Skizofrenia (2)

4,146 views
3,702 views

Published on

0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
4,146
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
50
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Skizofrenia (2)

 1. 1. skizofrenia
 2. 2. Seminari psikoedukues me temeskizofrenia eshte ore informuese mbikete semundje, per te treguar disafakte kryesore per semundjen eskizofrenise. Ky seminar do te zgjaserreth 45 minuta dhe auditor do te jeneperdoruesit e qendres dhe familjaret etyre.
 3. 3. Permbajtja Te dhena te pergjithshme mbi skizofrenine Ceshte skizofrenia? Shkaqet Shenjat Trajtimet Rekomandime per familjaret
 4. 4. Te dhena te pergjithshme mbisemundjen (skizofrenine). Semundja mendore skizofrenia ose ndryshe crregullimi skizofrenia prek nje numer personash ne te gjithe boten, si tek burrat ashtu edhe te grate,megjithse shfaqet pak me vone te femrat.Zakonisht kjo semundje fillon ne adoleshencen e hershme,pikerisht ne kohen kur njerzit largohen nga shtepia dhe bejne nje jete te pavarur. Rreth 1/3 e tyre ( me pak se gjysma) qe preken nga kjo semundje pesojne vetem nje krize dhe mund te sherohen.Por per te tjeret sherimi nuk eshte I plote, ata mund te pesojne kriza te tjera ose mund te kene dhe shenja te tjera qe do ta veshtiresonin permisimin.
 5. 5. Ceshte skizofrenia? Skizofreni do te thote shpirt i ndare .Skizofrenia eshte nje semundje (crregullim) qe ben pjese ne grupin e psikozave .Psikoza eshte kategoria e semundjeve mendore te renda, qe do te thote qe nje person nuk mund ti dalloje mendimet, idete dhe imagjinaten e tyre nga realiteti.
 6. 6. A janë të rrezikshëm njerëzit me diagnozë të skizofrenisë? Shpesh thuhet se skizofrenia do të thotë ’personalitet dyfish’ dhe që dikush që e ka skizofreninë luhatet prej një personi të qetë në atë jashtë kontrollit. Shpesh nëpër gazeta apo televizion skizofrenët shfaqen si të rrezikshëm nëse nuk mbahen me ilace dhe të izoluar në institucione . Ndoshta akoma persona me arsim apo pozite nuk njohin kete semundje dhe nga afer njerezit qe vuajne nga kjo semundje. Ata I vleresojne nga larg, nga pamja e tyre si te rrezikshem, pa I njohur vete te semuret. Duke mos pasur informacionin e duhur gazetaret apo te tjere I paragjykojne personat qe vuajne nga skizofrenia.
 7. 7. A janë të rrezikshëm njerëzit mediagnozë të skizofrenisë Shumica e njerëzve me skizofreni nuk kryejnë krime të dhunshme, dhe krimet më të dhunshme nuk kryhen nga njerëzit me skizofreni. Nga hulumtimet mësojmë që njerëzit me probleme të drogës dhe alkoholit janë në gjendje dy herë më shumë të kryejnë krime të dhunshme se dikush me skizofreni. Por perkundrazi ata jane shume te afert dhe kane nevoje te japin dhe te marin dashuri.
 8. 8. Ja nje familje me nje anetar te sajeskizofren
 9. 9. Skizofrenia eshte nje semundje qedemton: Aftesine per te njohur ate qe eshte e vertete.( shkeputet nga realiteti) Aftesine per te perballuar emocionet. Aftesine per te gjykuar. Aftesine per te bashkevepruar me te tjeret dhe biseduar. Aftesia per t’u kujdesur per veten, punen, marredheniet intime
 10. 10. Shkaqet qe shkaktojne semundjen (skizofrenine). Trashëgimia Sasia e madhe apo e vogel e dopamines ne trurin e njeriut. Ambienti ku ata rriten Tiparet e personalitetit ( njerez te ndjeshem) Përvojat familjare Ngjarje jetësore stresuese , trauma etj. Keqpërdorimi i drogës dhe alkolit
 11. 11. Shenjat e para te semundjes se skizofrenise Ndryshimet ne humor,si: Humor I rene ,paftesi per te qare,te qara te tejkaluara,te qeshura pa shkak ose paftesi per te qeshur. Ndryshim ne ndjenja,si: Te degjuarit e zerave,ndjeshmeri e larte ndaj zhurmes apo drites. Ndryshimet ne aktivitete,si: Te qenurit shume aktiv ose aspak aktiv,gjume i tepert ose aspak gjume
 12. 12. Shenjat e para te semundjes se skizofrenise Ndryshime ne marrdhenie me njerzit,si: Largimi nga aktivitet te ndryshme,refuzim per te dale, te shprehurit te deklaratave pa kuptim. Ndryshime ne marrdhenie me familjen,si: Zenka te shpeshta,etj... Ndryshime ne shkolle apo ne pune,si: Probleme me perqendrimin,ulje te
