çAlışma ve serbest zaman

878 views
734 views

Published on

etkili iletişim dersi ve etkili zaman kullanımı

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
878
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

çAlışma ve serbest zaman

 1. 1. Ferhat BÜLBÜL 1-D Eğitimde Etkili İletişim / 2011
 2. 2.  Bireyin kendisinin ve başkalarının hayatına anlam katan etkinliklerin tümüne çalışma denir.  Yaşamın sürdürülmesi için yapılan en önemli görevdir.  Varoluşu temsil eder.  Sağlığı yerinde olan her bireyin göstermesi gereken bir davranıştır.  “Boş çuval ayakta duramaz.”
 3. 3.  Çalışmanın Psikolojik Yararları  Çalışmanın Sosyal Yararları  Çalışmanın Ekonomik Yararları
 4. 4.  Bireyin kendine olan güveni ve saygısı artar.  Yaşamı daha anlamlı ve çekilir kılar.
 5. 5.  Bireye, yeni insanlarla tanışabilme, yeni dostluklar ve çevre edinme olanağı verir.  Toplumda statü kazanma ve sosyal hareketlerde yer alabilme imkanı sağlar.  Diğer insanlar tarafından ihtiyaç duyulan (aranılan) bir birey olma duygusu yaratır.
 6. 6.  Mal ve hizmet alma gücü sağlar.  Mensubu olduğu toplum ve dünyanın gelişmesine katkıda bulunur.
 7. 7.  Bireysel kalitenin artmasına olanak sağlar. ◦ Bireysel kalite = Üretilen ürünün kalitesi + Üretilen Hizmetin kalitesi + İlişkilerin kalitesi Bu denklemde en önemli halka ilişkilerin zenginliğidir. İlişkilerde oluşan hata kaliteyi yüzde yüz etkiler.
 8. 8.  Mal ve para zenginliği ancak ve ancak ilişkilerimizin zenginliği ve insanlara verdiğimiz değer ve önem ile anlam kazanır.  Çalışma sektöründe en önemli faktör olan hizmet kalitesi; müşteriye verilen değer ve gösterilen ilgi ile doğru orantılıdır.  Yapılan bir araştırma sonucuna göre, alıcı için önem arz eden unsurlar şu şekildedir :
 9. 9. 0% 20% 40% 60% 80% Profil 1 Profil 2 Profil 3 Alıcı ne ister ? Profil 1: İhtiyaçlarım karşılansın yeter, davranış şekillerine önem vermem. Profil 2: İhtiyaçlarım karşılanırken bana nazik davranılmasına önem veririm. Profil 3: İhtiyaçlarım karşılanırken, bana değer verildiğini hissetmem önemlidir ve bütün farkı bu yaratır.
 10. 10.  Tüm kurumlarda bireyler arası iletişim ve yönetim anlayışı insan odaklı olmalıdır. Ör: Sınıf yönetimi, şirket, okul, kamu kurumu vb.  Kurumların kalitesini çalışan bireylerin tümü etkiler. Ben değil Biz vardır.  İş yaşamında kaliteyi arttırmanın yolu Profesyonel düşünmekten geçer.  Profesyonellik sadece yönetim ve yöneticiye değil herkese ait bir düşünce ve davranış biçimidir.
 11. 11.  Profesyonel sorunların üzerine gider diğeri etrafından dolaşır.  Profesyonel “gerektiği kadar iyi değilim” der, diğeri “en azından falancadan daha iyiyim” der.  Profesyonel “araştırıp bulalım” der, diğeri “valla kimsenin bir şey bildiği yok” der.  Profesyonel sınırları, engelleri aşmaya çalışır diğeri, “bu kurumdan bir cacık olmaz” der.  …
 12. 12.  Profesyonelin piyasa değerini oluşturan fark, diğerlerinden farklı düşünebilmesidir.  Kimi dürüstlüğü, kimi temizliği, düzeni ve bunlara benzer özellikleri ile yaptığı işin aranan elamanı olabilir.  Farkı yaratmak kendi elimizdedir. Denebilir ki, hiçbir şeye muhtaç değiliz, yalnız bir tek şeye ihtiyacımız var: Çalışkan olmak! Mustafa Kemal Atatürk.
 13. 13.  Serbest zaman, zamanı öldüreceğimiz zaman parçası değildir.  Bireyin kendi isteğiyle seçeceği etkinlikleri sadece kendisi için yaptığı zamandır.  Bu zamanı değerlendirmek üzere kimi; ağaç işleriyle uğraşır, kimi resim yapar.  Serbest zaman etkinliği bireyi ruhsal ve bedenen sağlıklı kılar.
 14. 14. Müjde ! Sunum Bitti. Dinleyenlere teşekkürler.

×