1. Looma käpad <br />Järgnevas tunnikavas oleme koostanud ühe variandi ülesandest, kuidas õpetada lastele erinevate looma käppade ja käpajälgede äratundmist. <br />1. Aine: Kunstiõpetus<br />2. Klass: 4.-6. klass<br />3. Maht: 2 x 45 min <br />4. Teema: Looma käppade valmistamine savist. Järgnevalt on mitu varianti, kuidas käppasid kasutada saab:<br />ühise plakati loomine (kuhu lapsed saavad oma voolitud looma käppadega vajutada jälgi, kasutades näiteks guaššvärve).<br />Õuesõppe käigus vajutada pinnasele (olenevalt aastaajast kas savile, liivale mullale, lumele vms.) käpajälgi.<br />5. Tunni eesmärk: Õpetada õpilastel kasutama savi ning sellest voolima looma käppa (kindlasti koos käpapadjanditega, et hiljem näiteks liivale, lumele ka käpajälgi vajutada). Kunstiõpetuse tunni lõimumine loodusõpetuse tunniga.<br />6. Põhimõisted: Looma käpp, käpapadjandid, küünised<br />7. Põhimaterjalid: Voolimissavi, noad, voolimisnoad, pildid looma käppadest, paber, pliiats, guaššvärvid, pintslid, veetopsid (vesi), lauakatted, anum/alus (kuhu panna guaššvärvid, kui õues hakatakse käpajälgi vajutama).<br />8. Meetodid: Individuaalne töö, rühmatöö, õpetaja juhised ja abi<br />9. Õppevahendid: Näidistöö, pildid looma käppadest, raamatud: Randveer, T. ,, Jahiraamat“, Hecker, F. ,,Kes need jäljed siia jättis?“ ,Randla T. ,,Jahimehe käsiraamat“.<br />10. I tunni struktuur<br />1) Häälestus<br />Õpetaja tervitab õpilasi ning alustab tunniga.<br />Õpetaja jagab lastele voolimissavi, veetopsid, voolimisnoad ning lauakatted.<br />Õpetaja räägib lastele algavast ülesandest ning näitab näidistööd (milline võiks valmis töö välja näha). Õpetaja annab juhiseid, kuidas tööga alustada ning kuidas käppa voolida.<br />Lapsed saavad õpetaja käest valida ühe looma käpa (paberil), mille järgi hakkavad käppa voolima. <br />2) Õppimine<br />Õpilased alustavad käpa voolimist. Õpetaja liigub klassiruumis ringi ning aitab ja juhendab. <br />3) Reflektsioon:<br />Õpilased on looma käpad valmis saanud ning viivad need kuivama. Lisavad oma tehtud käpa juurde paberi, millel on kirjas õpilase nimi ning looma nimi, kellele antud käpp kuulub.<br />Õpilased alustavad koristamist ning õpetaja lõpetab tunni. <br />Hindamine: Õpetaja hindab käpa viimistlust ning õpilase usinust.<br />11. II tunni struktuur<br />1) Häälestus<br />Õpetaja jagab juhiseid, kuidas minnakse koos õue (kes mida saab kanda ning mida väljas üldse vaja oleks kasutada).<br />Õpilased võtavad oma käpad ning abistavad ka õpetajat (aitavad kanda värve, aluseid jne.). <br />2) Õppimine<br />Õues otsitakse kena lumine plats, kuhu oleks hea hakata käpajälgi vajutama. Õpilased saavad jagada ennast nelja rühma (kuna olemas on neli švammi ja kaks alust).<br />Švammidele (mis on eelnevalt veega niisutatud) valatakse värvi (punane või sinine) ning õpilased saavad hakata katsetama, kuidas käpajäljed tulevad. Noored jälgivad ka töölehti, kus on joonised ja vastava looma jäljed ning liikumismustrid. <br />3) Refleksioon<br />Õpilased on nende kahe tunni jooksul tegelenud kahe erineva ülesandega ja teemaga. <br />Hindamine: Väljas viibides, käpajälgede tegemise käigus, hindab õpetaja õpilaste aktiivsust, rühmatööst osavõtlikkust ning üksteise abistamist. <br />Kodutöö: Õpilased kujundavad/mõtlevad välja oma fantaasialooma käpa ning joonistavad selle pliiatseid kasutades paberile. Järgmisel tunnil saavad õpilased rääkida oma loomast ning talle kuuluvast käpast (kui suur või väike on loom, mida ta sööb, kus ta elab, kuidas ta välja näeb jne).<br />