Haftalik dusunce ozgurlugu bulteni_13.07.05_27

287 views

Published on

Son altı haftanın gündeminin ilk sırasında Gezi Parkı direnişi ve orantısız polis şiddeti vardı. Bu hafta ise Türkiye, ana akım medyada işten çıkarmalar ve istifalarla sarsıldı. Doğuş Yayın Grubu'na bağlı 35 bin tirajlı NTV Tarih dergisinin Gezi Parkı sayısına yapılan sansür ve hemen ardından derginin kapatılması haftaya damga vurdu. Doğuş Yayın Grubu Dergilerinden Sorumlu Genel Müdür Neyyire Özkan ve NTV Tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, kapatma kararı üzerine, istifa ettiklerini açıkladı.

Gezi olaylarında eylemciler aleyhinde sert yayınlar yapan Yeni Şafak Gazetesi'nin 16 yıllık köşe yazarı Kürşat Bumin, insan kaynakları tarafından aranarak, nezaketsiz bir yöntemle işten çıkartıldı.

Türkiye'de bunlar olurken, Danimarka'dan da Kopenhag Eyalet Mahkemesi'nin, Kürtlere yönelik yayın yapan ROJ TV, Nuçe TV ve MMC'nin yayın lisansını iptal ettiği haberi geldi. Kanalların lisansına sahip olan Mezopotamya Brodcasting 5 milyon Danimarka kronu para cezasına çarptırıldı. Bu kadar yüksek bir para cezası, Danimarka tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti.
Özetle, bu hafta medya üzerindeki siyasi baskının gücü ve ağırlığı, yine yoğun bir şekilde hissedildi. Dolayısıyla ifade özgürlüğüne ve haber alma hakkına müdahale de...

Haftanın diğer haberlerine geçmeden önce, Sivas katliamının 20'nci yılında, Madımak Oteli'nde katledilen 35 kişiyi özlemle anarak, orada hayatını kaybeden şair Metin Altıok'un dizelerine sözü verelim:

“Sen bugünden yarına
Birazcık umut sakla!”

Published in: News & Politics
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
287
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Haftalik dusunce ozgurlugu bulteni_13.07.05_27

