• Like

Loading…

Flash Player 9 (or above) is needed to view presentations.
We have detected that you do not have it on your computer. To install it, go here.

Perllogaritja % Vertikalisht Dhe Horizontalisht Dhe Grafiku %

 • 1,762 views
Uploaded on

informatik

informatik

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
1,762
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
19
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Nr. Përqindja e Artikujve Artikulli Njësia Sasia Çmimi Vlera Përqindja Rendor 1 9 1 Molla kg 15 1.00 15.00 5.20 8 2 Dardha kg 20 1.20 24.00 8.33 3 Banana kg 25 0.75 18.75 6.50 4 kg 10 1.30 13.00 4.51 Kumbulla 5 Portokaj kg 50 1.00 50.00 17.35 6 Mandarina kg 55 1.00 55.00 19.08 7 Rrush kg 50 1.50 75.00 26.02 7 8 kg 15 1.00 15.00 5.20 Pjeshka 9 Kivi kg 15 1.50 22.50 7.81 Totali 255 10.25 288.25 100.00 6 Të bëhet përllogaritja e përqindjes horizontalisht: Nr. Rendor 1 2 3 4 5 6 7 Artikulli Molla Dardha Banana Kumbulla Portokaj Mandarina Rrush Njësia kg kg kg kg kg kg kg Sasia 15 20 25 10 50 55 20 Çmimi 1.00 1.20 0.75 1.30 1.00 1.00 1.50 Vlera 15.00 24.00 18.75 13.00 50.00 55.00 30.00 Përqindja 6.17 9.87 7.71 5.34 20.55 22.61 12.33 Përqindja e Artikujve (Horizontal) 1 9 2 8 3 7 4 Punuar nga: St. AFRIM KËRÇAGU 6 5
 • 2. Përqindja e Artikujve (Vertikal) 1 9 2 8 3 4 7 5 6 8 9 Pjeshka Kivi kg kg Totali 15 15 225 1.00 1.50 10.25 15.00 22.50 243.25 6.17 9.25 100 Punuar nga: St. AFRIM KËRÇAGU