jeta reale

702 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
702
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
6
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

jeta reale

  1. 1. ESE: “A besoni ne magjine e jetes reale ?” Kur lind njeriu oqfte ky femer apo mashkull te gjithe gezohen sepse erdhi ne jete nje njeri .Te gjithe luten dhe shpresojne qe ky njeri te kete jete te gjate dhe te lumtur, por gjithsesi keto jane deshirat e njeriut ama shpesh here duhet te mos harrojme qe po keta njerez gezohen apo shpresojne dhe luten per te miren e tij pa harruar makthet , merakun se cfare e prêt ne jete kete njeri , cfare mund dhe sakrificash do kaloje cfare trauma te dhimbshme mund te pesoje ne jeten e tij .A do jete ky nje kalores i fuqishem qe do perballoje betejat e jete ?Apo do jete nje atlet i cili demtohet ne vrapim e siperdhe nuk kalon pengesat ne pisten e vrapimit ? Qe te jetosh i qete dhe i lumtur duhet te jesh realist ti shohesh gjerat , ngjarjet dhe ndodhite me syrin kritik, te besh zhbirimin e cdo detaji.Ne themel te jetes eshte puna e perdotshme, qe kryen njeriu, maredhenia qe ka me njerezit dhe pikerisht ketu fillon gjithcka , sa i do njerzit, sa beson t eta , sa i ndihmo dhe kete analize e ben dyfish pasi mendon dhe per te tjeret duke reflektuar per tad he mendimet e tyre per te . Ceshte magjia e jetes se nje njeriu po nuk pati ne themel te saj punen , njerezit dhe te gjitha ato cka thashe me lart ?Cdo kush pranon qe ne jeten e njeriut ndodhin mrekulli por dihet qe njeriu eshte faktori kryesor qe shkakton mrekullin ose katasrtofen e tij. Nje fjale e urte thote “Fatin sit a besh vete”.E pra nuk kemi te bejme me magji por me jeten reale te nderthur vete njeriu.E rendesishme eshte qe njeriu mos priret drejt enderrimit te tejskajshem , te fantazoje se tepermi apo te shpresoje me kot per ngjarje apo per te mira material.Njeriu duhet qe gjithe jeten e tij te perpiqet te punoje , krijoje, modeloje , mundesoje mundesi per vetn dhe te tjeret.Kjo po qe do te mundeesoje magjine, magjine e jetes.

×