2їв відповідає змісту казки? (Прислів2я на картках).
Отже, зрадник не може бути другом!
Слово «зрадник» прийшло до нас з польської мови і означає – зіпсувати, завдати шкоди поганою
радою.
Людина стає зрадником, коли починає давати погані поради, коли завдає другові шкоди, тобто
переходить на бік ворога. Дехто стає зрадником, злякавшись за себе, як хлопчик в казці.
Тому бійтеся страху, не давайте йому оволодіти вашою душею. Страх завжди породжує підлість,
а це в дружбі недопустимо!
Інколи ми не помічаємо що поряд з нами є люди, які могли б стати нашими справжніми
друзями. Придивляйтеся уважніше до оточуючих, шукайте в них позитивні риси, намагайтеся їх
зрозуміти, і ви побачите, що друзів у вас стане більше. Спробуйте робити більше хороших
вчинків, і до вас будуть краще ставитися.
9. Обговорення проблеми «Від чого залежить справжня дружба?»
-

На дошці записані слова. Виберіть з них ті, що вказують на те, від чого залежить дружба та
запишіть їх на картку з прислів’ями.(Самостійне виконання із взаємоперевіркою)
Чесність(+)
Довіра(+)
Одяг(-)
Доброзичливість(+)
Справедливість(+)
Вродливість(-)
Готовність прийти на допомогу(+)
Багатство(-)
Щедрість(+)
10. Робота з хрестоматією «Дорога Милосердя».
Читання та обговорення оповідання «Справжній друг».
Хвилинка осмислення прочитаного.
-

Чому на серці у Микитки було неспокійно, пропав настрій?
Як хлопчик вирішив виправити свою провину?
Кого можна назвати справжнім другом Микитки?
Отже, інколи справжня дружба виявляється в тяжких умовах, коли загрожує небезпека або
приходить біда і людина не в змозі покластись на власні сили, у такий момент вирішальну роль
відіграє підтримка друзів.
V. Самостійна практична робота учнів (робочий зошит, ст. 19)
VI. Систематизація набутих знань учнів.
Бесіда за питаннями.
- Що таке дружба?
- Кого можна назвати справжнім другом?
- Кого називають зрадником?
- Які риси притаманні справжнім друзям?
VII. Підсумок уроку.
Робота над тестовим завданням.
Виконання тесту « Чи вмієш ти дружити?»
1. Друг розповів тобі таємницю. Ти:
А) розкажеш її іншим друзям – 1;
Б) зберігатимеш, як свою власну – 5;
В) скажеш йому, що тебе не цікавлять чужі таємниці – 3.
2. Друг добре написав контрольну роботу, а ти зробив багато помилок. Ти:
А) порадуєшся за друга – 5;
Б) позаздриш йому – 2;
В) образишся на нього за те, що в нього кращі результати -1.
3. Під час відповіді біля дошки друг неправильно висловився, і всі засміялися. Ти:
А) сміятимешся разом з іншими – 1;
Б) підкажеш правильну відповідь – 3;
В) поясниш на перерві, як треба було правильно відповісти – 5;
4 Друг пообіцяв зустрітися з тобою у певний час і спізнився на зустріч, Ти:
А) дочекаєшся його і з2ясуєш причину спізнення – 5;
Б) не будеш гаяти часу і не чекатимеш його – 2;
В) образишся і перестанеш з ним розмовляти – 1;
5. Друг не виконав домашнє завдання і попросив у тебе зошит, щоб списати. Ти:
А) дозволиш йому списати – 2;
Б) поясниш завдання і допоможеш його виконати – 5;
В) скажеш, що кожен повинен виконувати домашні завдання самостійно – 1;
6. Друг подарував тобі на день народження зовсім непотрібну тобі річ, Ти:
А) відверто виявиш невдоволення подарунком – 1;
Б) відкладеш подарунок, навіть не роздивившись його – 2;
В) щиро подякуєш другові за турботу – 5;
7. Друг у твоїй присутності сказав неправду вчителеві. Ти:
А) промовчиш – 2;
Б) скажеш вчителеві, що друг сказав неправду – 1;
В) переконаєш друга, щоб він сам виправив становище – 5;
8. Ти зібрався з другом на ковзанку, а його вдома попросили виконати термінову роботу. Ти:
А) підеш на ковзанку один – 1;
Б) почекаєш, поки друг упорається з роботою – 2;
В) допоможеш йому виконати роботу, і потім підете на ковзанку разом – 5.
Підсумки тесту.
Якщо набрав:
30-40 балів – Ти справжній друг, у тебе завжди будуть друзі, які поважатимуть тебе за
щирість, правдивість. Справедливість. Ти – надійна людина, а це високо цінується в дружбі.
21-34 бали – Ти непоганий друг. Обережний, інколи нерішучий, але тобі треба уважніше
ставитися до товаришів та їхніх проблем, інколи йти на компроміси.
8-20 балів – Тобі ще треба вчитися дружити. Ти думаєш тільки про себе. Мабуть, у тебе
немає жодного друга, і в цьому винен ти сам. Постарайся змінити свої відносини з
товаришами, якщо не хочеш бути самотнім. Пам’ятай, що в дружбі важливо не тільки брати,
а й віддавати.
Дарування дітям пам’яток «Правила справжніх друзів»
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.

Дружба –це правда, доброта і чесність кожного.
Поважай тих з ким дружиш.
Що вимагаєш від друга, насамперед вимагай від себе.
Ніколи нікого не обманюй, не ображай.
Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнись.
Будь терплячим.
Вмієш добре щось робити, то навчи іншого.
Успіху можна досягти тільки разом!