  1. 1. Düşün, düşün… Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 27/13, 5 Temmuz 2013) Geçtiğimiz  hafta  neler  oldu?  (28 Haziran-5 Temmuz 2013) Son altı haftanın gündeminin ilk sırasında Gezi Parkı direnişi ve orantısız polis şiddeti vardı. Bu hafta ise Türkiye, ana akım medyada işten çıkarmalar ve istifalarla sarsıldı. Doğuş Yayın Grubu'na bağlı 35 bin tirajlı NTV Tarih dergisinin Gezi Parkı sayısına yapılan sansür ve hemen ardından derginin kapatılması haftaya damga vurdu. Doğuş Yayın Grubu Dergilerinden Sorumlu Genel Müdür Neyyire Özkan ve NTV Tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, kapatma kararı üzerine, istifa ettiklerini açıkladı. Gezi olaylarında eylemciler aleyhinde sert yayınlar yapan Yeni Şafak Gazetesi'nin 16 yıllık köşe yazarı Kürşat Bumin, insan kaynakları tarafından aranarak, nezaketsiz bir yöntemle işten çıkartıldı. Türkiye'de bunlar olurken, Danimarka'dan da Kopenhag Eyalet Mahkemesi'nin, Kürtlere yönelik yayın yapan ROJ TV, Nuçe TV ve MMC'nin yayın lisansını iptal ettiği haberi geldi. Kanalların lisansına sahip olan Mezopotamya Brodcasting 5 milyon Danimarka kronu para cezasına çarptırıldı. Bu kadar yüksek bir para cezası, Danimarka tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçti. Özetle, bu hafta medya üzerindeki siyasi baskının gücü ve ağırlığı, yine yoğun bir şekilde hissedildi. Dolayısıyla ifade özgürlüğüne ve haber alma hakkına müdahale de... Haftanın diğer haberlerine geçmeden önce, Sivas katliamının 20'nci yılında, Madımak Oteli'nde katledilen 35 kişiyi özlemle anarak, orada hayatını kaybeden şair Metin Altıok'un dizelerine sözü verelim: “Sen bugünden yarına Birazcık umut sakla!”
  2. 2. Sivas katliamının 20. Yılı Sivas Katliamının 20'nci yılında on binlerce kişi Madımak Oteli'ne yürüdü. Sivas'ın hesabının mutlaka sorulacağının vurgulandığı mitingde, AKP'nin "Alevi açılımı" açıklamalarına da tepki vardı. Etkinlikte konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, "Madımak Oteli müze olmadan Alevi açılımı olmaz. Alevi açılımının başlangıç noktası Madımak’ın müze olmasıdır" dedi. Eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi pek çok ilde düzenlenen kitlesel eylemlere binlerce kişi katıldı. Anma eylemlerinde Gezi Parkı eylemlerine destek mesajları verildi. Medya istifalar ve işten kovulmalarla sarsıldı *** NTV Tarih dergisi Gezi Parkı sayısı nedeniyle kapatıldı! Gezi Parkı protestosunu konu alan son sayısı nedeniyle Doğuş Yayın Grubu'nda krize yol açan NTV Tarih dergisi kapatıldı, derginin Gezi Parkı sayısı da yayımlanmadı. Gezi Parkı eylemlerini yer yayınlamadığı için eleştirilen NTV’den bugüne kadar istifa eden isimler şöyle: NTV Tarih dergisi Genel Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, Doğuş Yayın Grubu Dergilerinden Sorumlu
  3. 3. Genel Müdür Neyyire Özkan, Doğuş Yayın Grubu’nun CEO’su Cem Aydın, NTV’de program yapan Çiğdem Anad, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç, GQ Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olan Mirgün Cabas, NTV Radyo programcısı Dilara Eldaş *** ROJ TV, Nuçe TV ve MMC'nin yayın lisansları iptal edildi Kopenhag Eyalet Mahkemesi ROJ TV, Nuçe TV ve MMC'ye yayın lisansını iptal etti. Mahkeme ayrıca şirketleri beş milyon Danimarka kronu para cezası verdi. Şirketler ancak cezayı ödemeleri halinde karara itiraz edebilecek. Mahkeme aynı zamanda kararı ile Danimarka basın tarihinde bir ilke imza attı. Ülke tarihinde ilk kez bir basın kuruluşu için bu kadar yüksek bir para cezası verilmiş oluyor. Karara tepki gösteren BDP Genel Merkezi, “Bu hukuk dışı kararı kınıyor ve Danimarka hükümetini demokrasi tarihine kara leke olarak geçen bu hukuksuzluktan vazgeçmeye, Kürt halkının değerlerine karşı saygılı olmaya çağırıyoruz” dedi. *** Kürşat Bumin 16 yıldır yazdığı Yeni Şafak'tan kovuldu Demokratlığı ile bilinen gazeteci Kürşad Bumin, 16 yıldır yazı yazdığı Yeni Şafak’ın insan kaynakları şefi tarafından telefonla aranarak, gazete ile ilişkisinin kesildiğini açıkladı. Yeni Şafak tarafından konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı; ancak kulislerde kovulma gerekçesinin, Yeni Şafak'ın AK Parti hükümetini destekleyen köşe yazarı Salih Tuna hakkında muhalif yazılar yazması olduğu konuşuluyor. Bumin yaptığı açıklamada, “Yeni Şafak gibi bir zamanların muteber bir gazetesinin bu hallere düşmüş olması, az emeğim geçmediği için beni gerçekten üzüyor” dedi. *** Sabah'tan bir istifa Hükümete yakınlığı ile bilinen Sabah Gazetesi'nde kültür sanat yazıları kaleme alan Alper Bahçekapılı önce gazetesinin önünde "Duran Adam" protestosunu gerçekleştirdi, ardından istifa etti. *** Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) öncesi ve sonrası Ciner Grubu'nun TMSF'den aldığı Show TV'de ise ana haber yapımcı ve sunucuları olan Ali Kırca ve Tuba Atav'ın izne çıkarıldığı, iznin ardından kurumlarına geri dönmeyecekleri iddia edildi. TMSF'nin el koymasının ardından, Akşam Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya görevden alınırken yerine bir dönem Ak Parti Milletvekilliği de yapmış olan gazeteci Mehmet Ocaktan getirilmişti. Hükümetin Suriye politikasını eleştiren Hüsnü Mahalli’nin köşesi kaldırıldı. *** Twitter mesajları nedeniyle işten çıkarıldılar Bursa'da Marmarabirlik Basın Danışmanı ve Sürekli Basın Kartı sahibi İhsan Bölük ile Olay Medya İnternet Sorumlusu ve Basın Kartı sahibi Berhan Soner, kişisel twitter hesaplarından yaptıkları yorumlar nedeniyle işten çıkartıldılar.
