Хардвер

 • 2,744 views
Uploaded on

 

More in: Education
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
2,744
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Хардвер
 • 2. Основни компоненти на еден персонален компјутер се: машински дел (хардвер) и  програмски дел (софтвер).
 • 3. Хардвер на еден компјутерскисистем го сочинуваат машините Всушност се она што во(компјутерите), целата електронска компјутерот можеме да гои друга физичка опрема. Името едобиено од англискиот збор видиме и допреме се викахардњаре што значи железарија. хардвер.За да може хардверот да функционирапотребни му се програми, дијаграми, Едноставно, сите програмиупатства за работа. што ги извршуваСето ова со заедничко име се нарекува компјутерот се нарекуваатсофтвер. софтвер
 • 4. Пример: За да се движи камионот не е доволно тоа што има мотор и тркала – потребна е и “памет“, некој кој ќе знае со него да управува. Така, само хардверот не е доволен за да работи еден компјутерски систем. Мора да постои и “возач“ на компјутерот т.е. софтвер. Тој го оживува хардверот.
 • 5. Хардвер
 • 6. Основна шема на персонален компјутер ВлезнаВлезна Централна Централна Излезна Излезнаединицаединица единица единица единица единица Надворешна Надворешна меморија меморија
 • 7. За да ја разбереме како работи компјутерот, да го споредиме со човекот.
 • 8. Крај Презентацијата ја подготви проф . по информатика