Your SlideShare is downloading. ×
 • Like
Kimia
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×

Now you can save presentations on your phone or tablet

Available for both IPhone and Android

Text the download link to your phone

Standard text messaging rates apply

Kimia

 • 277 views
Published

 

 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
277
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
1
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. KIMIA Projekte nga Kimia Klasa : VIIIc Punoi : Mentor: Imran Osmani Ali Osmani Artim Luma
 • 2. KIMIA ESHTE SHKENCE NATYRORE Kimia,Fizika dhe Biologjia jane tri shkenca natyrore.Quhen Shkenca Natyrore meqe e studiojn natyren,boten qe na rethon me te gjithe Pasurit e saje dhe me dukurit e shumta qe ndoshin ne te.Natyren e Perbejn:Toka,Djelli,Planetet,Ajri,Uji,Mikrogjallesat,Bimet,Shtazet, Dhe Njeriu. NATYRA ESHTE E GJITHE AJO QE NA RETHON,QE ESHTE RETH NESH POR EDHE LARG NESH,E GJITHE AJO QE E SHOHIM POR EDHE QE SE SHOHIM,E GJITH AJO QE E PREKIM POR EDHE QE SE PREKIM….
 • 3. ZANAFILLA E KIMIS Fjala Kimi rjedh nga fjalet “ HEM” ose “HAM” te gjuhes se vjeter Egjiptjane qe do te thote EGJIPT.Por pastaj Arabet ja shtuan Parashtesen “AL” dhe e mori emrin “ALKIMI”. ALKIMIA Alkimia (arab: ‫ ,ال خ يم ياء‬al-khimia) është një ushtresë e lashtë e shkencës fillestare që merrej me vëzhgimin e natyrës dhe filozofisë dhe ndërthurte elemente të kimisë, fizikës, astrologjisë, artit, metalurgjisë, mjekesisë, misticizmit dhe fesë.
 • 4. PAJISJET LABORATORIKE Pajisjet laboratorike kryesore jane: Mashe metalike,Kapese druri,Trekembesh metalik, Rjete azbesti,Luge Kimike,Mbajtse provezash,Provezat, Mbajtes metalik,Gota kimike,Poc konik,Poc,Cilinder I shkallzuar Llambe alkoholi,Hinke,Hinke ndarese,Kupshore me shtypes Gote porcelain,Xham ore,Beku I gazit,Syzet mbrojtese etj. PAJISJET LABORATORIKE JANE MJETET, ME TE CILAT KRYHEN EKSPERIMENTET NE LABORATORI. Kimia si shkence natyrore,eksperimentale.