  4. 4. İsveçli Gazeteci Türkiye'den Şikayetçi Olacak Taksim’de, Diyarbakır Lice’de Medeni Yıldırım’ın ölümü ve onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olaylara karşı gerçekleşen protesto eylemini takip ederken gözaltına alınıp sınır dışı edilen İsveçli gazeteci Sarah Olsson Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne şikayet edeceğini açıkladı. İsveç kanalı Expressen’e konuşan Olsson “Üç gün nezarette kaldım. Türk devleti benim özgürlüğümü kısıtladığı için bu işin peşini bırakmayacağım ve mahkeme yoluyla hakkımı arayacağım” dedi. Devlet sosyal medyayı 'Mavi Oda'dan izleyecek Gezi olaylarında sosyal medyanın çok etkin kullanılması Ulaştırma Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, Twitter ve Facebook gibi ağlarda suç takibi için birim kuracak. Sosyal paylaşım sitelerinin renginin mavi olmasından ötürü bunları takip edecek merkeze 'Mavi Oda' adı verildi. Siber suçlara karşı oluşturulan Siber Güvenlik Kurulu ile 7 gün 24 saat görev yapacak olan Ulusal Siber Müdahale Merkezi (USOM) ve Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (SOMA) oluşturulması içinde girişimler başladı.
  5. 5. Gezi Parkı Tutuklularıyla Dayanışma Gezi Parkı direnişi gerekçesiyle tutuklananlarla dayanışma için bağımsız bir kampanya başlatıldı. “Gezi Parkı Tutsakları” başlığıyla web sitesi ve sosyal ağda açılan sayfalarla Gezi Parkı direnişinde tutuklananlarla dayanışma ve özgürlükleri için mücadele etme amaçlanıyor. Gezi Parkı tutukluları ile ilgili görseller ve bilgiler aşağıdaki mail adresine gönderilebilir: iletisim@geziparkitutsaklari.org Mahkeme: Ethem Sarısülük’ün ailesinin itiraz hakkı yok Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın tutuksuz yargılanması kararına itiraz eden ve polisin tutuklanmasını isteyen Sarısülük ailesine mahkemeden yanıt geldi: Şu aşamada ailenin böyle bir hakkı bulunmuyor. Hakim Yusuf Öztürk, şikayetçilerin soruşturma aşamasında tutuksuz yargılamaya itiraz edemeyeceklerini ifade etti.
  6. 6. BDP: Hükümet, Öcalan'a özgürlüğü gündemine alsın Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, barış sürecinin devamında Öcalan'a özgürlük verilmesini hükümetin şimdiden gündemine alması gerektiğini söyledi. Tuncel’in açıklamalarının ardından Öcalan’dan açıklama geldi. Abdullah Öcalan, İmralı'da görüştüğü kardeşi Mehmet Öcalan'a, “Ben dört duvar arasındayken, tek taraflı olarak süreç yürütülemez” dedi. İsmail Türüt'ten şarkı aracılığıyla nefret söylemi Ankara Festivali'ne katılan şarkıcı İsmail Türüt, Gezi eylemlerine destek verenlere hakaret eden bir türkü söyledi. Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni, gazeteci Hrant Dink cinayetinin ardından ‘Plan yapmayın plan’ şarkısıyla Dink’in katilini öven şarkıcı İsmail Türüt, bu kez Gezi eylemleri için bir şarkı yaptı. “Ankara'da festival, Taksim'de Gezi var. Bu soysuzların var ya, her tarafta bezi var" sözleriyle başlayan şarkıda polise destek verilirken Gezi eylemlerine katılan ve destek verenler için ise hakarete varan ifadeler yer alıyor. Şarkıyı dinlemek için linki tıklayabilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=9SmKeIwo5X8
  7. 7. Gezi Parkı’na iftar çadırı! Gezi Parkı nöbeti için kurulan çadırları polis zoruyla kaldıran Ak Parti hükümeti Gezi Parkı’na iftar çadırı kurmaya hazırlanıyor. Mahkeme kararına rağmen keyfi bir şekilde halka kapatılan Taksim Gezi Parkı, Ramazan ayının başlangıcı olan 9 Temmuz Salı günü Gezi Parkı halka açılacak. Takvim protestosunda sivil polis şiddeti Yalova’da erkek arkadaşı tarafından yumruklanan genç bir kadının yerde yatan fotoğrafına başlık olarak ‘NAKAVT’ yazan Takvim gazetesi İstanbul ve Ankara’da protesto edildi. Ankara’daki protestoda sivil polisler tarafından kadınlar sözlü taciz edildi ve görüntü alınmasını engellemek için kadınlardan birine fiziksel şiddet uygulandı. Polis şiddeti sırasında yaşananlar kadınlar tarafından görüntülendi: http://www.youtube.com/watch?v=sVTPyimgsI4 ***************************************************************************** Web sitemizden ifade özgürlüğü ile ilgili haberlerin detaylarına ve haftalık bültenlere ulaşabilirsiniz: http://www.antenna-tr.org/sites.aspx?SiteID=21

×