Отже, запам’ятайте! З добрим товаришем легше в біді, веселіше в радощах. Будьте завжди
щирими у взаєминах з товаришами, допомагайте друзям, виручайте, коли це потрібно.
Хто друга в біді залишає,
Той сам у біду потрапляє,
(Грицько Бойко)
Список використаної літератури
1. Романенко О. В. Добре там жити, де вміють дружити.// К. : Розкажіть онуку, №32, 200112с.
2. Красоткіна Н .Г . Відверта розмова: чесність, порядність.// К. : Розкажіть онуку, №12,2002-34с.
3. Красоткіна Н.Г. Людина починається здобра. // К. : БВПШ - №21, 2001 -27-30 с.
4. Слухацька М. Й. Дивись, не забудь – людиною будь.// К.: Розкажіть онуку, 310, 2002 – 3033с.
5. Казки та оповідання для дитячого виховання./ Упорядник В. І. Паронова: - Тернопіль:
Навчальна книга – Богдан, 2005 – 40-43 с.
6. Виховую дітей змалку. Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – 83-88с.
Тип уроку. Комбінований.
Тема уроку: Серце, сповнене співчуттям.
Мета уроку: продовжити розмову про позитивні людські якості, формувати у дітей
поняття «доброта», «співчуття», «милосердя»; розвивати вміння співчувати іншим,
творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці;виховувати чуйне ставлення
до людей, бажання робити їх щасливими.
Хід уроку.
I.
Організація класу.
Робота над девізом уроку. Читання вірша Л Іванкової «Твори добро».
Ти добро лиш твори повсюди!
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій і доглянь пшеницю,
Ти вкопай і почисть криницю.
Волю дай, погодуй пташину,
Приласкай і навчи дитину.
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
II.

Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда.
- Про яку людину можна сказати, що вона творить добро? (Відповіді дітей)
Справжня людина, за глибоким переконанням нашого народу, - це людина мудра, щира і
сердечна, щедра і світла, це людина, яка вміє співчувати, захистити і приголубити, людина з
добрим серцем і світлою душею.
«Доброта краще за красу», - так сказав німецький письменник Генріх Гейне.
III.
Повідомлення теми уроку.
Сьогодні ми й поговоримо про доброту і милосердя, співчуття і жорстокість, будемо вчитися
творити добро, співчувати іншим , не потребуючи за це винагород. Бо в Біблії записано: «Не
роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі».
IV.
Усвідомлення нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
Людина починається з добра. Милосердя, доброта. Ще з давньоруських часів благодійність
була в традиціях нашого народу.
Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитись
шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати
хворого чи каліку, захистити скривдженого.
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Не говори про доброту,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта, не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В тім почутті таке основне,
Яке з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте слово доброти.
-

Які слова, на ваш погляд, найголовніші?
Чому ви обрали саме їх?

Доброта, милосердя, співчуття – багатоликі. Потреба в них повсякчасна. Навіть тоді, коли немає
біди, навіть там, де гори спокійні та твердь зелена не хитається під ногами.
Милосердя й співчуття – як два крила, на яких тримається людство.
В Україні проживає майже 2 млн. самотніх людей. Близько 200 тис. з них цілком або частково
нездатні обслуговувати себе. 15 тис. з них проживають в будинках-інтернатах, їх об2єднує
немічність, самотність. У злиднях живуть 100-150 тис. близько 30 тис. ті, хто отримує мізерну
пенсію. Є таких немало, що існують на межі бідності. Сумні цифри, незвичні. Та це правда
життя. Важко уявити, що люди страждають не тільки від того, що не щодня мають свіжий хліб, а
й через те, що не чують вкрай необхідного «Доброго дня».
Добре слово і добрий вчинок завжди підтримають і допоможуть вилікувати. Лікування добротою
потребують не лише хворі, а й цілком здорові люди, в яких душа черства й глуха до чужого горя.
Лікування милосердям потрібне й тим, хто не бачить і не чує кривди й болю, несправедливості і
горя.
2. Словникова робота.
Що ж таке милосердя? (Читають з дошки)
Милосердя – це добре, співчутливе ставлення до кого-небудь, вияв жалості.
Бути милосердним – це співчутливо, жалісливо ставитися до кого-небудь.
Милосердний – схильний, готовий до добрих вчинків.
3. Опрацювання оповідання «Серце, сповнене співчуття» («Дорога Милосердя»)
А зараз я прочитаю вам оповідання «Серце, сповнене співчуттям», а ви скажете, кого з
дівчаток можна назвати милосердною і чому?
-

4. Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями.
Хто з дівчаток вчинив правильно?
Чи може милосердна людина пройти повз чужу біду?
Поясніть вислів: «Співчуття лікує душу».
Як ви розумієте такі слова: «Допомога іншим – співпраця людини з Богом»?
Пригадайте випадки, коли до вас зверталися за допомогою, або, можливо, ви самі комусь
допомагали?
5. Читання оповідання виразно в особах.
6. Продовження розповіді вчителя.
А тепер поміркуємо разом, кому краще у світі жити: доброму чи злому? (Відповіді дітей)
Дійсно, добра людина може досягти вершин у своєму житті, якщо тільки захоче. А зла? Вона
обов’язково зробити щось таке, за що буде покарана. Чи досягне ця людина успіхів?
А що робить серце жорстоким? (Відповіді дітей)
Звичайно, ви ще маленькі і не можете допомагати всім тваринкам, що потребують цього, всім
людям так, як це роблять дорослі. Щоб ваше серце було милосердним. А не жорстоким, не
чиніть зла. Допоможіть, чим зможете, і не проходьте повз нужденного. І немає різниці –
людина це чи тварина, всі ми хочемо тепла і ласки, любові і захисту. Отож поспішайте
творити добро. Якщо ви нічим не можете допомогти, то поспівчувайте, не смійтеся з чужої
біди, не робіть ще більшого зла тому, хто потрапив у біду.
Поспішайте творити добро, вчіться співчувати. Не намагайтеся зробити комусь зло,
причинити біль, тому що за це рано чи пізно ви будете покарані. Колись ви також можете
опинитись у скрутній ситуації, і вам ніхто не подасть руки. Пам2ятайте, як ви ставитесь до
цього світу, таким боком і світ до вас повернеться.
Якщо ви зростете добрими, милосердними людьми, до буде й вам усюди добре, бо, як каже
народна мудрість: «Доброму скрізь добре». Коли ж ви зробите зло, коли ваше серце стане
жорстоким, то і світ до вас повернеться жорстокістю і злом, не забувайте про це ніколи. Нехай
у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і
милосердя.
V.
Самостійна практична робота учнів.
Робота у «Робочому зошиті» (с.20)
Завдання: відшукайте серед зірок сузір’я добрих слів (з’єднати лініями однакові зірочки)
Отримані слова: Вдячність, Дружба, Піклування.
V I. Систематизація і корекція набутих знань учнів.
1. Читання «ланцюжком» перелік милосердних справ і доповнення своїми думками.
МИЛОСЕРДНІ СПРАВИ , ЯКІ НЕОБХІДНО РОБИТИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ
Неука навчи.
Тому, хто сумує пораду дай.
Кривду терпляче знось.
Образу від щирого серця прощай.
За живих і мертвих молися.
Спраглому напитися дай.
Подорожнього в хату прийми.
Недужого відвідай.
-

