Kimia

2,114 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,114
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kimia

  1. 1. KIMIA Projekte nga Kimia Klasa : VIIIc Punoi : Mentor: Imran Osmani Ali Osmani Artim Luma
  2. 2. KIMIA ESHTE SHKENCE NATYRORE Kimia,Fizika dhe Biologjia jane tri shkenca natyrore.Quhen Shkenca Natyrore meqe e studiojn natyren,boten qe na rethon me te gjithe Pasurit e saje dhe me dukurit e shumta qe ndoshin ne te.Natyren e Perbejn:Toka,Djelli,Planetet,Ajri,Uji,Mikrogjallesat,Bimet,Shtazet, Dhe Njeriu. NATYRA ESHTE E GJITHE AJO QE NA RETHON,QE ESHTE RETH NESH POR EDHE LARG NESH,E GJITHE AJO QE E SHOHIM POR EDHE QE SE SHOHIM,E GJITH AJO QE E PREKIM POR EDHE QE SE PREKIM….
  3. 3. ZANAFILLA E KIMIS Fjala Kimi rjedh nga fjalet “ HEM” ose “HAM” te gjuhes se vjeter Egjiptjane qe do te thote EGJIPT.Por pastaj Arabet ja shtuan Parashtesen “AL” dhe e mori emrin “ALKIMI”. ALKIMIA Alkimia (arab: ‫ ,ال خ يم ياء‬al-khimia) është një ushtresë e lashtë e shkencës fillestare që merrej me vëzhgimin e natyrës dhe filozofisë dhe ndërthurte elemente të kimisë, fizikës, astrologjisë, artit, metalurgjisë, mjekesisë, misticizmit dhe fesë.
  4. 4. PAJISJET LABORATORIKE Pajisjet laboratorike kryesore jane: Mashe metalike,Kapese druri,Trekembesh metalik, Rjete azbesti,Luge Kimike,Mbajtse provezash,Provezat, Mbajtes metalik,Gota kimike,Poc konik,Poc,Cilinder I shkallzuar Llambe alkoholi,Hinke,Hinke ndarese,Kupshore me shtypes Gote porcelain,Xham ore,Beku I gazit,Syzet mbrojtese etj. PAJISJET LABORATORIKE JANE MJETET, ME TE CILAT KRYHEN EKSPERIMENTET NE LABORATORI. Kimia si shkence natyrore,eksperimentale.

×