Uploaded on

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
472
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
7
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. Budowlanka w e-commerce? Internetowa sprzedaż w natarciu. Sklepów internetowych przybywa jak grzybów po deszczu, Polacy przyzwyczajają się do zakupów dokonywanych przez Internet, nie ulega wątpliwości, że oprócz tradycyjnego punktusprzedaży opłaca się mieć sklep e-commerce. Jednak czy wszystkie branże mają szansę na boom wtym zakresie? Oszczędność czasu i ogromne możliwości wyboru i porównania cen powodują, że kliencicoraz chętniej korzystają z ofert sklepów internetowych. Strach Polaków przed nowością i możliwyminadużyciami zdecydowanie zmalał i w ofercie e-commerce pojawiają się coraz to nowe asortymentytowarów. Jest to rynek bardzo dynamiczny i można by rzec – nieograniczony, dlatego wart zbadania.Nie wszystkie branże doczekały się szczegółowych analiz pod kątem e-commerce, dotyczy to równieżrynku budowlanego. W związku z tym agencja badawcza ASM – Centrum Badań i Analiz RynkuSp. z o.o., która posiada niekwestionowaną pozycję lidera na rynku badań ww. sektora, stworzyłapierwszy w Polsce, unikalny raport E-COMMERCE W BUDOWNICTWIE, opierający się zarówno nadanych wtórnych jak i pierwotnych. Zatem, jak wygląda internetowa sprzedaż produktów z branżybudowlanej? Aby sprawdzić e-rynek sektora specjaliści ASM poddali badaniu 150 sklepów internetowychzarejestrowanych w przewodniku kupujących on-line www.sklepy24.pl. W ramach przewodnika on-linew badaniu poddano następujące obszary, wchodzące w skład kategorii – Dom i Ogród:  Dekoracje i wyposażenie  Materiały budowlane  Meble  Narzędzia  Wyposażenie pozostałeOkazuje się, że w kategorii Dom i Ogród dominują firmy specjalizujące się w sprzedaży elementówwyposażenia i dekoracyjnych. Przedsiębiorstwa z tej branży stanowią 39% wszystkich sklepówinternetowych w kategorii. Następne miejsce w kolejności aktywnych na portalu firm zajmują te,których sprzedaż obejmuje materiały budowlane (14%). Najmniej licznie sprzedawane przez Internetsą ogrody letnie i zimowe (4%). Jednakże należy zaznaczyć, iż ich mniejszy udział może wynikać zniewielkiej ogólnej liczby firm działających na rynku. Branże firm na portalu sklepy24 z kategorii „Dom i ogród” (N=1 517)
 • 2. Pozostałe Dekoracje i Ogrody letnie i wyposażenia 19% zimowe 39% 4% Meble 11% Narzędzia Materiały 13% budowlane 14% Źródło: ASM na podstawie sklepy24.plJeśli chodzi o szczegółowy asortyment produktów oferowanych w serwisie w kategorii Dom i Ogród tookazuje się, że dominują artykuły oświetleniowe i elektryczne (32%), meble (26%), ceramikasanitarna i armatura (24%) oraz artykuły dekoracyjne ceramiczne (21%) i tekstylne (20%).Podstawowe artykuły budowlane są mniej popularne w e-sklepach – np. chemię budowlaną ma wofercie tylko 8% firm a materiały wznoszeniowe 4%. Rodzaj asortymentu na portalu sklepy24 w kategorii „Dom i Ogród” (N=1 517)
 • 3. Artykuły oświetleniowe i elektryczne Meble 32,0 Ceramika sanitarna i armatura 26,0 Artykuły dekoracyjne - ceramiczne 24,0 21,0 Artykuły dekoracyjne - tekstylia 20,0 Grzejniki 18,0 Materiały instalacyjne 17,0 Narzędzia budowlane i ogrodowe 14,0 Płytki ceramiczne 12,0 Kotły grzewcze 12,0 Inne 11,0 Dekoracje 10,0 Chemia budowlana 10,0 8,0 Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne 6,0 Kuchenne 5,0 Systemy rynnowe 5,0 Podłogi 5,0 Okna dachowe 5,0 Materiały wznoszeniowe 4,0 Pokrycia dachowe oraz artykuły dekarskie