Запитання-роздуми.
Які з цих справ милосердя вдавалося і вам робити для людей? (Відповіді дітей)

VI.
Підсумок уроку.
1. Бесіда за питаннями.
- Що таке милосердя?
- Що означає бути милосердним?
2. Створення законів Добра і Милосердя.
І на завершення нашого уроку спробуємо скласти закони Добра і Милосердя.
ЗАКОНИ ДОБРА І МИЛОСЕРДЯ
Не завдавай нікому болю і страждання.
Не проходь осторонь жорстокості.
Не залишай на самоті хворих, немічних та поранених.
Не порушуй красу Землі.
Співчувай горю і надавай допомогу
-

А як можна об’єднати всі ці правила в одне речення?
(Складання речення з розсипаних на дошці слів)

ЧОГО БАЖАЄШ САМ – ТАК ЧИНИ З ІНШИМИ,
3. Визначення результатів навчання.
Людська доброта і милосердя – неоціненний скарб, який Бог подарував людині. Цей скарб
відрізняє людину від звірів, допомагає всьому людству на нашій планеті жити.
Плекайте доброту у своєму серці, даруйте її людям, тоді ваше життя не буде прожите марно!
Список використаної літератури
1. Власова Н. З. Урок доброти для батьків і дітей.// К.: Розкажіть онуку, 31-2, 2004 –
54-56 с.
2. Денисик Н А. У світі є не тільки добро, а й зло. // К.: БВПШ. – 321 – 27-30 с.
3. Круглікова О. В. Хто людям добра бажає, той і собі має. // К.: Розкажіть онуку, №9,
2001 – 30-32 с.
4. Фабриченко І.М. Доброта з роками не старіє, доброта від холоду зігріє. // К.:
Розкажіть онуку, №36, 2001 – 3-5 с.

More Related Content

What's hot

Розвиток творчих здібностей молодших школярів
Розвиток творчих здібностей молодших школярівРозвиток творчих здібностей молодших школярів
Розвиток творчих здібностей молодших школярівyullinka
 
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок26 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2DorokhGala
 
О. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокО. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокolyasmetyukh
 
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.Yulia Bolshakova
 
18. Намагайся не обманювати
18. Намагайся не обманювати18. Намагайся не обманювати
18. Намагайся не обманюватиIgor Shuvarsky
 
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителя
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителяКристалічні та аморфні тіла, презентація вчителя
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителяВиктория Бузько
 
Е.М.Хемінгуей. Презентація
Е.М.Хемінгуей. Презентація Е.М.Хемінгуей. Презентація
Е.М.Хемінгуей. Презентація Adriana Himinets
 
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиКовпитська ЗОШ
 
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШ
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШТайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШ
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШssuser7541ef1
 
презентація якоб і вільгельм грімм2
презентація якоб і вільгельм грімм2презентація якоб і вільгельм грімм2
презентація якоб і вільгельм грімм2Myagkova Tanya
 
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівСценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівIlya Lipchak
 
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.DorokhGala
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
презентація притча про таланти
презентація притча про талантипрезентація притча про таланти
презентація притча про талантиTetyana Hitrik
 
зображення порушення прав дітей в українській літературі
зображення порушення прав дітей в українській літературізображення порушення прав дітей в українській літературі
зображення порушення прав дітей в українській літературіandryxa andryxa
 
Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя
 Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя
Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителяrussoua
 
Дивовижна планета Астрід Ліндґрен
Дивовижна планета Астрід ЛіндґренДивовижна планета Астрід Ліндґрен
Дивовижна планета Астрід ЛіндґренНБУ для дітей
 
Правила поведінки учнів у школі
Правила поведінки учнів у школіПравила поведінки учнів у школі
Правила поведінки учнів у школіtanachav
 

What's hot (20)

Розвиток творчих здібностей молодших школярів
Розвиток творчих здібностей молодших школярівРозвиток творчих здібностей молодших школярів
Розвиток творчих здібностей молодших школярів
 
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок26 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2
6 клас. Ч. Діккенс. Різдвяна пісня в прозі. Марлеєва тінь. Урок2
 
О. Генрі останній листок
О. Генрі останній листокО. Генрі останній листок
О. Генрі останній листок
 
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.
Презентація на тему "Мистецтво маскування" по біології у 7 класі.
 
18. Намагайся не обманювати
18. Намагайся не обманювати18. Намагайся не обманювати
18. Намагайся не обманювати
 
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителя
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителяКристалічні та аморфні тіла, презентація вчителя
Кристалічні та аморфні тіла, презентація вчителя
 
Е.М.Хемінгуей. Презентація
Е.М.Хемінгуей. Презентація Е.М.Хемінгуей. Презентація
Е.М.Хемінгуей. Презентація
 
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школиХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
ХАРАКТЕРИСТИКА учня початкової школи
 
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШ
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШТайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШ
Тайм - менеджмент в роботі сучасного вчителя НУШ
 
презентація якоб і вільгельм грімм2
презентація якоб і вільгельм грімм2презентація якоб і вільгельм грімм2
презентація якоб і вільгельм грімм2
 
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класівСценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
Сценарій до Дня пам’яті жертв Голокосту для учнів 8-11 класів
 
Презентація досвіду
Презентація досвідуПрезентація досвіду
Презентація досвіду
 
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.
Таємниці перекладацької майстерності. Оригінал. Переклад. Переспів.
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
презентація притча про таланти
презентація притча про талантипрезентація притча про таланти
презентація притча про таланти
 
Письменники Житомирщини. Микола Зіновчук
Письменники Житомирщини. Микола ЗіновчукПисьменники Житомирщини. Микола Зіновчук
Письменники Житомирщини. Микола Зіновчук
 
зображення порушення прав дітей в українській літературі
зображення порушення прав дітей в українській літературізображення порушення прав дітей в українській літературі
зображення порушення прав дітей в українській літературі
 
Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя
 Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя
Досвід роботи Стоцької К. В. - асистента вчителя
 
Дивовижна планета Астрід Ліндґрен
Дивовижна планета Астрід ЛіндґренДивовижна планета Астрід Ліндґрен
Дивовижна планета Астрід Ліндґрен
 
Правила поведінки учнів у школі
Правила поведінки учнів у школіПравила поведінки учнів у школі
Правила поведінки учнів у школі
 

Viewers also liked

програма християнської етики
програма християнської етикипрограма християнської етики
програма християнської етикиNicoriuc_Ala
 
