Semin8rka kpi

184 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
184
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Semin8rka kpi

  1. 1. MASARYKOVA UNIVERZITA V BRNĚ FILOSOFICKÁ FAKULTA KURZ PRÁCE S INFORMACEMI Dentální hygiena u dětí do šesti let (do prořezání prvního stálého zubu) Závěrečný úkolV Brně dne 6. ledna 2013 Vypracovala: Kristýna Fousková
  2. 2. ArgumentaceV současné době studuji obor Speciální pedagogika na Pedagogické fakultě MU. Od příštího semestrubych ráda přidala i obor Učitelství pro mateřské školy, což mě, společně se zájmem o medicínua zdraví obecně, přivedlo ke zvolenému tématu. V současné době není rolí pedagoga pouze předávatvědění a rozvíjet schopnosti dítěte, ale čím dál častěji také nahrazuje rodinu. Učitel je často prvníosobou, která si všímá odchylek ve vývoji, špatných návyků a sociálních i zdravotních problémů.Dítě učí naprostým základům, mezi které jistě patří i péče o ústní dutinu a chrup.
  3. 3. AnotacePráce shrnuje základní poznatky péče o ústní dutinu a chrup u dětí, a to od narození až do prořezáníprvního stálého zubu, tedy přibližně do šesti let věku dítěte. Seznamuje čtenáře s dentální hygienounovorozenců, kojenců a dětí předškolního věku. Dále popisuje vhodné dentální pomůcky, uvádíideální frekvenci a navrhuje účinnou techniku čištění zubů. Zároveň nastiňuje proces tvorby zubníhokazu a varuje před škodlivostí cukru. V textu také najdeme informace o správné výživě dítětevzhledem k vývoji dětského chrupu.Práce je určena ke stručnému seznámení s tématem, vhodná je pro laickou veřejnost.Klíčová slovaDentální hygiena, péče o ústní dutinu, péče o zuby, péče o chrup; dětský chrup, mléčný chrup, dětskézuby, mléčné zuby, čistění zubů, dítě, zubní kaz, prevence.
  4. 4. Dentální hygiena u dětí do šesti let (do prořezání prvního stáléhozubu)Hygiena chrupu a ústní dutiny je nutnou, u nás však často podceňovanou a opomíjenou součástíosobní péče. Se správnými návyky je ovšem potřeba začít již v raném věku, kdy si dítě tuto činnostnejen osvojí, ale také zafixuje a zautomatizuje.Péče do prořezání prvních zoubků (6. měsíce věku dítěte)Ústní dutina malých dětí je vysoce citlivá na změny v mikroklimatu, ústní hygienu tedy provádímepo každém jídle, a to už od prvního kojení. V lidských slinách a v mikrobiálním povlaku (zubní plak)na povrchu zubů a jazyka žijí bakterie zapříčiňující vznik zubního kazu. Bakterie se do dětských ústpřenáší z úst cizích osob, nejčastěji matky (92 %). Není možné se styku s těmito bakteriemi plněvyhnout, můžeme ovšem jejich přenos eliminovat. K přenosu bakterií v raném dětském věku docházínapříklad nasliněním prsní bradavky před kojením, „umýváním“ špinavých prstů dítěte nebo dudlíkuv matčiných ústech, krmením stejnou lžičkou (střídavě matka i dítě), foukáním do jídla apod. Přenašeči "kazivýcch" ústních bakterií Matka Jiná osobaDítěti také po každém krmení vytřeme ústa (zejména v oblasti nad horním rtem) a zbavíme je takzbytků potravy. Při nedostatečné hygieně hrozí vznik plísňových a dalších onemocnění ústní dutiny.Dočasný (mléčný) chrupDočasné, nebo také mléčné zuby se prořezávají od 6. do 30. měsíce. Udržují místo pro druhé,stálé zuby, hrají roli při správném vývoji čelisti a obličeje, jsou důležité pro správnou výslovnost,je proto důležité věnovat péči o ně stejnou pozornost, jako péči o chrup stálý.VýživaHlavním preventivním opatřením je zdravá strava s minimem cukrů a odstraňování zubního plaku.„Kazivé“ bakterie žijící ve slinách a zubním plaku se živí právě cukry, které v průběhu metabolickýchprocesů přeměňují na kyseliny. Ty při dlouhodobém působení rozkládají zubní sklovinu a tím vytvářejí
  5. 5. zubní kaz. V zubních kazech se pak bakterie dále hromadí, kaz se prohlubuje skrz sklovinu, zubovinua zubní dřeň až k nervům, kde pak bakterie způsobí zánět.Mléčné i stálé zuby se do ústní dutiny prořezávají nevyzrálé. Trvá zhruba dva roky, než se zubnísklovina plně vyvine. V tomto období je tedy nejvíce náchylná k poškození, dítě by se tedy měloco nejvíce vyhýbat cukrům, které jsou obsaženy v medu, některých druzích uměle vyráběnéhokojeneckého mléka (ale i v mléce mateřském) a dalších potravinách. V ideálním případě proto dítěkojíme mateřským mlékem pouze do prořezání prvních mléčných zubů, poté přecházímena nepřislazovanou kojeneckou stravu a dítě krmíme z lahve.Při krmení z lahve dbáme následujících pravidel: savička by měla mít tvar bradavky, otvor na savičceby měl být malý, dítě držíme ve svislé nebo mírně dopředu nakloněné poloze a lahev držímehorizontálně (předsouvá dítěti čelist). Nikdy