INTERNETI Nje mjet i paevitueshem ne mesimdhenien franceze.
NE NJE KOLEGJ NE FRANCE.
<ul><li>Ne nje kolegj ne Marseille te Frances, mesuesit dhe nxenesit “nuk kane frike” nga mjetet e reja teknologjike. Nxen...
 
A i perdorin mesuesat franceze metodat e reja te mesimdhenies me video-projektore ?
« Ne ditet e sotme ne e kemi te veshtire ta realizojme mesimin pa ate tabele te bardhe.  » shprehet drejtoresha e nje s...
«  “ NXENESIT TONE NDIHEN SHUME MIRE NE PERDORIMIN E MJETEVE TE REJA TEKNOLOGJIKE.”  VAZHDON ME TEJ AJO.
 
Ore mesimi ne shkollen “Ismail Qemali”
 
INTERNETI OFRON NJE MENYRE LIBERALE TE TE MESUARIT.
<ul><li>Sipas sondazheve qe jane zhvilluar ne France ne vitin 2003 , me shume se 87% e nxenesve nga mosha 12-17 vje ç ...
<ul><li>Gjate vitit 2004 numri i perdoruesve te internetit ne France eshte rritur mjaft. </li></ul>
 
Pothuajse ne te gjitha shtepite franceze ka internet.
<ul><li>A krijojne nxenesit site web  ? </li></ul><ul><li>Dhe nese po, per cfare arsye ato hapin site web ? </li></ul>
 
<ul><li>Nxenesit krijojne site web per te hedhur aty materiale qe ato vete i punojne, ne menyre qe ti shohin te gjithe. </...
A eshte i demshem interneti per femijet ?
<ul><li>Femijet te ekspozuar ndaj rreziqeve te internetit .  </li></ul>
 
<ul><li>Tashme, edhe femijet e vegjel ne internet... </li></ul>
Bej &quot;klik&quot; me maus dhe lidhu me tere boten
Kudo ka internet
Interneti tashme edhe ne celulare
komuniko direkt me njerzit qe njeh, kudo qe ndodhen
Intenetin mund ta marresh me vete kudo qe te shkosh...
Me internet mund te shohesh tere boten
A eshte e domosdoshme ti mesohet femijeve interneti ?
Mesuesit pergjigjen: PO, eshte me te vertete e domosdoshme.
MIREPO, CILAT JANE DISA NGA AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E INTERNETIT ?
 
 
<ul><li>Si perfundim, mund te themi se pavaresisht avantazheve dhe disavantazheve te internetit, ai tashme eshte shnderru...
 
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Interneti ne mesimdhenien franceze

1,718 views

Published on

Published in: Travel, Business
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,718
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
18
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Interneti ne mesimdhenien franceze

 1. 1. INTERNETI Nje mjet i paevitueshem ne mesimdhenien franceze.
 2. 2. NE NJE KOLEGJ NE FRANCE.
 3. 3. <ul><li>Ne nje kolegj ne Marseille te Frances, mesuesit dhe nxenesit “nuk kane frike” nga mjetet e reja teknologjike. Nxenesit q ë ne klase te trete apo te katert kane tashme Lap-top te tyre personale, te cilet jane te ofruar nga shteti francez. </li></ul>
 4. 5. A i perdorin mesuesat franceze metodat e reja te mesimdhenies me video-projektore ?
 5. 6. « Ne ditet e sotme ne e kemi te veshtire ta realizojme mesimin pa ate tabele te bardhe. » shprehet drejtoresha e nje shkolle fillore ne nje krahine te Parisit.
 6. 7. « “ NXENESIT TONE NDIHEN SHUME MIRE NE PERDORIMIN E MJETEVE TE REJA TEKNOLOGJIKE.” VAZHDON ME TEJ AJO.
 7. 9. Ore mesimi ne shkollen “Ismail Qemali”
 8. 11. INTERNETI OFRON NJE MENYRE LIBERALE TE TE MESUARIT.
 9. 12. <ul><li>Sipas sondazheve qe jane zhvilluar ne France ne vitin 2003 , me shume se 87% e nxenesve nga mosha 12-17 vje ç , ishin perdorues te rregullt te internetit. </li></ul>
 10. 13. <ul><li>Gjate vitit 2004 numri i perdoruesve te internetit ne France eshte rritur mjaft. </li></ul>
 11. 15. Pothuajse ne te gjitha shtepite franceze ka internet.
 12. 16. <ul><li>A krijojne nxenesit site web ? </li></ul><ul><li>Dhe nese po, per cfare arsye ato hapin site web ? </li></ul>
 13. 18. <ul><li>Nxenesit krijojne site web per te hedhur aty materiale qe ato vete i punojne, ne menyre qe ti shohin te gjithe. </li></ul>
 14. 19. A eshte i demshem interneti per femijet ?
 15. 20. <ul><li>Femijet te ekspozuar ndaj rreziqeve te internetit . </li></ul>
 16. 22. <ul><li>Tashme, edhe femijet e vegjel ne internet... </li></ul>
 17. 23. Bej &quot;klik&quot; me maus dhe lidhu me tere boten
 18. 24. Kudo ka internet
 19. 25. Interneti tashme edhe ne celulare
 20. 26. komuniko direkt me njerzit qe njeh, kudo qe ndodhen
 21. 27. Intenetin mund ta marresh me vete kudo qe te shkosh...
 22. 28. Me internet mund te shohesh tere boten
 23. 29. A eshte e domosdoshme ti mesohet femijeve interneti ?
 24. 30. Mesuesit pergjigjen: PO, eshte me te vertete e domosdoshme.
 25. 31. MIREPO, CILAT JANE DISA NGA AVANTAZHET DHE DISAVANTAZHET E INTERNETIT ?
 26. 34. <ul><li>Si perfundim, mund te themi se pavaresisht avantazheve dhe disavantazheve te internetit, ai tashme eshte shnderruar ne “ shokun ” me te mire te femijeve, por edhe te te rriturve. </li></ul>

×