збірник світова
збірник світовазбірник світова
збірник світоваTamara Emec
 
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класиХрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класиНаталія Трофимчук
 
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класХрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класOstap Oprysko
 
Etyka 5-klas-sohan
Etyka 5-klas-sohanEtyka 5-klas-sohan
Etyka 5-klas-sohankreidaros1
 
5 E so
5 E so5 E so
5 E so5klas
 

Viewers also liked (8)

програма християнської етики
програма християнської етикипрограма християнської етики
програма християнської етики
 
презентация шевченко
презентация шевченкопрезентация шевченко
презентация шевченко
 
збірник світова
збірник світовазбірник світова
збірник світова
 
хрестоматія 2 клас
хрестоматія 2 класхрестоматія 2 клас
хрестоматія 2 клас
 
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класиХрестоматія з літературного читання 1-2 класи
Хрестоматія з літературного читання 1-2 класи
 
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 класХрестоматія з літературного читання 2 клас
Хрестоматія з літературного читання 2 клас
 
Etyka 5-klas-sohan
Etyka 5-klas-sohanEtyka 5-klas-sohan
Etyka 5-klas-sohan
 
5 E so
5 E so5 E so
5 E so
 

Similar to християнська етика

урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017Людмила Шведенко
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмиКоваленко Ірина
 
тренінг справжній друг. який він
тренінг справжній друг. який вінтренінг справжній друг. який він
тренінг справжній друг. який вінschoolperem1984
 
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»Ковпитська ЗОШ
 
17889 розробка уроку
17889 розробка уроку17889 розробка уроку
17889 розробка урокуLesia Snigko
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходуltasenko
 
14. Як поводитись у громадських місцях
14. Як поводитись у громадських місцях14. Як поводитись у громадських місцях
14. Як поводитись у громадських місцяхIgor Shuvarsky
 
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...kpschool7
 

Similar to християнська етика (20)

Тиндик О.С. Я у світі. Вимоги до товаришування, спільної гри, праці, навчання...
Тиндик О.С. Я у світі. Вимоги до товаришування, спільної гри, праці, навчання...Тиндик О.С. Я у світі. Вимоги до товаришування, спільної гри, праці, навчання...
Тиндик О.С. Я у світі. Вимоги до товаришування, спільної гри, праці, навчання...
 
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
урок у 3 класі, Лимборська І.А. 2017
 
конспек уроку
конспек урокуконспек уроку
конспек уроку
 
Дружба - велика сила.docx
Дружба - велика сила.docxДружба - велика сила.docx
Дружба - велика сила.docx
 
вих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьмивих год,вчимося жити добрими людьми
вих год,вчимося жити добрими людьми
 
тренінг справжній друг. який він
тренінг справжній друг. який вінтренінг справжній друг. який він
тренінг справжній друг. який він
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
я особистість
я   особистістья   особистість
я особистість
 
урок-тренінг 0000
урок-тренінг 0000урок-тренінг 0000
урок-тренінг 0000
 
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
«Доброта – ознака сили, а не слабкості»
 
17889 розробка уроку
17889 розробка уроку17889 розробка уроку
17889 розробка уроку
 
4656
46564656
4656
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходу
 
Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти Шепель Н.В., урок доброти
Шепель Н.В., урок доброти
 
14. Як поводитись у громадських місцях
14. Як поводитись у громадських місцях14. Як поводитись у громадських місцях
14. Як поводитись у громадських місцях
 
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
Клуб "Планета здоров’я" Кам'янець-Подільська ЗОШ №7 Школа сприяння здоров’ю М...
 

More from ksuxa_2005

Проведення предметного тижня кафедри естетичного виховання.
Проведення  предметного тижня кафедри естетичного виховання.Проведення  предметного тижня кафедри естетичного виховання.
Проведення предметного тижня кафедри естетичного виховання.ksuxa_2005
 
Декада з вивчення іноземних мов.
Декада з вивчення іноземних мов.Декада з вивчення іноземних мов.
Декада з вивчення іноземних мов.ksuxa_2005
 
Декада природничо-історична.
Декада природничо-історична.Декада природничо-історична.
Декада природничо-історична.ksuxa_2005
 
Декада української мови.
Декада української мови.Декада української мови.
Декада української мови.ksuxa_2005
 
Математична декада
Математична декадаМатематична декада
Математична декадаksuxa_2005
 
Тиждень початкової школи
Тиждень початкової школиТиждень початкової школи
Тиждень початкової школиksuxa_2005
 
Тиждень початкової школи
Тиждень початкової школиТиждень початкової школи
Тиждень початкової школиksuxa_2005
 
Про себе
Про себеПро себе
Про себеksuxa_2005
 
Моє хобі
Моє хобіМоє хобі
Моє хобіksuxa_2005
 
З досвілу роботи
З досвілу роботиЗ досвілу роботи
З досвілу роботиksuxa_2005
 
Байка як жанр світової літератури
Байка як жанр світової літературиБайка як жанр світової літератури
Байка як жанр світової літературиksuxa_2005
 
Молодь за здоровий спосіб життя
Молодь за здоровий спосіб життяМолодь за здоровий спосіб життя
Молодь за здоровий спосіб життяksuxa_2005
 
Креативність
КреативністьКреативність
Креативністьksuxa_2005
 
Обдаровані діти
Обдаровані дітиОбдаровані діти
Обдаровані дітиksuxa_2005
 
Гетьман Катерина Юріївна
Гетьман Катерина ЮріївнаГетьман Катерина Юріївна
Гетьман Катерина Юріївнаksuxa_2005
 
Інтегрований урок
Інтегрований урокІнтегрований урок
Інтегрований урокksuxa_2005
 
Інтегрований урок
Інтегрований урокІнтегрований урок
Інтегрований урокksuxa_2005
 
Робота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьмиРобота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьмиksuxa_2005
 

More from ksuxa_2005 (20)

Проведення предметного тижня кафедри естетичного виховання.
Проведення  предметного тижня кафедри естетичного виховання.Проведення  предметного тижня кафедри естетичного виховання.
Проведення предметного тижня кафедри естетичного виховання.
 
Декада з вивчення іноземних мов.
Декада з вивчення іноземних мов.Декада з вивчення іноземних мов.
Декада з вивчення іноземних мов.
 
Декада природничо-історична.
Декада природничо-історична.Декада природничо-історична.
Декада природничо-історична.
 
