Průzkum: Správa dokumentů ve veřejné správě

783 views

Published on

Presentace z otevřeného zasedání Pracovní skupiny Memoranda MV ČR a IRMS na konferenci e-government 20:10 v Mikulově 5.9.2012

Published in: Business
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
783
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Průzkum: Správa dokumentů ve veřejné správě

 1. 1. Průzkum: Správa dokumentů ve veřejné správě Information and Records Management Society Czech Republic Group, o.s. Tomáš Pokorný, Tomáš Bezouška
 2. 2. Forma průzkumu Forma realizace průzkumu  Žádost o poskytnutí informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím  Odeslána prostřednictvím datové schránky Oslovení  Ministerstva (14 oslovených)  Krajské úřady (14 oslovených)  Statutární města (23 oslovených)
 3. 3. Získané odpovědi Odpověděli Neodpověděli
 4. 4. Položené otázky (i) Máte zaveden systém řízení dokumentů a informací (spisové služby)? V případě, že ano, podle jakých standardů je takový systém zaveden (tj. např. podle NSESSS, MoReq2, MoReq 2010, ISO15489 a/nebo jiných standardů)?
 5. 5. Zavedení systému řízení spisové služby Ano Standard Ne ISO 15489 MoReq 2010 MoReq2 NSESSS 0 50
 6. 6. Položené otázky (ii) Máte zavedenu funkci tzv. „records managera“ (osoby odpovědné za řízení systému správy dokumentů a spisové služby)? V případě, že ano, jedná se o kumulovanou funkci? Jaké je zařazení uvedené funkce ve Vaší organizační struktuře?
 7. 7. Zavedení funkce „Records Manager“ 20 Ano 18 Ne 16 14 12 10 NE 8 ANO 6 4 2 0 Kumulovaná funkce
 8. 8. Položené otázky (iii) Provádíte audit systému spisové služby? V případě, že ano, v jaké frekvenci a podle jakých standardů je takový audit prováděn?
 9. 9. Provádění auditu spisové služby Ano Frekvence Ne dle potřeby 5 let 1 rok půl roku 0 5 10 15
 10. 10. Položené otázky (iv) Vzděláváte Vaše pracovníky v oblasti správy dokumentů a spisové služby? V případě, že ano, jakým způsobem a v jakém rozsahu takové vzdělávání provádíte? V případě, že nikoliv, plánujete takové vzdělávání zavést?
 11. 11. Provádění vzdělávání uživatelů Ano Frekvence Ne dle potřeby rok půlrok měsíčně 0 20 40
 12. 12. Zjištění a bílá místaZjištění Otazníky Odpovědi na dotazy dle zákona  Co stojí za vysokou frekvencí 106/1999 jsou poskytovány auditů a školení „dle potřeby“? rutinně, nicméně povrchně  Znamená vysoké povědomí o Otázka správy dokumentů nemá NSESSS skutečně vysokou míru odpovídající manažerské zázemí souladu s normou? Jak koreluje s Kontrolní činnost je významně neprováděním auditů? podceňována.  Proč jsou významně Chybí systematické vzdělávání. oslabeny základní organizační nástroje?
 13. 13. Podněty pro další aktivity PS Provést detailnější průzkum vnímání problematiky správy dokumentů a na úřadech, zaměřený na příčiny zjištění Vypracovat návrh vodítek pro úřady  vzorový systém vzdělávání a kvalifikace pro základní role v systému správy dokumentů  vzorový systém auditního mechanismu a postupů kontroly systému správy dokumentů  vzorovou definici role Records Manager a její integrace do klasické organizace veřejné správy
 14. 14. „Jen profesionálové s odpovídající kvalifikacíumožní důvěryhodnou a konkurence schopnousprávu dokumentů.“ (Ing. Martina Macek, MV ČR)DĚKUJI ZA POZORNOST.

×