5 златни правила за претприемачи
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Like this? Share it with your network

Share

5 златни правила за претприемачи

 • 875 views
Uploaded on

Пет правила кои мора да ги имаш на ум и да ги почитуваш ако сакаш да бидеш успешен во својот претприемнички потфат! Посебно оние кои се уште не започнале!

Пет правила кои мора да ги имаш на ум и да ги почитуваш ако сакаш да бидеш успешен во својот претприемнички потфат! Посебно оние кои се уште не започнале!

More in: Business , Technology
 • Full Name Full Name Comment goes here.
  Are you sure you want to
  Your message goes here
  Be the first to comment
  Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
875
On Slideshare
875
From Embeds
0
Number of Embeds
0

Actions

Shares
Downloads
2
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
  No notes for slide

Transcript

 • 1. 5 златни правила за претприемачи!
 • 2. 1. Наместо да бараш feedback, побарај feed-forward!
  Другите ќе бидат послободни да ти кажат што можеш да направиш подобро во иднина, отколку да ти кажат каде си згрешил, што би звучело како критика... А сигурно и ти нема да се чувствуваш толку загрозено да прашаш!
 • 3. 2.Биди интуитивен!
  Понекогаш, што помалку знаеш, толку подобро, т.е. што помалку информации имаш, толку полесно ќе можеш да донесеш одлука, наместо да анализираш со часови!
 • 4. 3. Ортакувај!
  Имаш идеја но никогаш не си бил/а во тие „води“? Најди партнер и склучи зделка. Комбинација на твоите идеи со неговото искуство, кредибилитет и ресурси... Верувај, и нему ќе му дојде „ко кец на десетка“ – најчесто најдобрите идеи доаѓаат од надвор!
 • 5. 4. Барај закржлавени пазари!
  Звучи чудно? Кхм! Вака: пазарите кои се традиционални и успеале да останат отпорни на промени во понудата нудат најголеми можности за иновација!
 • 6. 5. За да бидеш најдобар, „џитни“ се кај ајкулите!
  Биди опкружен со најдобрите! Тоа постојано ќе те турка напред!