i blacharskie 3,0 Okna elewacyjne 3,0 2,0 Bramy i akcesoria do nich 2,0 Odkurzacze centralne 2,0 Drzwi i akcesoria do drzwi 2,0 Pompy wodne, akumulatory 1,0 Basenowe 1,0 Kominki 1,0 Art. ogrodnicze 1,0 Art. urodzinowe, weselne, komunijne itp Art. łazienkowe 0 10 20 30 40 Źródło: ASM na podstawie sklepy24.plMożna by wnioskować, że klient polski jeszcze koncentruje się na kupnie detalicznym w e-commerce.Sprzedaż hurtowa jest na razie mniej popularna. Wygoda dokonywania zakupów to z kolei czynnik znacznie zwiększający konkurencyjnośćsklepów e-commerce. Badacze ASM sprawdzili jakość obsługi klienta w sklepach internetowych iwyniki badań są obiecujące dla rozwoju tej dziedziny handlu. Obiektywność jest wynikiemodpowiedniego konstruowania kwestionariuszy używanych w tym badaniu: zawierają pytania o fakty,na które zazwyczaj odpowiedzieć można tak lub nie - Tajemniczym Klientom nie pozostawia sięmiejsca na subiektywne interpretacje opisywanych zdarzeń. Na potrzeby badania zastosowanotechnikę MYSTERY E-MAIL, która jest jedną z najlepszych metod badania poziomu obsługi klientów,ponieważ nie bada opinii czy deklaracji na temat hipotetycznych sytuacji, tylko relacjonuje przebiegprawdziwych doświadczeń klientów w wybranych punktach sprzedaży, w tym przypadku – sklepachinternetowych. W odróżnieniu od badań satysfakcji klienta koncentrujących się na subiektywnychocenach i odczuciach jest to w pełni obiektywna metoda oceny procesu obsługi klienta. Realizacjabadania odbywała się między 27 lutego 2011 a 1 marca 2011 roku. E-maile do sklepów internetowychwysyłano również w trakcie weekendu.
 • 4. Przeprowadzone przez ASM badania tajemniczego klienta wskazują, iż znacząca częśćbadanych sklepów stara się udzielać odpowiedzi zainteresowanym bardzo szybko – to znaczy w ciągu30 minut od otrzymania maila. Taki czas reakcji na zapytania klientów wskazuje 28,3% sklepówinternetowych.Bardzo istotny jest fakt, iż badane sklepy udzielają odpowiedzi głównie w ciągu 24 godzin odmomentu otrzymania zapytania. Czas reakcji sklepu internetowego na zapytanie klienta (N=150) ponad 48 h 11,8 Powyżej 24 h 36-48 h 7,1 24-36 h 7,1 12-24 h 17,3 2-12 h 5,5 91-120 min 2,4 Poniżej 24 h 61-90 min 3,1 31-60 min 5,5 do 30 min 28,3 0 5 10 15 20 25 30 Źródło: ASM na podstawie badania Mystery ShoppingWarto również zwrócić uwagę na to, iż realizacja badania trwała od 27.02.2011 do 01.03.2011, awiększość odpowiedzi odesłanych w czasie dłuższym niż 24 godziny pochodzi od tych sklepów, doktórych zapytanie wysłano w weekend (17,3%). Jednak czas reakcji wynosił od 25 do 53 godzin.Najdłuższy czas reakcji miały natomiast te sklepy, do których maile wysłano w piątek – ponad 66godzin.
 • 5. Z pewnością popularność sklepów internetowych będzie nadal rosła, zatem można wnioskować, że zwiększy się i liczba punktów oferujących produkty z branży budowlanej. Aby nie dać się konkurencji warto więc skorzystać z analiz eksperckich w tym zakresie. Dlaczego warto mieć sklep, co warto sprzedawać, co powinno się na stronie e-sklepu znaleźć, wg jakich filtrów pod względem marki i ceny konsumenci wyszukują produkty? Te informacje między innymi znajdują się w raporcie ASM E-COMMERCE W BUDOWNICTWIE. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badań. Opracowanie: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. na podstawie raportu: E-COMMERCE W BUDOWNICTWIE www.asm-poland.com.pl ASM – Centrum Badań i Analiz RynkuBADANIA RYNKU, BADANIA MARKETINGOWE, BADANIA SPOŁECZNE, ANALIZY GOSPODARCZE