Výzkum rizikového chování českých pubescentů v prostředí internetu v kontextu prevence a intervence

910 views
733 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
910
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
139
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Výzkum rizikového chování českých pubescentů v prostředí internetu v kontextu prevence a intervence

 1. 1. Fascinující. To je ten důvod, proč těsto na čokoládové koláčky chutná lépe syrové!
 2. 2. Univerzita Palackého v Olomouci Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Projekt E-Bezpečí (www.e-bezpeci.cz) Výzkum rizikového chování českých pubescentů v prostředí internetu v kontextu preventivních a intervenčních aktivit projektu E-Bezpečí Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D. PhDr. René Szotkowski, Ph.D.
 3. 3. Výzkum jako součást aktivit projektu E-Bezpečí Výzkum tvoří neoddělitelnou součást aktivit projektu E-Bezpečí. výzkum prevence Jeho výsledky jsou integrovány do vzdělávacích a intervenčních aktivit projektu E-Bezpečí, tak i aktivit dalších subjektů (Google, Seznam.cz, Policie ČR, MŠMT, MVČR). intervence Důraz je kladen na aktuálnost a rychlou aplikaci zjištěných dat – rychlá reakce na změny. Výzkum je realizován v ročních intervalech od roku 2008. vzdělávání
 4. 4. Základní tematické zaměření projektu E-Bezpečí Sledované jevy Kyberšikana (včetně nových forem) Kyberstalking Kybergrooming Hoax a spam, scam Sexting Metody sociálního inženýrství Rizika sociálních sítí (Facebook) Další nebezpečné komunikační jevy (webcam trolling, facebook payments…)
 5. 5. E-Bezpečí - vzdělávání Cílové skupiny: Děti od 11 do 17 let (experimentálně od 8 let) Studenti VŠ Učitelé Policie ČR (vyšetřovatelé, preventisté) Sociální pracovníci (OSPOD) Rodiče Senioři (U3V)
 6. 6. E-Bezpečí - intervence A. V roce 2010 náš tým založil odbornou online poradnu zaměřenou na oblast rizikového chování v prostředí internetu. B. V roce 2011 se poradna propojila s intervenčními systémy policie ČR, začala úzce spolupracovat s Linkou bezpečí. C. V roce 2012 se poradna propojila s bezpečnostními specialisty firem Seznam.cz a Google. Ročně poradna řeší 150 – 200 případů (celkem řešeno cca 750 případů). Konkrétní činnost: identifikace pachatelů v prostředí internetu, kybernetické stopování, blokace závadného obsahu, podpora řešení rizikových jevů na úrovni škol, firem, dalších institucí, identifikace nových typů internetových hrozeb.
 7. 7. Výzkum – monitorované jevy Kyberšikana (různé formy kyberšikany v závislosti na vybraných komunikačních prostředích). Navazování virtuálních kontaktů (komunikace s neznámými lidmi a osobní schůzky s nimi; východiska pro tzv. kybergrooming). Sexting (ve formě veřejného sdílení intimních materiálů v prostředí internetu a formě poskytnutí intimního materiálu na vyžádání jiné osoby). Sdílení osobních údajů v prostředí internetu (se zaměřením na sdílení fotografie obličeje). Děti a sociální sítě
 8. 8. Výzkum – hlavní cíl Zjistit výskyt rizikového chování u českých dětí spojeného s informačními a komunikačními technologiemi, zejména internetem a mobilními telefony. Zjistit příčiny chování dětí v konkrétních rizikových situacích.