Декада української мови.
Декада української мови.Декада української мови.
Декада української мови.
 
Математична декада
Математична декадаМатематична декада
Математична декада
 
Звіт
ЗвітЗвіт
Звіт
 
Тиждень початкової школи
Тиждень початкової школиТиждень початкової школи
Тиждень початкової школи
 
Тиждень початкової школи
Тиждень початкової школиТиждень початкової школи
Тиждень початкової школи
 
Про себе
Про себеПро себе
Про себе
 
Моє хобі
Моє хобіМоє хобі
Моє хобі
 
З досвілу роботи
З досвілу роботиЗ досвілу роботи
З досвілу роботи
 
Байка як жанр світової літератури
Байка як жанр світової літературиБайка як жанр світової літератури
Байка як жанр світової літератури
 
Молодь за здоровий спосіб життя
Молодь за здоровий спосіб життяМолодь за здоровий спосіб життя
Молодь за здоровий спосіб життя
 
Креативність
КреативністьКреативність
Креативність
 
Обдаровані діти
Обдаровані дітиОбдаровані діти
Обдаровані діти
 
Гетьман Катерина Юріївна
Гетьман Катерина ЮріївнаГетьман Катерина Юріївна
Гетьман Катерина Юріївна
 
Інтегрований урок
Інтегрований урокІнтегрований урок
Інтегрований урок
 
Інтегрований урок
Інтегрований урокІнтегрований урок
Інтегрований урок
 
Робота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьмиРобота з обдарованими дітьми
Робота з обдарованими дітьми
 