také nenecháme dítě spát při kojení či s jakýmkoli„sladkým“ v ústech. Při spánku totiž dochází k útlumu ve tvorbě slin, které zuby pomáhají čistit.Vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem cukru bychom měli po celý život, nejen v kojeneckémvěku. Přesto i zde platí, že nic se nesmí přehánět. Lepší než dětem sladkosti zakazovat je naučit ječistit si zuby po každém jídle a pečlivě se o ně starat. Pro správný vývoj zubů a celé ústní dutiny jenaopak potřebný dostatek vitaminů a minerálů, zejména vápníku, fluoru, vitaminů A, C, D a vitaminůskupiny B.Pomůcky při čištění zubůZbytky jídel odstraňujeme z úst pokud možno ihned. Třikrát denně (po snídani, obědě a večeři)čistíme zuby pomocí zubního kartáčku a pasty, v ostatních případech můžeme použít žvýkačky čibonbony bez cukru, případně ústa vypláchneme čistou vodou.První zuby ošetřujeme stíráním plaku za pomoci vatičky či gázy na špejli. Vhodné jsou také speciálníprstové kartáčky. Od prořezání první stoličky (přibližně v jednom roce) přecházíme na klasické dětskézubní kartáčky. Rukojeť kartáčku by měla být pevná, nepružná a příjemná do ruky, hlavička maláa úzká, vlákna měkká, zastřižená narovno. Kartáček měníme po třech měsících používání.Nedoporučuje se používat elektrické zubní kartáčky.Dětská zubní pasta by měla obsahovat pouze menší množství fluoridu (do 500 ppm fluoridu) a jejíchuť by měla být méně výrazná, aby děti nesváděla k nevhodnému polykání. Do dvou až tří let věkudítěte využíváme pouze minimální množství pasty („umažeme“ konce štětinek) a čistíme pouzekousací plošky a plochy zubů přivrácené k tváři. V tomto období by měl zuby dítěti vždy čistit rodič.
  6. 6. Od tří let je dítě schopno si zuby čistit samo, pouze pod dohledem dospělé osoby. Postupně taképřechází i na čistění vnitřních stran zubů, intenzivní péče v této oblasti je doporučena od šesti letvěku dítěte. Postupně také zvyšujeme množství použité pasty, a to až do objemu malého hrášku.Technika čištěníPři čištění zubů nesmíme vynechat jedinou plochu na žádném zubu. Ideální je přecházet z vnitřnístrany chrupu na stranu vnější, zvýšenou pozornost věnujeme žvýkacím plochám, které jsou díkymnožství jamek a rýh náchylnější ke znečištění a tím i vzniku zubního kazu. Nejčastěji používanoutechnikou při čistění zubů u dětí je modifikovaná Bassova technika. Touto technikou dokážemepři správném provedení dokonale vyčistit prostor mezi dásní a zubem (dásňový žlábek).Bassova technika: kartáček se přiloží vlákny směrem pod dáseň pod úhlem 30-40°, lehkou vibrací asi3-5 sekund vyčistíme žlábek a potom stíravým pohybem směrem od dásně vyčistíme zbylou plochuzubu.
  7. 7. Zdroje a jejich hodnocení 1. KOVÁŘOVÁ, Jitka a ZOUHAROVÁ, Zuzana. Pečujeme o zdravý dětský chrup. Vyd. 1. Brno: Computer Press, a.s., 2011, 151 s. ISBN 978-80-251-3029-2 Hodnocení zdroje: Autorkami publikace jsou zubní lékařka a dentální hygienistka, získané informace proto považuji irelevantní a pravdivé. Publikace je pouze jeden rok stará, informace tedy budou aktuální. Publikace je psaná srozumitelným stylem, je přiměřeně stručná a přehledná. Publikace obsahuje mimo jiné i materiály pro hru a vzdělávání dětí, které jsou pro mě přínosné. Publikace je vhodná jako základní literatura pro práci o zadaném rozsahu. 2. WARREN, J. J. and col. Factors Associated with Dental Caries Experience in 1-Year-Old Children. Journal of Public Health Dentistry [online]. American Association of Public Health Dentistry, 2008. Volume 68, Issue 2, pages 70–75 [cit. 2013-01-05]. DOI 10.1111/j.1752- 7325.2007.00068.x. Dostupné z: http://onlinelibrary.wiley.com.ezproxy.muni.cz/doi/10.1111/j.1752-7325.2007.00068.x/pdf Hodnocení zdroje: Článek je psaný v cizím jazyce, obsahuje množství odborné terminologie a je tedy obtížný pro zpracování. Informace v něm uvedené jsou starší, přesto aktuální. Autory článku jsou odborníci, většinou lékaři, informace v něm uvedené tedy považuji za relevantní. Přestože je článek obtížný ke čtení, považuji informace v něm uvedené za vhodné doplnění, ale zejména ověření si informací i ze zahraničního zdroje. 3. Dentální hygiena – Kateřina Procházková: Péče o dětský chrup [online]. ©2009 [cit. 2013-01- 05]. Dostupné z: http://www.dentalnihygiena.wz.cz/pece_deti.html Hodnocení zdroje: Článek je stručným úvodem do problematiky a shrnutím základních faktů. Slouží zejména jako základní osnova pro moji práci. Autorkou článku je dentální hygienistka, informace v něm uvedené tedy považuji za relevantní. Uveřejněné informace jsou staré pouze tři roky, jsou tedy stále aktuální.

×