Your SlideShare is downloading. ×
Závěrečný úkol - Chlanová
Závěrečný úkol - Chlanová
Závěrečný úkol - Chlanová
Závěrečný úkol - Chlanová
Závěrečný úkol - Chlanová
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Závěrečný úkol - Chlanová

222

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
222
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

  • 1. 1. argumentaceČeská republika je členem několika desítek organizací, zároveň ze státního rozpočtu plynoumiliony do těchto organizací. Mezi základní organizace patří OSN či NATO. Otázkou proč, jepro nás členství v tolika skupinách důležité v následujících částech není, ale je naznačen účela souvislosti v jednom z mnoho a to Visegradské skupině, které patří k těm uznávaným vestřední Evropě. Uskupení mimo politické záležitosti pomáhá též informovat zahraničníodbornou veřejnost o kvalitách a technologiích ve střední Evropě. V následujícím textu jsemse rozhodla charakterizovat základní informace o tzv. Visegradu a jeho činnosti. 2. název práceZákladní informace o Visegrad 4 3. AnotaceJako závěrečný úkol ke kurzu práce s informacemi jsem si vybrala téma z mezinárodníhoobchodu. Přesněji řečeno na Visegradské uskupení, které vzniklo za účelem posílení vztahůve střední Evropě a zároveň k spolupráci za účelem vstupu do Evropské unie a NATA. Tytocíle byly již splněny, ale spolupráce pokračuje i nadále v rámci domluvených odvětvích(spolupráce s NATO, EU, podpora zemí, které uvažují o vstupu). Toto uskupení patřík jedněm z těch, které jsou uznávány ve světě. 4. Klíčová slovaVisegrad 4, Visegradská deklarace, V4+ 5. Text práceMluvíme-li o mezinárodní organizaci Visegrad 4, jedná se o uskupení, které vzniklo 15. 2.1991 podpisem Visegradské deklarace. Tento dokument podepsali:prezident Václav Havel zaČeskoslovenskou federativní republiku, za Polskou republiku prezident Lech Walesy a zaMaďarskou republiku předseda vlády Jezsef Antala. Dokument je podepsán členskými státy,kterými tedy jsou: Česká, Slovenská, Polská a Maďarská republika. Dále se můžeme setkats označením Visegrádská skupina, Visegrádská spolupráce či V4.
  • 2. HistoriePodpisem Visegradské deklarace (15. 2. 1991) se členské země domluvili na společnýchcílech, kterými hlavně byl příprava na vstup do mezinárodních organizací a to (dále NATO) aEvropské unie (dále EU). Mezi další cíle bychom mohli zařadit (Visegradgroup, 1991): - rozvoj dopravní infrastruktury, - rozvíjet hospodářskou spolupráci na tržním základě, - vytvořit odpovídající podmínky pro nerušenou výměnu informací, - a další.V následujících letech spolupráce mezi uvedenými státy utichá a obnovuje se výrazněji až poparlamentních volbách v České a Slovenské republice v roce 1998.Po vstupu členských zemí do EU a NATO (Tabulka 1) byly naplněny cíle Visegradskédeklarace. Země chtěli nadále v spolupráci pokračovat, během českého předsednictví v letech2003/2004 byli dojednány nové cíle.Graf1: Vstup do EU, NATO 2005 2004 2003 2002 Česká republika 2001 Slovenská republika 2000 Polská republika 1999 Maďarská republika 1998 1997 1996 Vstup do EU Vstup do NATOZdroj: europa.eu, 2011SoučasnostDo současnosti můžeme zaznamenat dojednání nových cílů v Kroměříži 12. května 2004v dokumentu Declaracionof Prime Ministersofthe Czech Republic, the Republic ofHungary,the Republic ofPoland and theSlovak Republic on cooperationofthe Visegrád Groupcountriesafteraccession to theEuropean Union. Jedná se tedy o deklaraci členských států povstupu do Evropské unie, dokument je znám jako Kroměříž 2004. (Visegradgroup, 2004)
  • 3. Členské státy se zavázaly spolupracovat v těchto oblastech (Visegradgroup, 2004): - spolupráce mezi členskými státy, - spolupráce v rámci Evropské unie, - spolupráce s dalšími partnery, - spolupráce s NATO a dalšími mezinárodními organizacemi, - vládní spolupráce.Z výše uvedených oblastí vychází základní cíl dohody a to spolupracovat dále v evropskéintegraci a na základě svých znalostí pomoci ucházejícím zemím se vstupem, dálespolupracovat se svými nejbližšími sousedy a zároveň s mezinárodními organizacemi.Během posledního českého předsednictví konaného v letech 2011/2012 se udály následujícídůležité události. Byl založen Mezinárodní visegrádský fond (MVF), jeho účelem je: rozšířeníčinnosti V4, ale především podpora zemí východního partnerství. Dále se členské zemědomluvili na zřízení Battlegroup, jedná se o spolupráci armád. Toto ustanovení bude funkčníod roku 2006. Mezi významnou aktivitu organizace patří deklarace V4 „Responsibilityfor aStrong