Make-Up Tests?
K. Academy Topics
Warm-Up: (0 Questions)
Ratios/Rates/Unit Rates
Measurement Ratios

..
1. Ratio Word Problems
2. Rate Problems .5
3. Rates & Proportional Relationships
Topics are due by December 20 for online ...
The ratio 90 can be simplified by dividing:
3
90 = 30
3
1
Unit rate:

30 miles,
1 hour

or 30 mi/(1)h
1. A 64 oz. Apple Juice costs $1.35. Find the unit rate.
Which unit, (oz. or $) do we want to reduce to 1?
2. A 12 slice p...
Unit Conversions
Ratios Involving Measurement

1. Express the ratio 6 feet to 15 inches as a fraction in
simplest form.
Six feet = 72 in. S...
Proportions
The shadow of a 4 ft. tall mailbox is 3 ft. long.
If the shadow of a tree is 36 ft. long, how tall
is the tree...
Comparing Unit Rates
December13, 2013
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

December13, 2013

123 views
93 views

Published on

Published in: Technology, Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
123
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

December13, 2013

  1. 1. Make-Up Tests? K. Academy Topics Warm-Up: (0 Questions) Ratios/Rates/Unit Rates Measurement Ratios ..
  2. 2. 1. Ratio Word Problems 2. Rate Problems .5 3. Rates & Proportional Relationships Topics are due by December 20 for online and Alt.Khan. **Waaaaay too many people have a grade of zero for their homework grade (Khan), which is 20% of your overall grade.
  3. 3. The ratio 90 can be simplified by dividing: 3 90 = 30 3 1 Unit rate: 30 miles, 1 hour or 30 mi/(1)h
  4. 4. 1. A 64 oz. Apple Juice costs $1.35. Find the unit rate. Which unit, (oz. or $) do we want to reduce to 1? 2. A 12 slice pizza costs $9.00. Find the unit rate. 3. Which is the better buy: A 12 oz. bottle of juice for $0.85, or an 8 oz. can of juice for $0.50?
  5. 5. Unit Conversions
  6. 6. Ratios Involving Measurement 1. Express the ratio 6 feet to 15 inches as a fraction in simplest form. Six feet = 72 in. Simplify 72/15; the answer is 24/5 *Change the larger unit to the smaller one. 3 pints = 6cups. The ratio is now 6 cups to 2 cups. Simplify to: 3/1
  7. 7. Proportions The shadow of a 4 ft. tall mailbox is 3 ft. long. If the shadow of a tree is 36 ft. long, how tall is the tree? height shadow 4 3 = height shadow = H 36 144 = 3H H = 48 You must be careful to place the same quantities in corresponding positions in the proportion The tree is 48 ft. tall 8
  8. 8. Comparing Unit Rates

×