 9. 9. Výzkum – základní soubor a výzkumný vzorek Uživatelé služeb internetu a mobilních telefonů z řad žáků základních a středních škol z celé České republiky. Věková struktura respondentů je ohraničena 11–17 lety , 11–14 let (střední školní věk), 15–17 let (starší školní věk). Od roku 2011 je výzkum realizován na vzorcích přesahujících 10 000 respondentů, přičemž poslední výzkum z roku 2012/2013 čítal 21 372 respondentů. Výzkum je Centrem PRVoK prováděn pravidelně od roku 2008, a to na celém území České republiky.
 10. 10. Výzkum – struktura vzorku Celkový počet respondentů - 21 372
 11. 11. Výzkum – sběr dat Použitá výzkumná metoda – Explorativní metoda Použitá výzkumná technika – Dotazník Počet položek dotazníku – 71 Počet kontaktovaných škol systémem E-Bezpečí – 8 641 Počet dětí kontaktovaných prostřednictvím cílené zprávy na Lidé.cz a Spolužácích – 24 694
 12. 12. Dílčí výstupy – oběti některé z forem kyberšikany
 13. 13. Dílčí výstupy – nejčastější formy kyberšikany z pohledu obětí
 14. 14. Dílčí výstupy – vývoj sextingu (2010, 2011, 2012)
 15. 15. Dílčí výstupy – sexting v roce 2012
 16. 16. Dílčí výstupy – důvody pro realizaci sextingu (2012)
 17. 17. Dílčí výstupy – komunikace dětí s neznámými lidmi na internetu
 18. 18. Dílčí výstupy – plánovaná schůzka – komu by se dítě svěřilo…
 19. 19. Dílčí výstupy – setkání dítěte s neověřenou osobou z internetu
 20. 20. Dílčí výstupy – sociální sítě, které děti nejčastěji používají
 21. 21. Dílčí výstupy Osobní údaje (sdílení / odesílání) Sdílení Odesílání
 22. 22. Aplikace Výsledky výzkumu jsou aplikovány: 1. Úroveň národní (strategie, koordinace) • Národní strategie prevence kriminality (2013/2018) (gesce MVČR) • Metodicky pokyn ministra školství k prevenci a řešení šikanování (2013) (MŠMT) • Metodické doporučení k primární prevenci rizikového chování (2010/2013) (MŠMT) • Strategie řešení internetové kriminality na regionální úrovni (Policie ČR)
 23. 23. Aplikace Výsledky výzkumu jsou dále aplikovány: 2. Úroveň komerční • Seznam.cz – implementace do oblasti internetové bezpečnosti + projektu SSB • Google – implementace do projektů Good to Know + Center bezpečnosti (např. YouTube) • Vodafone – využití výsledků v bezpečnostní oblasti (modifikace služeb) Výzkum s aplikovatelnými výstupy umožňuje získávat komerční partnery. V zahraničí je tento model propojení komerční a akademické sféry běžný.
 24. 24. Aplikace Výsledky výzkumu jsou dále aplikovány: 3. Úroveň projektu E-Bezpečí • • • • • modifikace obsahu vzdělávacích akcí modifikace postupů pro zpracování případů modifikace preventivních programů + zavádění nových inovace výzkumu – přechod ke kvalitativním formám výzkumu popularizaci vědy směrem k veřejnosti
 25. 25. Terén -> Dětská univerzita POPUP
 26. 26. Terén -> Dětská univerzita POPUP
 27. 27. Terén -> vzdělávací akce na základní škole
 28. 28. Knihovny jsou plné výzkumných zpráv, které nikdo nečte…
 29. 29. Diseminace Využití efektu diseminace výsledků směrem k populaci: • • • • výsledky výzkumu nabídnuty médiím formou tiskové konference vzniklo více než 70 mediálních výstupů kontaktovalo nás 11 komerčních firem se zájmem o spolupráci stále více univerzit si uvědomuje důležitost prezentování výsledků výzkumu prostřednictvím mediálních komunikačních kanálů
 30. 30. Univerzita Palackého v Olomouci Centrum prevence rizikové virtuální komunikace Projekt E-Bezpečí (www.e-bezpeci.cz) Děkujeme za pozornost! Mgr. Kamil Kopecký, Ph.D. PhDr. René Szotkowski, Ph.D.

×