Kреативни Social Media резиме-а

811 views

Published on

Неколку интересни примери за употреба на социјалните медиуми за градење на малку поразлично резиме [Mashable 2011]

Published in: Education, Business, Technology
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
811
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
91
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kреативни Social Media резиме-а

  1. 1. Creative Social Media Resumes To Learn From via
  2. 2. На прв поглед CV- т о н а Victor Petit изгледа како сосема нормално текстуално CV. Но, кога ќе го свртиш на дргата страна ќе забележиш слика и QR код на местото на устата. Со QR читач, кодот води до видео кое овозможува да го чуете гласот и приказната на Victor Petit. Сосема е лесно да се направи QR код, а денес се забележува зголемена употреба. Проследете го и н ф о г р а ф и к о в за инвазијата на QR кодови. Биди QR Нинџа
  3. 3. Shopify , онлајн платформа која овозможува креирање на онлајн продавници, велат дека најдоброто CV кое некогаш го примиле е CV-то на Mike Freeman, кој аплицирал за позиција во маркетинг департманот. Она што направил е следново – отворил онлајн продавница со Shopify, го презелтирал некогото искуство и вештини и ставил понуда да Купат Интервју со него кое чинело $ 0.00. Mark Hayens, Менаџер во Shopify, изјавил дека од милионите CV-ња кои ги добиваат, овој креативен потфат дефинитивно се истакнал и Mike Freeman ја добил работата. Купи интервју со мене!
  4. 4. Henry O'Loughlin покажува како може Facebook Page опциите да се искористат за да се само-презентираш. На неговата страна, Henry, вкучил и видео кое објаснува како да се навигира неговото CV на Facebook. Henry работи со мали бизниси и преку видеото демонстрира social media aлатки кои може да се користат за мали бизниси. На овој начин тој гради kредибилитет и ги демонстрира неговите вештини и способности наместо едноставно да ги излиста во обично текстуално CV. Искористи ги Facebook Pages како оружје
  5. 5. Video Kill the Resume Star Во п р е т х о д н и т е п о с т о в и зборувавме за моќта на видото и како видео може да биде одличен комплементарен елемент на нормално текстуално CV. Интерактивното видео CV на Graeme Anthony е повеќе од инспиративен приказ на можностите кои видеото ги нуди. Video Kills the Resume Star
  6. 6. Синтеза на сите онлајн профили на едно место Flavours.me и About .me се две интересни опции за агрегирање на сите онлајн профили на едно место. На овој начин всушност може да kреираме резиме од нашите социјални профили. С ѐ на едно место
  7. 7. IRL Social Media И како креативно Social Media суштество, сепак мора да живееш и комуницираш и во офлајн светот [Аха!]. Маичка со твоето CV може да биде интересна опција. Ping Шнајдер :) Самодоверба - носи си ја како маичка

×