October 25 2011.ratios and proportions done

292 views
231 views

Published on

Published in: Education, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
292
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
24
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

October 25 2011.ratios and proportions done

  1. 1. It cost me $1.68 for a 6 ounce bag of hot cheetos. 1) How much did I spend per ounce? 2) How much money would I need to feed lunch to 7 ninth grade girls, each of which needs 3 ounces?
  2. 3. A cheetah ran 300 feet in 2.92 A cheetah ran 300 feet in 2.92 chase of chip juice. What was the cheetah's speed in miles per hour?
  3. 9. 21 cm 15 cm 18 cm 10 cm A C B D E F Triangle ABC ~ triangle DEF. Find DF.
  4. 10. A tree, Dr. Hunter, and two shadows
  5. 11. 100 mi Findlay, OH Memphis, TN Use proportions and the information below to estimate how far Mr. Mattice moved to teach the smartest kids in the U.S.
  6. 12. H/W P. 192 # 3-12

×