Man
ManMan
Man
 

християнська етика

  • 1. Гімназія 34 «Либідь» МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ УРОКІВ З КУРСУ « ХРИСТИЯНСЬКА ЕТИКА В УКРАЇНСЬКІЙ КУЛЬТУРІ» « СПРАВЖНІЙ ДРУГ» «СЕРЦЕ, СПОВНЕНЕ СПІВЧУТТЯ» 2 КЛАС Розробила: старший вчитель ШАМРАЙ О. О.
  • 2.
  • 3. Тема уроку: Справжній друг. Мета: продовжити розмову про людські якості; намагатись виховувати дружні стосунки між учнями, співпереживати один одному; виховувати добре, шанобливе ставлення до людей, бажання робити добро, розвивати вміння виявляти турботу і відповідальність; формувати уявлення про дружбу, взаємодопомогу. Хід уроку. I. Організація класу. Вліво, вправо подивіться і до друзів усміхніться. В небо ручки підніміть, хмарку чорну проженіть. Сонечко проміння ллє, час уроку настає. II. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація навчальної діяльності учнів. Ось які ми всі гарні, усміхнені, доброзичливі. На минулому уроці ми говорили про себе, давали оцінку людським якостям, які завжди приваблювали людей. Хто пригадає, як себе потрібно поводити, щоб люди любили і шанували нас? Які людські якості цінні? ( Відповіді дітей ) III. Повідомлення теми, завдань уроку. Сьогодні у нас не менш важливий урок. Будемо говорити про тих, хто нас оточує, з ким нам приємно спілкуватись, від кого нам потрібна порада, співчуття, турбота, порозуміння. Сьогодні ми поговоримо про дружбу і про тих, кого ми можемо назвати справжнім другом. IV.Усвідомлення нового матеріалу. 1. Розповідь вчителя. Ми живемо серед людей, спілкуємось з ними весь час. Іноді ці стосунки короткочасні, іноді вони тривають багато років. І якщо короткочасним стосункам людина приділяє менше уваги, то довгі стосунки впливають на її настрій і життя. Якою б не була людина, вона повсякчас потребує любові, високої оцінки, постійно повинна відчувати на собі чиюсь турботу, відчувати себе важливою і потрібною. І таке відчуття маленькій людині дає родина, де кожного люблять просто за те, що він є. Ми звикаємо до цієї любові дуже швидко. Вона здається нам природною, як сонце, небо, повітря. Але людина виростає, їй стає мало такої любові, їй хочеться, щоб її шанували і любили інші. І такі люди знаходяться. Вони і називаються нашими друзями. От сьогодні ми з вами і з’ясуємо, хто такий друг і як вчитись цінувати дружбу. - Хто ж такий друг? Яке визначення цьому слову ви б дали? ( Відповіді дітей ) 2.Словникова робота. Звернемось до тлумачного словника. Друг – людина, яка перебуває з тобою в добрих , приязних стосунках. Дружба – це стосунки, в основі яких лежить взаємна прихильність, довіра, відданість, товариська солідарність, духовна близькість, спільність інтересів, приязнь, дружність, товаришування. Спробуємо підібрати слова, близькі за значенням до слова «друг».( Товариш, напарник, помічник, порадник.) 3.Добір слів, які характеризують справжніх друзів. - Яким ви уявляєте свого справжнього друга? На дошці є слова-підказки. Скористайтесь ними, оберіть те, що ви вважаєте важливим і потрібним для того, щоб людина була вашим другом.
  • 4. - доброта; - чесність; - відвертість; - багатство; - вихованість; - бажання прийти на допомогу; - зухвалість; - великого зросту; - сильний; - вміння співпереживати; - вміння добре битися; - впертість; - вміння викрутитися з будь-якої ситуації; - вміння збрехати; - злість; - м/якість. - Чому ви обрали саме ці риси? 4. Слухання уривку пісні В.Шаїнського. А ось якими бачать друзів автори пісеньки про дружбу «Справжній друг» Дружба віддана не зламається, Не розклеїться від дощу і хуг. Друг в біді не лишить, Щирим словом втішить, Отакий він, незрадливий, Справжній друг! Друг завжди мене прийде виручить, Він не жде подяк і послуг. Бути комусь в пригоді В будь-якій негоді – Отакий він незрадливий, Справжній друг! 5. Порівняння слів пісні з українськими прислів’ями та приказками про дружбу.( Надруковані на картках для кожного учня ). Друг пізнається у біді. Вода у друга солодша за мед. Вірний друг краще сотні слуг. Дружба та братство дорожче за багатство. Легше друга загубити, ніж знайти. Сам пропадай, а товариша визволяй, Нема друга – шукай, а знайшов – бережи. Без вірного друга велика туга. Чоловік без друга, що їжа без солі. Людина без друзів, що дерево без коріння. 6.Продовження розповіді з елементами бесіди. - А хто вже має друзів? - Які вони, розкажіть? - Чому ви звернули на них увагу? - А як взагалі люди обирають собі друзів? (Доброго друга можна знайти по його вчинкам, по відношенню до тебе.) Отже, кого можна назвати справжнім другом? Мабуть тих, хто дарує нам свою любов, робить нас щасливими, хто допомагає в скрутну хвилину, з ким хочеться поділитися радістю і печаллю, хто
  • 5. завжди вислухає і зрозуміє. Це – мама, тато, бабуся, сестра чи братик, це вчитель в школі, це однокласник чи однокласниця. Та й не тільки люди можуть бути друзями. Друзями ми ще називаємо своїх чотириногих улюбленців. Другом можна назвати вишеньку під вікном, яка дарує нам смачні ягідки, легеньку тінь у літню спеку. Другом ми називаємо море. яке так легенько колише нас на своїх теплих хвилях. Але щоб мати справжніх друзів, не можна тільки одержувати задоволення від дружби. Треба вміти й самому віддавати частинку своєї душі другові, робити його щасливим, приносити йому радість. Тільки тоді дружба буде справжньою, міцною і ніколи не завдасть неприємностей друзям. 7. Читання учителем оповідання В. Осєєвої «Що подумав їжак?» В одного хлопчика не було товаришів. Ніхто чомусь не хотів з ним дружити. Ось пішов він у ліс шукати собі товариша. Стрічається йому зайчик. - Зайчику, зайчику! Хочеш бути моїм товаришем? - Хочу! Пішли вони разом. Ось дійшли до узлісся. А назустріч – мисливець. Злякався зайчик, сховався за кущем, сидить сам не свій. А мисливець питає: - Хлопчику, хлопчику, ти не бачив зайчика? - Бачив. - А де він? - Та он за кущем сидить. Вистрелив мисливець, але зайця вже й слід прохолов. Іде хлопчик далі сам лісом. Зайшло сонце. Подув вітер. Закружляло над головою листя. Сів він під велике дерево і задумався. Сумно самому жити на світі! Раптом з дупла виглянула білочка: - Хлопчику, хлопчику, що ти тут робиш? - Товаришів шукаю. - Хочеш бути моїм товаришем? - Хочу, - відповідає хлопчик. Зраділа білочка, покликала його в своє гніздо, поклала перед ним горіхи, постелила йому м’який мох. - Їж і лягай спати. Наївся , виспався хлопчик, а вранці прокинувся як раніше, заліз у білоччину комірчину, пересипав у свою кишеню всі горіхи і пішов своєю дорогою. Іде він лісом, а назустріч йому ведмідь. - Хлопчику, хлопчику, ти куди йдеш? - Товаришів шукаю. Будеш моїм приятелем? - Буду, - каже ведмідь. Ось ідуть вони, а з хащів злі собаки вибігають. Злякався хлопчик і просить: - Не кидай мене, товаришу мій! А ведмідь і каже: - Сідай скоріше на мою спину, як-небудь втечемо разом. Біжить ведмідь, а собаки за ним біжать. Сидить хлопчик на спині і підганяє: - Скоріше, скоріше, Михасику! А у ведмедя язик на бік звісився, шерсть мокра стала, тяжко йому з хлопчиком бігти. Все ж утік він від собак, упав під ялиною і каже: - Я посплю, а ти посторожуй. Сів хлопчик, дістав складний ножик, став собі дудочку вирізувати. Іде лісом жінка. Зупинилась і питає: - Чий це ведмідь лежить? - Мій, - каже хлопчик. - Продай мені його шкуру, я тобі гроші заплачу.