NATO,“ deklarace pojednává o zavedení strategické koncepce NATO do členskýchzemí, zavázely se v ním přispět k naplnění tří úkolů (Ministerstvo zahraničních věcí, 2012): - aliance v oblasti kolektivní bezpečnosti, - krizového managementu, - spolupráce při zajišťování mezinárodní bezpečnosti.Během předsednictví se konalo několik konzultací, jak mezi jednotlivými členskými státy, alezároveň se členy Evropské unie a partnerskými státy, jakou jsou Japonsko, země Beneluxu.Spolupráce v rámci V4V roce 2011/2012 jsme zmiňovali, že Česká republika předsedala Visegradské skupině.Podařilo se jí uskutečnit několik kongresů, kde se setkali jednotliví členové skupiny, alezároveň se podíleli na rozvoji uskupení a spolupráci s dalšími zeměmi.Již během českého předsednictví se konal kongres se zeměmi západního Balkánu, běhemtohoto setkání se země shodli na podpoře rozšiřování EU a započali jednání o možnéspolupráci mezi jednotlivými zeměmi.Výše uvedená činnost i jako ta následující je činností Mezinárodní visegrádského fondu.V uskupení V4+ se konali další důležitá jednání. Můžeme jmenovat např. setkání v Japonsku,
  • 4. které se konalo za účelem připomenout odborné veřejnosti země Visegradské skupině.Tématy tohoto setkání byly: obnovitelné zdroje, jaderná bezpečnost. O měsíc později sekonala prezentace zemí V4 se zaměřením na cestovní ruch.Jako v minulých letech v době českého předsednictví se konala schůze se zeměmi Beneluxu,během tohoto setkání si již pravidelně ministři zahraničních věcí vyměňují své názoryohledně EU a dalších partnerství v Evropě.Jednání probíhali v oblasti dopravy, financí či kultury a místního rozvoje. (Ministerstvozahraničních věcí), 2012)V současné době (2012/2013) předsedá V4 Polská republika, v říjnu se konalo další zasedáníministrů zahraničních věcí jednotlivých členských států. Hlavním problémem,jimižnavazovala na předchozí řešení, byla problematika západního Balkánu. Tohoto jednáníse zároveň účastnili jednotlivý ministři Rumunka, Bulharska a Řecka.Mezi hlavní témata tohoto sjezdu byly (Visegradgroup, 2012): - ekonomické a sociální problémy - regionální spolupráce - rozšíření právního státu.Ministři se dále potýkali s problematikou bezvízového styku s balkánskými zeměmi pro členyEU, předali výzvu k dodržování a neporušování stanovených pravidel. Dále se shodli naúspěchu jednotlivých dílčích úspěších zemí. 6. Citace Europa.eu: Členské státy Evropské unie. [online]. Evropská unie, 1995-2012 [cit. 2012- 11-26]. Dostupné z http://europa.eu/about-eu/countries/member-countries/index_cs.htm - jedná se o oficiální stránky spravované Evropskou unií MINISTERSTVO ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ ČESKÉ REPUBLIKY. Zahraniční vztahy: Závěrečná zpráva českého předsednictví. [online]. 31. 8. 2012. [cit. 2012-11-28]. Dostupné z http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/predsednictvi_v4/zprava_o_ceskem_predsed nictvi_ve.html - oficiální stránky ministerstva zahraničních věcí, kde jsou publikovány jednotlivé správy ministerstva
  • 5. NORTH ATLANTIC TREATY ORGANIZATION. History: Travelthroughtime… [online]. [cit. 2012-11-26]. Dostupné z http://www.nato.int/history/index.html - oficiální stránky, spravované NATO VISEGRAD GROUP. Historie V4: Visegradská deklarace. [online]. International Visegradfound. 2000-2012. 1991 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z http://www.visegradgroup.eu/historie VISEGRAD GROUP. Historie V4: Visegraddeklaration. [online]. International Visegradfound. 2000-2012. 2004 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z http://www.visegradgroup.eu/historie VISEGRAD GROUP: VisegradGroup´sForeignMinistersMieetTheir Western BalkanCounterparts. [online]. International Visegradfound. 2000-2012. 25. 9. 2012 [cit. 2012-11-26]. Dostupné z http: http://www.visegradgroup.eu/visegrad-group-foreign - oficiální stránky, kde jsou ke stažení jednotlivé deklarace (viz předchozí)K danému tématu se nenachází žádné aktuální literární zdroje, je to poměrně mladáproblematika, které se věnují autoři pouze v částech bakalářských a diplomových pracích, čiv rámci prvotní problematiky (tj. do roku 1998), tyto informace již pro uvedený text nejsouaktuální.Jednotlivé uvedené zdroje jsou vybrány z důvodu oficiálních stránek, pravidelných aktualizacíjednotlivých stránek a zároveň k aktuálnosti jednotlivých dat. Jednotlivý autoři nejsou přímouvedený, ale je to pod správou úřadu a jedná se většinou pouze o statistická data, které můžepublikovat jakákoliv pověřená osoba.

×