Etno1

3,569 views

Published on

Etnik Pazarlama hakkında bir sunum...

Published in: Business, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
3,569
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,195
Actions
Shares
0
Downloads
47
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Etno1

 1. 1. ETNO-MARKETING
 2. 2. Etnik Kimlik Nedir ?
 3. 3. Etnik Kimlik Nedir ? Etnik kimlik; sayıca genel nüfusa oranla bir kıymet ifade eden, mevcut diğer kimliklerden ayrı olarak giyim tarzı olan, dili tamamen farklı, kendine has bir mutfak kültürü olan, alışkanlıkları, tarihi, kültürü, ahlakı farklı olan gruplardır.
 4. 4. Etnik Pazarlama Nedir ?
 5. 5. Etnik Pazarlama Nedir ? * Etnik pazarlama, bir markanın ürününün veya hizmetinin belirli bir etnik grubu hedefleyerek pazarlanmasına verilen isimdir. * Uygulamalar aynı, kullanılan öğeler farklıdır. * Bu kavram demografi içerisinde yer alan parametrelerle ilgili bir konudur. Pazarlamaya getirilen yeni bir bakış açısı değildir.
 6. 6. Etnik Pazarlama Nedir ? Etnik Pazarlamanın meydana gelmesi * Tüm dünyada etnik gruplar gelişmekte ve alım güçleri artmakta. * Pazarlama her gün zorlaşmakta ve mikro seviyelere inmekte. Farklı gruplara farklı mesajlar verme isteğinin bir sonucu.
 7. 7. Etnik Pazarlama Nedir ? “ The days of one-size-fits-all marketing are gone forever. “
 8. 8. Etnik Pazarlama Nedir ? Neden böyle bir şeye ihtiyaç var ? * Pazarlamanın amacı insanları kar elde ederek tatmin etmektir. * Herkesin aynı iletişim mesajları ile çekilip aynı şeyler ile tatmin edilmesi imkansızdır ( Pazar segmentasyonu ). * “ A new way of temptation. “ * Farklı mesajlar, farklı insanlar, farklı ürünler
 9. 9. Etnik Pazarlama Nedir ? Çıkış noktası * Uluslararası pazarlama değildir. * Aynı ülkede ki farklı kültüre sahip insanlara yapılan pazarlama çalışmalarıdır. * Bu yüzden aynı söylem, farklı yollarla anlatılmalıdır. * Bir ürün bir etnik gruba ayrı, diğerine ayrı tanıtılırsa ayrımcılık olarak değerlendirilebilir ve yüklü tazminatlar ödenebilir.
 10. 10. Etnik Pazarlama Nedir ? Etnik pazarlamada dikkat edilmesi gereken 3 aşama * Ülkede ki etnik çeşitlilik iyi değerlendirilmeli * Hedeflenen kitlenin etnisite derecesine bakılmalı. Genel toplumdan ne kadar ayrıştığı incelenmeli. * Etnik pazarlama uygulaması
 11. 11. Etnik Pazarlama Nedir ? Ülkede ki etnik çeşitlilik iyi değerlendirilmeli * Genel pazarlamada yapılan en önemli hata tüm mesajı tek olarak kitlelere ulaştırmaktır. * Sadece farklı bir dil kullanmak çoğu zaman etno-marketing için yeterli değildir. * Sosyolojik araştırmalarla desteklenmiş pazarlama ve demografi çalışmaları yapılmalı.
 12. 12. Etnik Pazarlama Nedir ? Hedeflenen kitlenin etnisite derecesine bakılmalı * Etnisite derecesi; o grubun temel kültürden ne kadar farklı olduğu veya kendini ne kadar farklı gördüğü ile alakalıdır. * Fark az olunca haddinden fazla etnik bir mesaj yanlış anlaşılabilir. Fark çok olunca haddinden fazla genel bir mesaj yetersiz kalabilir. Bu yüzden etnisite derecesi iyi belirlenmelidir. Yüksek derece-Almanya'ya ilk giden işçi kesim Orta derece-2. Jenerasyon Düşük derece-3. Jenerasyon
 13. 13. Etnik Pazarlama Nedir ? Etnik pazarlama uygulaması * Hedef kitlenin belirlenmesi ( kime pazarlama yapılacak ?) * Hedef kitlenin değerleri ve inançları * Bu değerler ışığında pazarlama stratejilerinin belirlenmesi
 14. 14. Etnik Pazarlama Nedir ? Etnik pazarlama uygulaması ( Örnek ) * Hedef kitlenin belirlenmesi Afro-Amerikanlar * Hedef kitlenin değerleri ve inançları Afrika kültürüne çok bağlıdırlar ve kendilerini öyle ifade ederler. * Bu değerler ışığında pazarlama stratejilerinin belirlenmesi Afrika kültürüne ait, modern hayatta da kullanılan bazı öğeler ile tükecilere yaklaşmak. Otantik mesajlar iletmek.
