Kandidater landstinget
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×
 

Kandidater landstinget

on

  • 1,345 views

 

Statistics

Views

Total Views
1,345
Views on SlideShare
1,345
Embed Views
0

Actions

Likes
0
Downloads
0
Comments
0

0 Embeds 0

No embeds

Accessibility

Categories

Upload Details

Uploaded via as Adobe PDF

Usage Rights

© All Rights Reserved

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Processing…
Post Comment
Edit your comment

Kandidater landstinget Kandidater landstinget Document Transcript

  • Valsedelplats: 1 Namn: Oscar Sundevall Yrke: politisk sekreterare Ålder: 26 år E-post: oscar.sundevall@centerpartiet.se Blogg: http://sundevall.blogspot.com/ Varför jag är Centerpartiet är unikt, vi är det enda centerpartist: parti som driver både miljö- och frihetsfrågor. Valsedelplats: 2 Namn: Åsa Lernskog Lundin Yrke: Enhetschef Ålder: 51 år E-post: asa.lernskog@gmail.com Valsedelplats: 3 Namn: Ove Hultquist Yrke: Organisationskonsult Ålder: 63 år E-post: ove.hultquist@connos.se
  • Valsedelplats: 4 Namn: Aranka Botka Ncomo Yrke: skötare/samordnare Ålder: 59 år E-post: a.como@telia.com Varför jag är Därför att jag tror på Centerpartiets centerpartist: decentralisering och partiets tilltro till människans förmåga att ta ansvar, för sig själv och för andra. Valsedelplats: 5 Namn: Per Edstam Yrke: Agronom Ålder: 49 år E-post: per.edstam@delaval.com Valsedelplats: 6 Namn: Cecilia Bernsten Yrke: apotekare/forskare Ålder: 60 år E-post: cecilia.bernsten@bredband.net Varför jag är Centerpartiet drivar som inget annat centerpartist: parti en politik som förenar och tar tillvara företagsamheten hos enskilda människor med en långsiktigt miljömässig, social och ekonomisk hållbarhet. Valsedelplats: 7 Namn: Rebecka Lindström Yrke: Studerande Ålder: 21 år E-post: rebecka.lindstrom@centerpartiet.se Blogg: http://awkwardinfatuation.blogspot.co Varför jag är m/ centerpartist: Eftersom Centerpartiet har politiken som bäst behandlar både livet i staden och på landsbygden utifrån ett småföretagarperspektiv.
  • Valsedelplats: 8 Namn: Ingemar Hansson Yrke: Docent Ålder: 71 år E-post: ingemar.ovike@telia.com Valsedelplats: 9 Namn: Kajsa Öhlmér Yrke: Präst Ålder: 65 år E-post: kohlmer@hotmail.com Varför jag är Centerpartiet är grönt, jordnära, jämlikt, centerpartist: fyllt av omsorg, öppenhet, nyfikenhet, energi & glädje. Valsedelplats: 10 Namn: Daniel Solling Yrke: Doktorand Ålder: 29 år E-post: danielsolling@spray.se Valsedelplats: 11 Namn: Lena-Maria Jansson Yrke: Ålder: 49 år E-post: lenamariaj@yahoo.com
  • Valsedelplats: 12 Namn: Hans Nordström Yrke: Planeringschef Ålder: 56 år E-post: hans.nordstroem@mbox301.swipnet.se Varför jag är För att Centern står för alla individers centerpartist: lika rätt, att politiska beslut skall ske nära verksamheten och att utveckling drivs på ett miljövänligt sätt. Valsedelplats: 13 Namn: Annika Lundegårdh Yrke: vd/leg sjuksköterska Ålder: 46 år E-post: genuin@gfok.se Blogg: www.gfok.se Varför jag är Varje människa kan göra stordåd om centerpartist: deras mänskliga rättigheter/barnens rättigheter inte kränks och vi kan därmed snabbt förvandla samhället till ett hållbart samhällle med närproducerad mat för ett klimatsmart jordklot både för vuxna, barn och kommande generationer. Valsedelplats: 14 Namn: Marcus Persson Yrke: Studerande Ålder: 23 år E-post: Marcus.Persson@centerpartiet.se Blogg: snackaren.wordpress.com Varför jag är Jag har alltid drömt om att bli miljonär centerpartist: och Centerpartiet har en politik som tillåter snarare än förbjuder framgång.
  • Valsedelplats: 15 Namn: Angelique Blix Yrke: Marknadschef Ålder: 46 år E-post: angelique.blix@swipnet.se Varför jag är Centerpartiet har framtidsvisionerna för centerpartist: ett gott samhälle med hållbar miljö, välmående näringsliv, globalt tänk med lokalt engagemang - med dig och mig i fokus. Valsedelplats: 16 Namn: Bengt Jansson Yrke: Tullinspektör Ålder: 66 år E-post: becke.jansson@telia.com Valsedelplats: 17 Namn: Bengt Lundegårdh Yrke: agronomie doktor Ålder: 55 år E-post: bengt.lundegardh@gfok.se Valsedelplats: 18 Namn: Gunnar Sahlberg Yrke: Entreprenadsäljare Ålder: 46 år E-post: gunnar.sahlberg@pol.uppsala.se Varför jag är Mitt engagemang grundar sig på centerpartist: subsolidaritetsprincipen, dvs att makten ska vara så nära som möjligt människorna som påverkas av besluten, vidare vill jag fortfarande se ett öppet samhälle där både stad och landsbygd utvecklas parallellt. Valsedelplats: 19 Namn: Niklas Svanlindh Yrke: Studerande Ålder: 22 år E-post: niklas.svanlindh@centerpartiet.se
  • Valsedelplats: 20 Namn: Per-Erik Brorsson Yrke: Studerande Ålder: 27 år E-post: pererik.brorsson@gmail.com Valsedelplats: 21 Namn: Bering Ahlsén Yrke: Lantbrukare Ålder: 69 år Valsedelplats: 22 Namn: Mats Hellman Yrke: Koordinator Ålder: 56 år E-post: mats.hellman@pol.uppsala.se Valsedelplats: 23 Namn: Joakim Skoog Yrke: Studerande Ålder: 24 år E-post: s_jocke@hotmail.com Valsedelplats: 24 Namn: Ulla Larsson Yrke: Bonde Ålder: 51 år Valsedelplats: 25 Namn: Curt Malmenstedt Yrke: Jordbrukschef Ålder: 52 år E-post: kovaleff.malmenstedt@telia.com Valsedelplats: 26 Namn: Thorsten Bergqvist Yrke: fil kand Ålder: 70 år E-post: thorsten.bergqvist@ett.se Varför jag är Småföretagare som vill ha ett centerpartist: utvecklande samhälle.