Udhetim neper malet shqiptare tur 8 ditor

344 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
344
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Udhetim neper malet shqiptare tur 8 ditor

  1. 1. Udhetim neper Malet Shqiptare Dita 1 : AEROPORT - VLORE Arritja në aeroportin "Nënë Tereza" dhe nisemi drejt qytetit bregdetar të Vlorës dhe akomodohemi në hotel. Vlora është pika ku takohet deti Adriatik me detin Jon. Në varësi të kohës ne mund të kemi disa ore kohë për të eksploruar qytetin. Kalojme naten ne nje nga hotelet ne Vlore. Dita 2. Parkun Kombëtar i Llogorasë dhe Gadishulli i Karaburunit page 1 / 4
  2. 2. Udhetim neper Malet Shqiptare Pas mengjesit, vizitojme qendren e Vlorës dhe vizitojme e Xhaminë e qytetit, Shtepine e Pavarësisë dhe me pas nisemi në drejtim te ujërave te  Adriatikut duke shijuar peisazhet e parkut kombetar te Llogarase. Me pas bejme një shëtitje nëpër pyll duke ndjekur shtigjet e mahnitshme te parkut dhe me pas ndjekim shtegun që te con pranë hotelit tonë. Me pas ndjekim shtegun per në Qafen e Thelle (Pass Deep), I cili kalon përmes pyjeve me pisha të dendura dhe ne vazhdim drejt bukurisë se egër të Gadishullit Karaburun. Pasdite, mundësia e vetme eshte një shëtitje e shkurtër. Kalojme naten ne hotel. Dita 3. Visite ne DHJOPURI, vizite ne DHERMI Pas nje udhetimi te shkurter me makinë, mberrijme në Llogara dhe fillojme udhetimin tone drejt Dhjopurit, I cili ndodhet ne nje lartesi rreth 600 m dhe ky udhetim na ofron disa pamje fantastike të maleve dhe bregdetit. Mbas udhetimit tone, takohemi me autobusin tonë për të udhetuar drejt fshatit te Dhërmiut, I cili ndodhet ndër shpatet shkëmbore të maleve. Ne Dhermi, vizitojme shtëpitë e bukura te fshatit te vjetër, disa kisha ortodokse dhe pastaj shkojmë në plazh. Kalojme naten ne hotel. Dita 4. Vizite ne Tiranë, vizite ne shpellen PELLUMBAS page 2 / 4
  3. 3. Udhetim neper Malet Shqiptare Nisemi drejt Tiranes, kryeqyteti i Shqipërisë. Rrugës per ne Tirane, ndalemi për një vizitë të shkurtër në Manastirin e Ardenicës, referuar shpesh si Kalaja e Myzeqese dhe eshte I vetmi manastir I banuar në Shqipëri. Besohet se fillimet e saj datojnë që rreth shekullit të 10-të dhe se Skënderbeu, heroi yne kombëtar eshte martuar në Kishën e Shën Triadha, në maj të 1451. Mbas kesaj vizite nisemi per ne shpellën e Pellumbas, një shëtitje qe zgjat rreth katër ore në një shpellë e madhe (përdoret gjithashtu si një zgjidhje parahistorike) shtrirë në kodrat rurale te Tiranës. Kalojme naten ne Tirane. Dita 5. Alpet Shqiptare Pas mengjesit nisemi drejt veriut dhe mbas disa ore udhetim me makine mberrijme ne fshatit malor të Thethit, nje fshat në zemër të Alpeve Shqiptare. Udhëtimi ynë kalon neper qytetin e Shkodrës dhe vazhdon për në fshatin piktoresk të Bogas, me pamjen e nje unaze te madhe dhe spektakolare ku majat e maleve arrijne ne 2000 m. Pastaj kalojme mbi  Qafen e Thores ,me pas mberrijme në fshatin tonë te Thethit gjithashtu nje park kombetar. Pasditja fillon me ecjen ne këmbë per ne majat e Thethit (1830m) dhe të kalojme permes Qafes se Thores (1676m). Gjatë kësaj shëtitje ne mund të shijome bukurite e Luginës se Thethit dhe majat e Bjeshkëve të Namuna. Mbas vizites ne keto vende te mrekullushme do kalojme naten ne Theth, ne nje nga shtepite e fshatit. Dita 6. Eksplorim i Luginës se THETHIT Mbas mengjesit, bejme një vizitë në kishën e fshatit dhe Kullën e Ngujimit, një ndertese e vjetër që daton në një kohë kur gjakmarrja kishte pushtuar zemrat dhe jetet e ketyre njerezve ne këto malësi Shqiptare. Ky rajon është i izoluar, mjaftueshem për të siguruar një strehë për kafshe si Derri i Egër, Ariu dhe Shqiponja. Me pas do shikojme ujëvarën e Grunasit. Me pas, drekojme ne nje shtëpi te fshatit dhe mbas drake, ecin nëpër peisazhet e bukura alpine të Luginës Kaprea dhe me pas kthehemi ne Theth. Kalojme naten ne Theth ne nje shtepi te fshatit. page 3 / 4
  4. 4. Udhetim neper Malet Shqiptare Dita 7. Vizite ne Krujë, vizite ne SHKODER Udhetojme drejt Shkodres nëpër luginën e Boges. Ne Shkoder vizitojme Kalane e  Rozafes dhe nga lart ne kala, shijome bukurite e liqenit te Shkodres. Drekojme ne kala me nje pamje te mrekullueshme te horizontit. Me pastaj vazhdojme udhëtimin tonë drejt Krujës. Ne Kruje do visitojme keshtjellen e Krujes, nje keshtjelle mbresëlënëse e cila eshte ndertuar në shkëmbinjtë e qytetit me nje pamje fantastike. Ne gjithashtu vizitojme Muzeun Etnografik, Muzeun e Skënderbeut dhe Teqene e Kurbanit. Me pas kthehemi ne Tirane ku darkojme ne nje nga restorante e shumte. Kalojme naten ne Tirane. Dita 8. TIRANË - AEROPORTI Pas mëngjesi, nisemi drejt aeroportit “Nënë Tereza” ku dhe mbaron sherbimi yne. page 4 / 4

×