 15. 15. Etnik Pazarlama Nedir ? * Beni tanıdığını göster!!!! * Etno-marketing, bir pazarlama kampanyasının başka bir dile çevrilmesi değildir. * Onların dilinde konuşmak elbette önemli ancak onlara ait farklı unsurlarda olmalı. Etnik gruba ait kültürel bazı öğelerle kampanya zenginleştirilmeli. * Belki de en etkili ve ilk tercih edilmesi gereken yol, bir kanaat önderi kullanmak.
 16. 16. Etnik Pazarlama Nedir ? Etno-pazarlamanın önünde ki engeller 1- Yasal veya kültürel engeller. Etnisite kavramı tabu olabilir. 2- Hedeflenen etnik gruplar karlı bir pazar olmayabilir. Belirli bir etnik grubun ihtiyacı kadar, diğer etnik unsurlarla ilişkisi de göz önüne alınmalı. Bir grubu hedeflerken diğerleri tarafından negatif algılanma ihtimali vardır.
 17. 17. Türkiye'de Etnik Unsurlar
 18. 18. Türkiye'de Etnik Unsurlar Türk %86,21 60,347,000 kişi Kürt % 8,36 5,852,000 kişi Zaza % 0,53 371,000 kişi Çerkes % 2,14 1,520,000 kişi Arap % 1,63 1,141,000 kişi Laz % 0,002 14,000 kişi Diğer % 1 700,000 kişi Toplam %100 69,945,000 kişi
 19. 19. Türkiye'de Etnik Pazarlama
 20. 20. Türkiye'de Etnik Pazarlama * Türkiye'de etnik pazarlama denilen kavram birkaç ay öncesinde ciddiye alınmaya başlandı. * Ancak Türkiye'de ki etnik çeşitlilik göz önüne alınırsa yakın gelecekte gündeme sık sık geleceği düşünülmektedir. * Aşılması gereken en büyük sorun ise ön yargıdır.
 21. 21. Türkiye'de Etnik Pazarlama * Türkiye'de ki etnik pazarlama ve reklam uygulamalarının ilk aşamada dil ekseninde yapılacağı düşünülmektedir.( Metinlerin tercümesi veya reklamların dublajı gibi). * Özellikle bölgesel üretim yapan şirketlerin ürün ambalajlarında farklı etnik dilde açıklamalara yer vermesi beklenmektedir. * Pazar araştırma anketleri veya uygulamalarında etnik dilde çalışmalar yapılabilir. * Bunlar gibi çok küçük, temel düzeyde girişimler yapılması beklenmektedir. İlk etapta dünya standartlarında etnik pazarlama çalışmaları uzak bir ihtimaldir.
 22. 22. Türkiye'de Etnik Pazarlama * Bir diğer konuda bu işe ilk soyunacak şirket ve reklam ajansının alacağı risk-elde edeceği fırsattır. * Deng-Adaptation: Sadece tercüme ve dublaj yapıyor. Bir reklam ajansı değil şu aşamada. * Etnik pazarlama için erken olduğu düşünenler kadar geç kalındığını düşünenlerde vardır. * Bu durumun biraz kumar olduğu aşikardır.
 23. 23. Türkiye'de Etnik Pazarlama * Radikal ilk etnik reklam veren ancak reklamı henüz yayınlanmamış. * Kanuni açıdan herhangi bir kısıtlama bulunmamakta * Tavsiye edilen ya da öngörülen ise üzerine herhangi bir yafta yapıştırılamayacak büyüklükteki firmaların ön ayak olması.
 24. 24. Dünyada ki Durum
 25. 25. Dünyada ki Durum * Dünya'da ise, özellikle yoğun göç alan ülkelerde, etnik pazarlama kavramı ilerlemiş vaziyette. * Çok yoğun çalışmalar var ve kabullenilmiş bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. * Almanya'da Türkler ile Ruslara yönelik çok yoğun etnik pazarlama çalışmaları var. Wolkswagen, Deutsche Bank, Bulgari vs. gibi çok büyük markaların yürüttükleri çalışmalar bunlar.
 26. 26. Dünyada ki Durum * Sadece Amerika'da etnik nüfus %30'lara ulamış durumda. 2007 senesinde ki araştırmaya göre etnik nüfusun satın alma gücü 2.5 trilyon Dolar ve çok hızlı artış gösteriyor. * Amerika'da American Hispanic Advertising Association adlı bir kuruluş var ve bu derneğe kayıtlı sadece 71 tane Hispanik reklam çalışması yapan ajans mevcut. Reklam pastasının %15'i Hispaniklere yapılıyor. * Global network ajanslarında Amerika'da latin bölümleri var. ( Euro RSCG Latino, Mccann Ericsonn Barrio, vs...)
 27. 27. Dünyada ki Durum Dünyada globalleşmenin artışı ve seyahat edebilirliliğin kolaylaşması ile etnik pazarlama kendini daha ön plana çıkarabilecektir.
 28. 28. TEŞEKKÜRLER

×