• Share
  • Email
  • Embed
  • Like
  • Save
  • Private Content
Lesson 2   Costs And Profit
 

Lesson 2 Costs And Profit

on

  • 353 views

 

Statistics

Views

Total Views
353
Views on SlideShare
348
Embed Views
5

Actions

Likes
0
Downloads
2
Comments
0

1 Embed 5

http://vle.shuttleworth.lancs.sch.uk 5

Accessibility

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

    Lesson 2   Costs And Profit Lesson 2 Costs And Profit Presentation Transcript

    • Costs and Profit Year 7 Modelling
    • Starter • A sweet shop buys the following: – 12 cans of pop for 20 p each – 10 pack of crisps for 15p each • How much money did the cans of pop COST ? • How much did the crisps COST ?
    • WALTs • Understand models and simulations • Add formulae to a spreadsheet to work out costs and profit
    • WILFs • All students are able to: find cells on a spreadsheet using cell references and format these cells • Even better if: you use a formula to work out Sukis costs • Exceptional if: you use cell references to create a formulae to work out Sukis profit
    • What are costs? • Costs are how much money Suki spends on buying the products she sells • If Suki buys 12 pairs of elbow pads for £8 each her costs are: 12 x £8 = £96 The number of items How much she paid she bought for each item
    • Task 1: 10 – 15 mins • Download and work out Sukis costs in Lesson 2 Resource 1 • The table is on the tab called Sukis profit
    • What is profit? • Suki bought 12 pairs elbow pads for £8 each. The cost for these pads was £96 • Suki sells 12 pads for £15 and receives a revenue of £180 • Profit is the money Suki makes for selling her goods. To work out profit: Revenue – Costs £180 - £96 = £84 Sukis revenue for Sukis cost for buying selling the pads the pads
    • Task 2: 10 – 15 mins • Work out Sukis profit for each item • Work out Sukis total profit