Hz.muhammedin doğumu çocukluğu ve gençliği

15,592 views
14,955 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
15,592
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
8
Actions
Shares
0
Downloads
33
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Hz.muhammedin doğumu çocukluğu ve gençliği

  1. 1.  Hz. Muhammed insan olarak bizden farklı bir kişi değildi. Onun da bir ailesi, akrabaları, arkadaşları vardı. O da her çocuk gibi güler, ağlar, oynar, eğlenir ve üzülürdü. Bizim gibi yer, içer, gezer ve dolaşırdı. Bununla ilgili olarak Kur’an-ı Kerim’de, “De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım…” buyrulur. Hz. Muhammed, çocukluk ve gençlik yıllarını annesi, sütannesi, dedesi ve amcasının yanında geçirmiştir. Kırk yaşından sonra Allah ona peygamberlik görevi vermiş, o da insanları iyiye, doğruya ve güzele çağırmıştır.
  2. 2.  Hz. Muhammed, 20 Nisan 571 Pazartesi günü Mekke’de babasından kalan Evde gözlerini dünyaya açtı. Muhammed’in doğumu dedesi Abdülmuttalip’e haber verildi. Dedesi sevinçle hemen eve geldi. Torununu kucağına alarak Kâbe’ye götürdü. Allah’a şükretti ve torununa Muhammed adını koydu.
  3. 3.  Hz. Muhammed’in doğduğu dönemde Mekke’de bir gelenek vardı. Yeni doğan çocuklar sütannelere verilirdi. Mekke’nin havası çok sıcak olduğundan küçük çocukların gelişimine pek uygun olmadığı düşünülürdü. Mekke dışından sütanneleri gelir ve çocukları alarak para karşılığında bir süre onlara bakarlardı. Böylece çocuklar; havası temiz, daha serin yerlerde sağlıklı olarak büyürdü.
  4. 4.  Dedesi hz.muhammedin Ebu Talip’in yanında kalmasına karar verdi. Hz.Muhammed sekiz yaşına geldiğinde dedesi de vefat etti. Dedesinin vefatından sonra bakımını amcası Ebu Talip üstlendi. Ebu Talip ve eşiFatıma Hanım onu çok sevdiler. Öyle kionu öz çocuklarından ayırmadılar.Hz. Muhammed de onları çok severve saygıda kusur etmezdi. Fatıma Hanım’ıbir anne gibi severdi. Nitekim o vefat ettiğinde,“Bugün sanki annem vefat etti.” demiştir.  Hz. Muhammed’in gençlik yıllarının çoğuamcası Ebu Talip’in yanında geçti.Amcası ticaretle uğraşıyordu. Hz.Muhammed gençliğinin ilk dönemlerinde amcasıyla birlikte Şam’agitti. Bu onun Arabistan dışına yaptığı ilk yolculuktu.
  5. 5.  Amcasının yanında ticaret yapmayı öğrendi ve gençlik hayatını çalışarak geçirdi. O, bir defasında da amcası Zübeyir’le Yemen’e gitmişti. Mekkeliler, en değerli eşyalarını rahatlıkla genç Muhammed’e teslim ederlerdi. O, güzel ahlakı ve dürüstlüğü ile herkesin güvenini kazanmıştı. Bu yüzden ona dürüst ve güvenilir anlamına gelen “el-Emin” lakabını vermişlerdir. Mekke’nin en zenginlerinden olan Hatice adında bir hanımefendi vardı.Hz. Muhammed’in güvenilir ve dürüst olduğunu duymuştu Hz.Muhammed’e ticaret ortaklığı teklif etti. Yirmi beş yaşlarında olan genç Muhammed, bu teklifi kabul etti. Böylece Hz. Hatice’nin kervanının başında Şam’a gitti. Bu ortaklık neticesinde yapılan ticaretten Hatice’ye çok kâr sağladı. Hz. Hatice ile Hz.Muhammed arasındaki bu ortaklık birbirlerini yakından tanımalarına neden oldu.
  6. 6.  Muhammed’e ticaret ortaklığı teklif etti. Yirmi beş yaşlarında olan genç Muhammed, bu teklifi kabul etti. Böylece Hz. Hatice’nin kervanının başında Şam’a gitti. Bu ortaklık neticesinde yapılan ticaretten Hatice’ye çok kâr sağladı. Hz. Hatice ile Hz. Muhammed arasındaki bu ortaklık birbirlerini yakından tanımalarına neden oldu. Hz. Hatice; ahlaklı, dürüst, zeki ve becerikli bir hanımdı. Hz. Muhammed’in dürüstlüğü Hatice’yi son derece etkilemişti. Daha sonra akrabaların da aracılığı ile Hz. Muhammed ve Hz. Hatice evlendiler. Hz. Hatice ve Hz. Muhammed çok mutlu ve uyumlu bir evlilik yaşadılar. Hz. Hatice, Hz. Muhammed’e her konuda destek olurdu. Zorda kaldığı zamanlarda hep onun yanındaydı. Ona güvenir ve inanırdı. Hz. Muhammed de onu çok severdi. Ona her konuda yardımcı olurdu. Bu mutlu evlilikten dördü kız, ikisi erkek, altı çocukları olmuştur. Erkek çocukları; Kasım ve Abdullah’tır. Kız çocukları ise Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatıma’dır.

×