  • 6. - Авжеж, - каже хлопчик. Почала жінка йому гроші відраховувати, а ведмідь почув, піднявся на ноги і пішов у ліс. Залишився хлопчик знову сам. Настала ніч. Загавкали в хащах собаки. Страшно стало хлопчикові, холодно й голодно. Сидить він і плаче. Виглянув з нірки їжак, питає: - Чого плачеш, хлопчику? - Кривдно мені, - відповідає хлопчик, - було в мене три товариші, й усі мене покинули… 8.Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями. - Чому хлопчика покинули всі друзі? Як хлопчик зрадив зайчика? Чи можна було забирати у білочки горіхи? Як хлопчик повівся х ведмедем? Чи може бути зрадником друг? Яке з поданих прислів2їв відповідає змісту казки? (Прислів2я на картках). Отже, зрадник не може бути другом! Слово «зрадник» прийшло до нас з польської мови і означає – зіпсувати, завдати шкоди поганою радою. Людина стає зрадником, коли починає давати погані поради, коли завдає другові шкоди, тобто переходить на бік ворога. Дехто стає зрадником, злякавшись за себе, як хлопчик в казці. Тому бійтеся страху, не давайте йому оволодіти вашою душею. Страх завжди породжує підлість, а це в дружбі недопустимо! Інколи ми не помічаємо що поряд з нами є люди, які могли б стати нашими справжніми друзями. Придивляйтеся уважніше до оточуючих, шукайте в них позитивні риси, намагайтеся їх зрозуміти, і ви побачите, що друзів у вас стане більше. Спробуйте робити більше хороших вчинків, і до вас будуть краще ставитися. 9. Обговорення проблеми «Від чого залежить справжня дружба?» - На дошці записані слова. Виберіть з них ті, що вказують на те, від чого залежить дружба та запишіть їх на картку з прислів’ями.(Самостійне виконання із взаємоперевіркою) Чесність(+) Довіра(+) Одяг(-) Доброзичливість(+) Справедливість(+) Вродливість(-) Готовність прийти на допомогу(+) Багатство(-) Щедрість(+) 10. Робота з хрестоматією «Дорога Милосердя». Читання та обговорення оповідання «Справжній друг». Хвилинка осмислення прочитаного. - Чому на серці у Микитки було неспокійно, пропав настрій? Як хлопчик вирішив виправити свою провину? Кого можна назвати справжнім другом Микитки?
  • 7. Отже, інколи справжня дружба виявляється в тяжких умовах, коли загрожує небезпека або приходить біда і людина не в змозі покластись на власні сили, у такий момент вирішальну роль відіграє підтримка друзів. V. Самостійна практична робота учнів (робочий зошит, ст. 19) VI. Систематизація набутих знань учнів. Бесіда за питаннями. - Що таке дружба? - Кого можна назвати справжнім другом? - Кого називають зрадником? - Які риси притаманні справжнім друзям? VII. Підсумок уроку. Робота над тестовим завданням. Виконання тесту « Чи вмієш ти дружити?» 1. Друг розповів тобі таємницю. Ти: А) розкажеш її іншим друзям – 1; Б) зберігатимеш, як свою власну – 5; В) скажеш йому, що тебе не цікавлять чужі таємниці – 3. 2. Друг добре написав контрольну роботу, а ти зробив багато помилок. Ти: А) порадуєшся за друга – 5; Б) позаздриш йому – 2; В) образишся на нього за те, що в нього кращі результати -1. 3. Під час відповіді біля дошки друг неправильно висловився, і всі засміялися. Ти: А) сміятимешся разом з іншими – 1; Б) підкажеш правильну відповідь – 3; В) поясниш на перерві, як треба було правильно відповісти – 5; 4 Друг пообіцяв зустрітися з тобою у певний час і спізнився на зустріч, Ти: А) дочекаєшся його і з2ясуєш причину спізнення – 5; Б) не будеш гаяти часу і не чекатимеш його – 2; В) образишся і перестанеш з ним розмовляти – 1; 5. Друг не виконав домашнє завдання і попросив у тебе зошит, щоб списати. Ти: А) дозволиш йому списати – 2; Б) поясниш завдання і допоможеш його виконати – 5; В) скажеш, що кожен повинен виконувати домашні завдання самостійно – 1; 6. Друг подарував тобі на день народження зовсім непотрібну тобі річ, Ти: А) відверто виявиш невдоволення подарунком – 1; Б) відкладеш подарунок, навіть не роздивившись його – 2; В) щиро подякуєш другові за турботу – 5; 7. Друг у твоїй присутності сказав неправду вчителеві. Ти: А) промовчиш – 2; Б) скажеш вчителеві, що друг сказав неправду – 1; В) переконаєш друга, щоб він сам виправив становище – 5;
  • 8. 8. Ти зібрався з другом на ковзанку, а його вдома попросили виконати термінову роботу. Ти: А) підеш на ковзанку один – 1; Б) почекаєш, поки друг упорається з роботою – 2; В) допоможеш йому виконати роботу, і потім підете на ковзанку разом – 5. Підсумки тесту. Якщо набрав: 30-40 балів – Ти справжній друг, у тебе завжди будуть друзі, які поважатимуть тебе за щирість, правдивість. Справедливість. Ти – надійна людина, а це високо цінується в дружбі. 21-34 бали – Ти непоганий друг. Обережний, інколи нерішучий, але тобі треба уважніше ставитися до товаришів та їхніх проблем, інколи йти на компроміси. 8-20 балів – Тобі ще треба вчитися дружити. Ти думаєш тільки про себе. Мабуть, у тебе немає жодного друга, і в цьому винен ти сам. Постарайся змінити свої відносини з товаришами, якщо не хочеш бути самотнім. Пам’ятай, що в дружбі важливо не тільки брати, а й віддавати. Дарування дітям пам’яток «Правила справжніх друзів» 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Дружба –це правда, доброта і чесність кожного. Поважай тих з ким дружиш. Що вимагаєш від друга, насамперед вимагай від себе. Ніколи нікого не обманюй, не ображай. Ні до кого не чіпляйся, грай чесно, не дражнись. Будь терплячим. Вмієш добре щось робити, то навчи іншого. Успіху можна досягти тільки разом! Отже, запам’ятайте! З добрим товаришем легше в біді, веселіше в радощах. Будьте завжди щирими у взаєминах з товаришами, допомагайте друзям, виручайте, коли це потрібно. Хто друга в біді залишає, Той сам у біду потрапляє, (Грицько Бойко)
  • 9. Список використаної літератури 1. Романенко О. В. Добре там жити, де вміють дружити.// К. : Розкажіть онуку, №32, 200112с. 2. Красоткіна Н .Г . Відверта розмова: чесність, порядність.// К. : Розкажіть онуку, №12,2002-34с. 3. Красоткіна Н.Г. Людина починається здобра. // К. : БВПШ - №21, 2001 -27-30 с. 4. Слухацька М. Й. Дивись, не забудь – людиною будь.// К.: Розкажіть онуку, 310, 2002 – 3033с. 5. Казки та оповідання для дитячого виховання./ Упорядник В. І. Паронова: - Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2005 – 40-43 с. 6. Виховую дітей змалку. Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – 83-88с.
