Your SlideShare is downloading. ×
ObowiąZki Pracownika
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Saving this for later?

Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime - even offline.

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

ObowiąZki Pracownika

2,767
views

Published on

Published in: Education, Technology

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
2,767
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
15
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Pracownik zobowiązany jest:
 • 2. Przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy
  Pracownik ma przede wszystkim obowiązek przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie. Powinien zatem przychodzić punktualnie do pracy, być do dyspozycji przełożonego w wyznaczonym przez niego czasie i miejscu, przestrzegać określonych w zakładzie pracy przerw itp. Zatrudniony musi usprawiedliwić swoją nieobecność w miejscu i czasie wyznaczonym przez przełożonego.
 • 3. Przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku
  Osoba zatrudniona w firmie ma obowiązek przestrzegania regulaminu pracy i ustalonego w niej porządku. Musi zatem stosować się do reguł organizacyjnych panujących w zakładzie pracy odnoszących się zarówno do toku pracy, jak i do porządku na stanowisku pracy.
 • 4. Przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych
  Zgodnie z wyrokiem SN (z 03.02.1970 r. I PR 422/69): „Obowiązek stosowania bezpiecznych metod pracy nie ma charakteru jednostronnego, lecz ciąży również na pracowniku w takim stopniu, w jakim odpowiada to jego przeszkoleniu w zakresie wykonywanej pracy, nabytemu doświadczeniu oraz związanej z tym świadomością o ewentualnym zagrożeniu w razie niezachowania obowiązujących w tym zakresie zasad lub przepisów. Niedopełnienie tego obowiązku przez pracownika, jeżeli pozostaje w związku z wypadkiem, uzasadnia przyjęcie przyczynienia się do szkody samego pracownika”.
 • 5. Dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę
  Pod tym pojęciem należy rozumieć zakaz szkodliwego wpływania na firmę (wyrządzanie szkody) oraz jednoczesne pozytywne działanie na rzecz pracodawcy. Może to być np. praca w godzinach nadliczbowych.
  Pracownik jest zobowiązany do dbania o mienie, które zostało mu powierzone. Naruszeniem tego obowiązku jest z pewnością podjęcie przez pracownika działalności konkurencyjnej w stosunku do działalności pracodawcy.
 • 6. Przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach
  Obowiązkiem pracownika jest także zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Chodzi tu przede wszystkim o informacje techniczne, technologiczne, handlowe lub organizacyjne specyficzne dla danej działalności. Niektórzy pracownicy są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy państwowej, służbowej lub zawodowej (np. tajemnica bankowa, ubezpieczeniowa, maklerska, statystyczna, adwokacka, notarialna, skarbowa i inne).
 • 7. Przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego
  Obowiązek przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego oznacza nakaz odpowiedniego zachowywania się pracownika wobec innych współpracowników, przełożonych i podwładnych (zgodnie z normami społecznymi). Naruszeniem zasad współżycia społecznego może być każde zachowanie pracownika nieadekwatne do okoliczności sytuacji, np. ubliżanie współpracownikom.Naruszeniem zasad współżycia społecznego są niewątpliwie czyny kwalifikowane jako molestowanie seksualne czy działania o charakterze dyskryminującym.
   
 • 8. Niedopełnienie tych obowiązków może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika
 • 9. Ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych
  Zgodnie z art. 52 § 1 pkt 1 K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie, gdy ten dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Ocena ciężaru przewinienia podwładnego powinna być jednak dokonywana w odniesieniu do okoliczności, które towarzyszyły zajściu. I tak np., zapalenie papierosa w pomieszczeniu, w którym jest to zakazane ze względu na obecność metanu (np. w kopalni) jest niewątpliwie uzasadnionym powodem dyscyplinarnego zwolnienia. W przypadku jednak, gdy pracownik, wbrew obowiązującemu zakazowi, zapali np. w gabinecie dyrektora do ciężkiego naruszenia obowiązków nie dojdzie.