Oh the vision thing ehk mänguliselt tõsisest asjast

641 views
623 views

Published on

Üks võimalus, kuidas kujundada ettevõtlus- ja innovatsioonipoliitika visiooni

1 Comment
1 Like
Statistics
Notes
No Downloads
Views
Total views
641
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
1
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Oh the vision thing ehk mänguliselt tõsisest asjast

 1. 1. Innovatsiooni- ja ettevõtluspoliitika visioonini Tuisk , 2012/2
 2. 2. The main quality of a Vision is its mobilizing power: it should attract regional stakeholders around a common bold project, a dream, which many feel they can contribute to and benefit.
 3. 3. The main difficulty for a Vision is tobe ambitious but still credible: fewregions can realistically claim thatthey want to become the“most innovative region of the EU”…Over-ambitious claims mightundermine a strategy from the start,if the Vision cannot be taken Quote by Captainseriously by regional stakeholders. Alberto Bertorelli
 4. 4. The “dream” should be bold and wide enough toaccommodate realistic priorities and specificdevelopment paths.The Vision should pinpoint possible paths for economicrenewal and transformation of the region.
 5. 5.  Positsioneerimine, mis on meie tugevus, eristumine Inimkapitali arendamise suund Infrastruktuuri arendamise suund Ootused väliskeskkonnale Majanduse struktuur Finantssektori struktuur ja seosed reaalmajandusega Avaliku sektori roll innovatsiooni ja ettevõtluse arendamises …?
 6. 6. Positsioneerimine Avalik sektor InimkapitalFinantssektor Infrastruktuur Reaalmajandus Väliskeskkond
 7. 7. Ehk see, mis tuli enne visioon
 8. 8. 400 kiirelt kasvavat TA’dtegevat ettevõtet Tänane seis Eestis Igaüks teeb TA kulusid  5500 ettevõtet, kelle käive on > 1MEUR 0,8-1MEUR/a  500 ettevõtet, kelle käive Euroopa keskmine TA on > 10MEURi intensiivsus 4% käibest,  Tööstus ja teenused USAs 11% käibest  100 ettevõtet, kelle käive on > 50MEURi Vaja 400 ettevõtet, kelle  Kaubandus, naftatransiit, keskmine käive oleks ehitus  30 ettevõtet, kelle käive on 25MEURi/a ca 100MEURi  monopolilaadsed
 9. 9. Tõdemus Meil on vaja Napib:  Innovatsioonivedureid  Tugeva gravitatsioonijõuga  inimressurssi  Hästi lingitud tagalaga (allhankijad,  siseturgu start-upid, ülikool)  Hästi lingitud “rindega”  Teadmisi ja oskuseid (välisesindused, turuteadlikkus jne) Vaja on Eestis suuremat  Ühendatud ettevõtteid  Lingitud rahvusvahelistesse “kangi” ehk võrgustikesse/ klastritesse  Kasutavad rahvusvahelist tuleb osata kasutada välis-: tugistruktuuri (laborid,  Infrastuktuuri disainikeskused, inkubaatorid  Kasutavad toimivaid sillapäid  Kapitali välisturgudel  Inimressurssi  Ettevõtlikku riiki  Turgu  Kes teeb demoprojekte ja näidisoste  On eestkostja välisturgudel  Tunnustab ettevõtjat kodumaal
 10. 10. Ekspordi lisandväärtust Kõrget lisandväärtustkasvatada eksportida 500 innovaatilist  50 innovatsiooni eksportööri eksportijat  TA kulu 0,4-05MEUR/a  TA kulu 2-3MEURi aastas  Keskmine TA intensiivsus,  Kõrge TA-intensiivsus keskmine käive ja/või kõrge käive Töötlev tööstust “Hansa  Energia, IKT, liigas” teadmusmahukad,  Puit, keemia, metall, plast teenused Turud:  Turud:  Auto, sisustus,  Kom. teenused, energia, merendus/laevaehitus, meedia, tervishoid, heaolu, infrastruktuur telekommunikatsioon
 11. 11. Innovative Estonia 2020
 12. 12.  hästi lõimitud rahvusvahelisse ärikeskkonda ja sisemiselt tasakaalustatult arenenud; spetsialiseerunud, usaldusväärne ja kohanemisvõimeline; soosiv julgetele ja tegusatele ettevõtjatele ning noortele talentidele; rahvusvahelise äri ristteel tugevas EL-is; arenenud finantssektoriga, mille tugevused avalduvad tihedas sümbioosis reaalmajandusega; toetava ja proaktiivselt arengut juhtiva avaliku sektoriga
 13. 13.  Eesti ettevõtja on tunnustatud ja lugupeetud partner nii Stockholmis kui Peterburis, nii San Fransiscos kui Shanghais. Eestisse on teretulnud äri ajama rahvusvahelised ettevõtted, kelle jaoks on olulised läbipaistev, usaldusväärne ja kiire asjaajamine, hea infrastruktuur ning ligipääs Skandinaavia, Baltikumi ja Loode-Venemaa turgudele.
 14. 14.  Eesti ettevõtted teevad Eestis arengule suunatud koostööd. Regioonides on ettevõtja roll au sees ja kohalikud ettevõtjad on lõimunud nii Eesti sisesesse kui rahvusvahelisse väärtusloomesse.
 15. 15.  Eesti ettevõtjate rahvusvahelise konkurentsivõime aluseks on arukas spetsialiseerumine, kiire kohanemisvõime, innovaatilisus, kliendipõhine lähenemine, efektiivsus, kõrge usaldusväärsus ning tugev kodune koostöövõime.
 16. 16.  Eesti ettevõtjad on muutusi eestvedavad. Ei kardeta katsetada uusi tehnoloogiaid, julgetakse arendada ideid ja ärimudeleid. Noortel rahvusvahelistel talentidel on Eestis parimad võimalused karjääri teha ja olla tegelike otsuste mõjutajateks.
 17. 17.  Euroopa Liit on aastaks 2020 üle saanud dekaadi alguse kriisist, institutsioone ja poliitikaid on optimeeritud ning siseturgu on tugevdatud. Eesti majandus paistab Euroopas endiselt silma dünaamilisuse ning arengunäitajatega. Põhjapoolsete EL liikmete jaoks on Eesti transiitsõlmeks Kesk-Euroopa turgudele läbi Rail Baltica ja Läänepoolsete EL liikmete jaoks sillapeaks kiirelt arenevale Loode- Venemaale.
 18. 18.  Finantssektor annab Eestile aastal 2020 nime „Ida-Luksemburg“. Eesti finantskeskkonna raamistik on võrreldav Euroopa tippudega ja arusaadav ka Ida pool. Finantssektor on regionaalselt ja rahvusvaheliselt integreeritud, kuid arvestab kohalike ettevõtjate vajadusi. Eesti finants- ja õigusteenuste innovaatilisi lahendusi hinnatakse kõrgelt logistikasektoris, varade halduses, telekomis ning rohemajanduses.
 19. 19.  Eesti avalik sektor on orienteeritud ettevõtete konkurentsivõime ja rahvusliku rikkuse kasvatamisele. Riik kasutab enda ees seisvaid sotsiaalmajanduslikke väljakutseid ettevõtete konkurentsivõime tõstmiseks. Võtmeväljakutsetele vastamiseks suudetakse koostööd teha poliitikavaldkondade üleselt.
 20. 20. Mis on kokku pandud arvukate aruannete, arutelude,arupidamiste ja arusaamatuste tulemusel
 21. 21. We … sixty and you all money

×