  • 10. Тип уроку. Комбінований. Тема уроку: Серце, сповнене співчуттям. Мета уроку: продовжити розмову про позитивні людські якості, формувати у дітей поняття «доброта», «співчуття», «милосердя»; розвивати вміння співчувати іншим, творити добро, усувати прояви жорстокості в своїй поведінці;виховувати чуйне ставлення до людей, бажання робити їх щасливими. Хід уроку. I. Організація класу. Робота над девізом уроку. Читання вірша Л Іванкової «Твори добро». Ти добро лиш твори повсюди! Хай тепло твої повнить груди. Ти посій і доглянь пшеницю, Ти вкопай і почисть криницю. Волю дай, погодуй пташину, Приласкай і навчи дитину. Бо людина у цьому світі Лиш добро повинна творити! II. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Бесіда. - Про яку людину можна сказати, що вона творить добро? (Відповіді дітей) Справжня людина, за глибоким переконанням нашого народу, - це людина мудра, щира і сердечна, щедра і світла, це людина, яка вміє співчувати, захистити і приголубити, людина з добрим серцем і світлою душею. «Доброта краще за красу», - так сказав німецький письменник Генріх Гейне. III. Повідомлення теми уроку. Сьогодні ми й поговоримо про доброту і милосердя, співчуття і жорстокість, будемо вчитися творити добро, співчувати іншим , не потребуючи за це винагород. Бо в Біблії записано: «Не роби іншим того, чого не хотів би, щоб робили тобі». IV. Усвідомлення нового матеріалу. 1. Розповідь вчителя. Людина починається з добра. Милосердя, доброта. Ще з давньоруських часів благодійність була в традиціях нашого народу. Цілком природним і закономірним вважалося допомогти знедоленому, нещасному, поділитись шматком хліба, дати притулок бездомному, захистити старість і немічність, порятувати хворого чи каліку, захистити скривдженого. Коли ти нею сам не сяєш, Коли у радощах витаєш, Не говори про доброту, Забувши про чужу біду. Бо доброта, не тільки те, Що обіймає тепле слово. В тім почутті таке основне, Яке з глибин душі росте. Коли її не маєш ти, То раниш людяне в людині. Немає вищої святині,
  • 11. Ніж чисте слово доброти. - Які слова, на ваш погляд, найголовніші? Чому ви обрали саме їх? Доброта, милосердя, співчуття – багатоликі. Потреба в них повсякчасна. Навіть тоді, коли немає біди, навіть там, де гори спокійні та твердь зелена не хитається під ногами. Милосердя й співчуття – як два крила, на яких тримається людство. В Україні проживає майже 2 млн. самотніх людей. Близько 200 тис. з них цілком або частково нездатні обслуговувати себе. 15 тис. з них проживають в будинках-інтернатах, їх об2єднує немічність, самотність. У злиднях живуть 100-150 тис. близько 30 тис. ті, хто отримує мізерну пенсію. Є таких немало, що існують на межі бідності. Сумні цифри, незвичні. Та це правда життя. Важко уявити, що люди страждають не тільки від того, що не щодня мають свіжий хліб, а й через те, що не чують вкрай необхідного «Доброго дня». Добре слово і добрий вчинок завжди підтримають і допоможуть вилікувати. Лікування добротою потребують не лише хворі, а й цілком здорові люди, в яких душа черства й глуха до чужого горя. Лікування милосердям потрібне й тим, хто не бачить і не чує кривди й болю, несправедливості і горя. 2. Словникова робота. Що ж таке милосердя? (Читають з дошки) Милосердя – це добре, співчутливе ставлення до кого-небудь, вияв жалості. Бути милосердним – це співчутливо, жалісливо ставитися до кого-небудь. Милосердний – схильний, готовий до добрих вчинків. 3. Опрацювання оповідання «Серце, сповнене співчуття» («Дорога Милосердя») А зараз я прочитаю вам оповідання «Серце, сповнене співчуттям», а ви скажете, кого з дівчаток можна назвати милосердною і чому? - 4. Хвилинка осмислення прочитаного. Обмін враженнями. Хто з дівчаток вчинив правильно? Чи може милосердна людина пройти повз чужу біду? Поясніть вислів: «Співчуття лікує душу». Як ви розумієте такі слова: «Допомога іншим – співпраця людини з Богом»? Пригадайте випадки, коли до вас зверталися за допомогою, або, можливо, ви самі комусь допомагали? 5. Читання оповідання виразно в особах. 6. Продовження розповіді вчителя. А тепер поміркуємо разом, кому краще у світі жити: доброму чи злому? (Відповіді дітей) Дійсно, добра людина може досягти вершин у своєму житті, якщо тільки захоче. А зла? Вона обов’язково зробити щось таке, за що буде покарана. Чи досягне ця людина успіхів? А що робить серце жорстоким? (Відповіді дітей) Звичайно, ви ще маленькі і не можете допомагати всім тваринкам, що потребують цього, всім людям так, як це роблять дорослі. Щоб ваше серце було милосердним. А не жорстоким, не чиніть зла. Допоможіть, чим зможете, і не проходьте повз нужденного. І немає різниці – людина це чи тварина, всі ми хочемо тепла і ласки, любові і захисту. Отож поспішайте творити добро. Якщо ви нічим не можете допомогти, то поспівчувайте, не смійтеся з чужої біди, не робіть ще більшого зла тому, хто потрапив у біду.
  • 12. Поспішайте творити добро, вчіться співчувати. Не намагайтеся зробити комусь зло, причинити біль, тому що за це рано чи пізно ви будете покарані. Колись ви також можете опинитись у скрутній ситуації, і вам ніхто не подасть руки. Пам2ятайте, як ви ставитесь до цього світу, таким боком і світ до вас повернеться. Якщо ви зростете добрими, милосердними людьми, до буде й вам усюди добре, бо, як каже народна мудрість: «Доброму скрізь добре». Коли ж ви зробите зло, коли ваше серце стане жорстоким, то і світ до вас повернеться жорстокістю і злом, не забувайте про це ніколи. Нехай у вашому серці завжди живуть велика любов і доброта, щирість і співчуття, людяність і милосердя. V. Самостійна практична робота учнів. Робота у «Робочому зошиті» (с.20) Завдання: відшукайте серед зірок сузір’я добрих слів (з’єднати лініями однакові зірочки) Отримані слова: Вдячність, Дружба, Піклування. V I. Систематизація і корекція набутих знань учнів. 1. Читання «ланцюжком» перелік милосердних справ і доповнення своїми думками. МИЛОСЕРДНІ СПРАВИ , ЯКІ НЕОБХІДНО РОБИТИ ДЛЯ ЛЮДЕЙ Неука навчи. Тому, хто сумує пораду дай. Кривду терпляче знось. Образу від щирого серця прощай. За живих і мертвих молися. Спраглому напитися дай. Подорожнього в хату прийми. Недужого відвідай. - Запитання-роздуми. Які з цих справ милосердя вдавалося і вам робити для людей? (Відповіді дітей) VI. Підсумок уроку. 1. Бесіда за питаннями. - Що таке милосердя? - Що означає бути милосердним? 2. Створення законів Добра і Милосердя. І на завершення нашого уроку спробуємо скласти закони Добра і Милосердя. ЗАКОНИ ДОБРА І МИЛОСЕРДЯ Не завдавай нікому болю і страждання. Не проходь осторонь жорстокості. Не залишай на самоті хворих, немічних та поранених. Не порушуй красу Землі. Співчувай горю і надавай допомогу - А як можна об’єднати всі ці правила в одне речення? (Складання речення з розсипаних на дошці слів) ЧОГО БАЖАЄШ САМ – ТАК ЧИНИ З ІНШИМИ,
  • 13. 3. Визначення результатів навчання. Людська доброта і милосердя – неоціненний скарб, який Бог подарував людині. Цей скарб відрізняє людину від звірів, допомагає всьому людству на нашій планеті жити. Плекайте доброту у своєму серці, даруйте її людям, тоді ваше життя не буде прожите марно!
  • 14. Список використаної літератури 1. Власова Н. З. Урок доброти для батьків і дітей.// К.: Розкажіть онуку, 31-2, 2004 – 54-56 с. 2. Денисик Н А. У світі є не тільки добро, а й зло. // К.: БВПШ. – 321 – 27-30 с. 3. Круглікова О. В. Хто людям добра бажає, той і собі має. // К.: Розкажіть онуку, №9, 2001 – 30-32 с. 4. Фабриченко І.М. Доброта з роками не старіє, доброта від холоду зігріє. // К.: Розкажіть онуку, №36, 2001 – 3-5 с.