Sharing Gasoline Costs PBT
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Like this? Share it with your network

Share
  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
220
On Slideshare
220
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. SHARING GASOLINE COSTS
  • 2. The Problem…
  • 3. The Problem…
  • 4. HOW MUCH SHOULD EACH PERSON PAY? TRY TO FIND THE FAIREST POSSIBLE METHOD. SHOW ALL YOUR WORK.
  • 5. My Method to Solve the ProblemLara 10 Blocks to School 20 Blocks to School & Back
  • 6. My Method to Solve the ProblemChan 8 Blocks to School 16 Blocks to School & Back
  • 7. My Method to Solve the ProblemJason 5 Blocks to School 10 Blocks to School & Back
  • 8. My Method to Solve the ProblemMarla 2 Blocks to School 4 Blocks to School & Back
  • 9. My Method to Solve the Problem… Student Blocks to School Blocks to School & Back Lara 10 20 Chan 8 16 Jason 5 10 Marla 2 4
  • 10. 20 (LARA) + 16 (CHAN) + 10 (JASON) + 4 (MARLA) = 50 TOTAL BLOCKS LARA = 20/50 = 2/5 (SIMPLIFIED) CHAN = 16/50 = 8/25 (SIMPLIFIED) JASON = 10/50 = 1/5 (SIMPLIFIED) MARLA = 4/50 = 2/25 (SIMPLIFIED) My Method to Solve the Problem
  • 11. 2 -------- X $300 = $120 5 (LARA) (TOTAL) (MONEY OWED) My Method to Solve the ProblemLara
  • 12. 8 -------- X $300 = $96 25 (CHAN) (TOTAL) (MONEY OWED) My Method to Solve the ProblemChan
  • 13. 1 -------- X $300 = $60 5 (JASON) (TOTAL) (MONEY OWED) My Method to Solve the ProblemJason
  • 14. 2 -------- X $300 = $24 25 (MARLA) (TOTAL) (MONEY OWED) My Method to Solve the ProblemMarla
  • 15. My Method to Solve this Problem  As I started this problem I determined how many blocks each person was in the car. I figured it out for a one way trip and a to school and back. I compared this problem to the fraction unit we did earlier in the year and also the ratio and proportion unit. I figured out the part for each of the students in the car compared to the whole. I created fractions for each of the students to represent their time in the car. I simplified each of the fractions. I knew that the total cost was $300 so I used $300 and multiplied it by the fraction of each student to get my total cost per kid. I figured this is a fair to split the cost because if you are in the car longer you should pay more and if you are in the car less you should pay less.