 13. 13. Shenjat e para te semundjes(skizofrenise) Ndryshime ne sjellje,si.Qendrime te cuditshme,shikime te zgjatura,besime fetare ekstreme,perdorimi i drogave apo alkolit. Ndryshimi ne pamje te jashtme,si:Veshje e cuditshme, higjene personale e ulet etj....
 14. 14. Shenjat e pergjithshme tesemundjes se skizofrenise.Shenjat kryesore te semundjes se skizofrenise I kemi dy llojesh:1-)Shenja pozitive-qe shfaqen gjate nje krize te forte.2-)shenja negative qe mund te mbeten pase krizes duke penguar keshtu sherimin.
 15. 15. Shenjat positive Halucinacione: Te degjuarit,te shikuarit,te ndjerit,te,shijuarit ose te nuhaturit e gjerave qe ne te vertete te tjeret nuk mund ti ndjejne.Halucinacioni me i perhapur eshte te degjuarit te zerave.disa njerz i degjojne si mbeshtetes keto zera disa te tjere si kercenues.
 16. 16. Shenjat pozitive Deluzione: Te besuarit e dickaje qe nuk ka mundesi te jete e vertete:Te besuarit se eshte person i njohur vip, se tv apo radio cojne mesazhe vetem per te apo edhe te pasurit e besimeve te cuditshme fetare. Mendime paranojake: dyshime ekstreme. Te ndjerit sikur persona te tjere po thurin plane dashakeqe, po mundohen ti bejne keq, po e ndjekin etj.
 17. 17. Shenjat negative Deshire e ulet: humb interesin ndaj ngjarjeve te jetes, duke perfshireketu edhe aktivitetet personale jetesore Largimi shoqeror: humbje e interesit te shoqerise dhe preferojne te kalojne kohen vetem duke jetuar te vetmuar nga ana shoqerore
 18. 18. Shenjat negative Mungese perqendrimi: kane veshtersi perqendrimi ne te lexuar dhe te shkruarit, te shikuarit nje emisioni televiziv nga fillimi ne fund, te kujtuarit apo te mesuarit gjera te reja te veshtira pavarsisht se ato mund te jene te vogla Komunikim dhe mendime te varfra: humbet rrjedhen e bisedes e asaj qe thote,dhe kane probleme ne kuptimin e situatave.
 19. 19. Trajtimi Trajtimi I skizofrenise eshte I doboshem dhe zakonisht ofrohen trajtime te ndryshme njekohesisht. Duke perfshire ketu: Trajtimin nga mjeku psikiater, nga psikologia dhe punonjesja sociale por edhe nga infermjeret psikiatrike.
 20. 20. Keto trajtime behen ne forma si:o trajtimi me ilace qe quhen antipsikotik apo qetesues madhor, zvogelojne shenjat shume strsuese dhe shqetesuese. Trajtimi psiko-social qe behet ne bashkepunim te psikologes dhe punonjeses sociale qe ka si fokus organizimin e gjerave te ndryshme per uljen e stresit. Gjithashtu permes ketij trajtimi mund te ndihmohen personat qe te vendosin qellime te qarta dhe te arritshme. Keshillimi individual apo psikoterapia qe behet nga psikologia. Per personat e prekur nga skizofrenia eshte e dobishme te bisedohet rreth problemeve qe ka shkaktuar kjo semundje, sesi ndihen tani dhe si mund ti parandalojme perseritjen e saje.
 21. 21. Terapi individuale.
 22. 22. Si mund ta perballojne semundjenfamiljaret dhe vete individet Nese kujdeseni per dike qe vuan nga skizofrenia duhet te dini qe egzistojne disa menyra per tja dale mbane semundjes dhe efekteve te saj, pasi menyra sesi familjaret sillen ndikon shume ne gjendjen e tyre. Kjo mund te arrihet duke pasur sa me shume informacione rreth kesaj semundje, duke krijuar nje atmosfere qetesie ne shtepi apo edhe ne ambjentet te tjera rrethuese, moslenja vetem e te semureve, te qenurit inkurajues i ben keta persona te ndihen me mire dhe me aktiv.
 23. 23. Por megjithate.......Njeriu eshte nje qenje e forte ne brishtesine e tije. Dhe keta persona kane dyfishin e forcave te pergjithshme mbartin shume shprese ne veten e tyre edhe pse me aftesi ndryshe ata perpiqen te bejne me te miren. Dhe kete na e ka treguar dhe shkenctari i madh Ajnshtajni.Shpresa dhe forca qe ai kishte nuk e bene te ndihej asnjehere ndryshe. Dhe ky shembull pasohet nga shume e shume te tjere.Mundohuni dhe do ja dilni, Ndihmojini dhe do ja dalin
 24. 24. Jeta eshte shume ebukur per te qene e parendesishme Faleminderit

×