• Share
 • Email
 • Embed
 • Like
 • Save
 • Private Content
Polskie parki narodowe
 

Polskie parki narodowe

on

 • 470 views

Prezentacja Mateusza Banasiaka z klasy I TI/ ZSP Nr 2 w Kaliszu

Prezentacja Mateusza Banasiaka z klasy I TI/ ZSP Nr 2 w Kaliszu

Statistics

Views

Total Views
470
Views on SlideShare
467
Embed Views
3

Actions

Likes
0
Downloads
1
Comments
0

1 Embed 3

http://p.zsp2.kalisz.pl 3

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Microsoft PowerPoint

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Processing…
Post Comment
Edit your comment

  Polskie parki narodowe Polskie parki narodowe Presentation Transcript

  • Polskie Parki NarodowePrzygotował :Mateusz Banasiak
  • Czym jest Park narodowy?▪ Park narodowy to obszar chroniony ze względu na swoje waloryprzyrodnicze.W Polsce jest to obszar wyróżniający się szczególnymiwartościami przyrodniczymi, naukowymi itd. o powierzchni niemniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlegacała przyroda oraz walory krajobrazowe.▪ W Polsce znajdują się 23 takie parki.▪ Na obszarach graniczących z parkiem wyznacza się otulinę.Wotulinie może być utworzona strefa ochronna zwierząt łownych,niepodlegająca włączeniu do obwodów łowieckich.Teren parkównarodowych udostępniony jest do zwiedzania, lecz ruchturystyczny może się tu odbywać wyłącznie w wyznaczonychobszarach.
  • W jakim celu tworzy się Parki Narodowe?▪ Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodnościbiologicznej, walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwegostanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzeniazniekształconych siedlisk przyrodniczych. Pełnią one również funckjerekreacyjne i edukacyjne, ponieważ w strefach ochrony częściowejdozwolony jest np. Ruch turystyczny.▪ Dobrym przykładem pokazującym znaczenie Parków Narodowych wochronie przyrody, jest ocalenie populacji łosia, która w Polsce wroku 1945 wynosiła jedynie kilkanaście osobników. Zwiększyła sięona do liczby około 7500 osobników na chwilę obecną.
  • Mapa Parków Narodowych w PolsceNajwiększe Parki Narodowe w PolsceNazwa Rok utworzenia Powierzchnia LogoBiebrzański PN 1993 592,23Kampinoski PN 1959 385,49Słowiński PN 1967 215,73+111,71Bieszczadzki PN 1973 292,01Tatrzański PN 1954 211,64
  • Fauna Polskich Parków NarodowychW parkach możnaspotkać przedstawicieliwszystkichwystępujących w Polscegatunków ssaków, około250 gatunków ptaków ikilkanaście tysięcygatunków owadów, jakrównież licznychprzedstawicieli gadów,płazów i ryb.Często są to jedynemiejsca, w którychmożemy spotkać gatunkiniemalże wymarłe wPolsce.Należy do nich na przykładOrlik grubodzioby.
  • Flora Polskich Parków Narodowych▪ W parkach narodowych wyróżniono 317 zespołów roślinnych, w tym76 zespołów leśnych i zaroślowych oraz 241 nieleśnych, na ogólnąliczbę 410 zespołów roślinnych znanych w kraju.▪ Wśród nich znajduje się 20 zespołów endemicznych i około 180gatunków roślin objętych ochroną gatunkową.Bardzo silnie zagrożonym, irzadko występującymendemitem jest Okrzyn Jeleni –hodowany w Babiogórskim PN
  • Białowieski Park Narodowy▪ Występuje tu 20 zespołów leśnych. Ogólnie flora parku liczy ponad1000 gatunków roślin, w tym 728 gatunków roślin naczyniowych, 277gatunków porostów. Spośród szczególnie rzadkich roślin należywymienić pełnika europejskiego, kosaćca syberyjskiego czy arnikęgórską.▪ Białowieski Park Narodowy charakteryzuje się dużą ilością martwegodrewna.W Obszarze ochrony ścisłej zajmuje ono około 25% masywszystkich drzew. martwe drewno staje się siedliskiem dla niezliczonejilości grzybów, bakterii i bezkręgowców. Wiele z nich to gatunki zagrożonewyginięciem, niewystępujące nigdzie indziej w Europie.
  • Białowieski Park NarodowyDzięki Polskim ParkomNarodowym chronionych jestwiele zagrożonych gatunków izwierząt, jednak najcenniejsząbiosferą jest PuszczaBiałowieska, znajdująca się naterenie Białowieskiego ParkuNarodowego.Zachowały się w niej ostatniefragmenty lasu pierwotnego.Mieszka tutaj równieżnajwiększa na świecie populacjawolnożyjących żubrów.
  • Polskie Parki Narodowe w liczbach▪ W Polsce znajdują się 23 parki narodowe, ich łączna powierzchnia to316 748 ha (stanowi to 1% powierzchni kraju).▪ Najmniejszy jest Ojcowski Park Narodowy - 2146 ha, zaś największyBiebrzański Park Narodowy - 59 223 ha.▪ Za Światowe Rezerwaty Biosfery uznano 8 parków narodowych▪ Parki narodowe w Polsce mają charakter leśny, gdyż niemal 62% ichpowierzchni zajmują lasy.
  • Planowane Parki NarodoweNa daną chwilę, planuje się założenie kolejnych 3 parków. Byłyby to:▪ Turnicki Park Narodowy – o powierzchni 19 tysięcy hektarów,znajdujący w województwie podkarpackim.▪ Jurajski Park Narodowy – znajdujący się w województwie śląskim,miałby obejmować częśćWyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.▪ Mazurski Park Narodowy – miałby powstać wyodrębniony zterenów obecnego parku krajobrazowego, i zajmować powierzchnięod około 34,5 tys. Hektarów do 39,5 tys. Hektarów (rozpatrzane sądwie propozycje)
  • Prezentacja wybranych Parków NarodowychWykonanie - PatrykKowalczuk(http://www.youtube.com/watch?v=URxfypD_KNc)
  • Przydatne odnośniki▪ Parki Narodowe Polski - http://www.parki.pl/▪ Oficjalny Portal Polskich Parków Narodowych -http://www.parkinarodowe.edu.pl/intro.html▪ Wirtualny przewodnik po Polskich Parkach Narodowych -http://nparki.w.interia.pl/
  • Pora na quiz!START
  • Gratulacje!Zakończyłeś quiz!To już koniec prezentacji.Dziękuję za uwagę!