Madalmaade kunst 15

1,867 views
1,560 views

Published on

Published in: Entertainment & Humor
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,867
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Madalmaade kunst 15

 1. 1. Marit Kermas 12 bJan van Eyck “Arnolfini abielupaar”
 2. 2. Renessanslik maalikunst Peamiselt arvati, et pole põhjust rääkida renessansist põhja pool Alpe. Neil oli skulptuurikunsti ja arhitektuuri osas õigus. Maalikunst hakkas avastama ja väärtustama nähtavat maailma. Hugo van der Goes “Portinari altar” Esmakordselt nähti nii kõrgetasemelist peenmaali, õlivärvide võimalusi ja neile võõrapärast inimese- ja usukäsitlust.
 3. 3. Maalikunsti iseärasused Inimeste võrdsuse ja õigluse ideed. Inimene ei olnud maailma keskpunkt. Humanistlikud ideed seotud ketserlike, kuid jumalakartlike õpetustega. Usulised meeleolud tugevamad ja siiramad kui Itaalias. Sageli piltidel õpetlik, moraliseeriv tähendus. Inimese keha idealiseerimist ei olnud.Peamine eesmärk: Inimeste hingeelu avamine
 4. 4. Maalimine Tahvelmaali osatähtsus. Õlivärvide kasutamine.
 5. 5. Kunstnikud Kunstnik oli kauem käsitööliste hulgas ja tsunfti liige kui Itaalias. Mitmed kunstnikud anonüümsed. Esimesed suurmeistrid Põhja-Madalmaades oli Jan van Eyck ja Flandrias Rogier van der Weyden. Johannes van Eyck Rogier van der Weyden
 6. 6. Jan van Eyck Jan van Eyck “Genti altar”
 7. 7. Rogier van der Weyden Naise portree
 8. 8. Küsimused 1.Mille poolest erineb 15.sajandi Madalmaade kunst samaaegsest kunstist Itaalias? Vastus: Hakati avastama ja väärtustama nähtavat maailma. Itaalia kunstnikud täitsid ilmalike ja vaimulike vürstide tellimusi, Madalmaade kunst oli aga algusest peale rohkem linnakodanike teenistuses. 3.Kuhu oli mõeldud enamik Madalmaadel loodud maale? Vastus: Suuremad maalid olid mõeldud altarimaalideks, väikesed maalid olid mõeldud jõukate kodanike koduseintele, privaatselt ja lähedalt silmitsemiseks. 4.Milliseid värve kasutati Madalmaades? Milliseid võimalusi need andsid kunstnikule? Vastus: Õlivärve kasutati. Nende segamine ja maalimine kihtidena võimaldas saada lõpmatu arvu värvivarjunedeid. Nende mahlakus ja erksus võimaldasid hästi edasi anda ülipeeni detaile.
 9. 9.  6.Kus asub Genti altar? Millega see teos haarab vaatajat? Vastus: Belgias Genti katedraalis. See haarab vaatajat värvisära ja detailipeenusega, loodusvormide rikkuse ja uuelaadse maailmanägemissega. 7.Mida saab edasi anda värviperspektiiviga? Vastus: Värvide abil saab pildil luua sügavusillusiooni, maalides eespoolsed objektid puhtamates ja soojemates toonides, tagaplaani aga murtud või külmemates toonides. 10.Kelle loomingus puhkeb õitsele sünge sarkastiline fantaasia? Vastus: Hieronymus Bosch 11.Mis võis olla Hieronymus Boschi sellise kunstikäsitluse oluliseks põhjuseks? Vastus: Hieronymus Bosch arvas, et inimesed on nii patused ja et nad lähevad kõik põrgu.

×