Tur Arkeologjik

DITA E PARE. AEROPORT - TIRANE

Mbërritja në Aeroport. Takimi me giuden dhe shoferin dhe transferimi në h...
Tur Arkeologjik

Pas mengjesit, nisemi drejt Apollonise. Ne kete ditë do të kemi mundësinë për të shijuar nje udhetim ku
g...
Tur Arkeologjik

Pas megjesit, nisemi drejt qyetit antik të Butrintit. Qyteti antik eshte vetëm 20 min larg. Butrinti ka o...
Tur Arkeologjik

Gjirokaster. Shumë shtëpi në Gjirokastër kanë një stil të veçantë dhe per kete arsye ai quhet "Qyteti I g...
Tur Arkeologjik

Pas mengjesit, visitojme Beratin. Qyteti është i njohur për arkitekturën e saj historike dhe bukurite pik...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Tur arkiologjik me albania express travel

296 views
187 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
296
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Tur arkiologjik me albania express travel

  1. 1. Tur Arkeologjik DITA E PARE. AEROPORT - TIRANE Mbërritja në Aeroport. Takimi me giuden dhe shoferin dhe transferimi në hotel. Shijome një darkë mikpritje dhe me pas akomodohemi ne hotel ku dhe kalojme naten. DITA E DYTE: TIRANA - KRUJA - DURRES Pas mëngjesit nisemi per ne qytetin e Krujës. Kruja eshte vetëm 50 min larg nga qyteti i Tiranës. Në këtë ditë ne do të fokusohemi kryesisht në historinë përgjatë Perandorisë Osmane. Kruja është pikërisht qyteti ku tradita dhe historia janë takuar sëbashku. Guida jonë do t'ju tregoje historinë e lashtë të zonës se Krujës dhe popullit të saj, kulturën dhe traditën. Vazhdojë viziten në fortesë përmes portës kryesore. Muzeu I Skënderbeut eshte ndërtuar gjatë komunizmit dhe ju fton te niheni me historine e  mrekullueshme të periudhës mesjetare. Mos harroni Muzeun Etnografik, i cili tregon një ekspozitë të gjallë te traditës së pasur dhe kulturën e popullit te Krujës. Lëme Krujën dhe nisemi drejt në qytetin e Durrësit. Ne Durres, do të fokusohemi kryesisht në rrënojat dhe arkeologjine e zones se Durrësit. Gjithashtu do visitojme disa ndërtesa të rëndësishme në Durrës ,përfshire Bibliotekën, Teatrin Aleksander Moisiu, Estraden, Teatrin e Kukullave, Orkestrës Filarmonike, etj. Gjithashtu visitojme forumin bizantin, kullen Veneciane dhe murin e lashte qe rrethon qytetin, mozaiku e Arapajt, Muzeun Arkeologjik dhe Muzeun e Historisë. Akomodohemi në hotel dhe darkojme ne Durres. Kalojme naten në Durrës. DITA E TRETE : DURRES - APOLLONI - VLORA page 1 / 5
  2. 2. Tur Arkeologjik Pas mengjesit, nisemi drejt Apollonise. Ne kete ditë do të kemi mundësinë për të shijuar nje udhetim ku gërshetohet historia e arkeologjise në epoka të ndryshme të fiseve shqiptare. Ndalesa e parë do të jetë, Apollonia - një qytet i lashtë, një nga më të madhate në pellgun e Adriatikut. Ajo është ndërtuar mbi një kodër ( të cilet janë përkatësisht 101 dhe 103 m mbi nivelin e detit), një pozicion që mbikëqyr nje zonën te tërë. Gjatë viteve të para të ekzistencës, Apollonia ka mbajtur kontakte të ngushta me Korfuzin dhe Korinthin dhe luajti rolin e një ndërmjetësi tregtar mes helenëve dhe ilirëve. Gjatë shekullit te 5, Apollonia u bë një qendër e përparuar ekonomike, me vepra artizanale të shumta dhe se marrëdhëniet e saj me dy botë, ilire dhe Atikës dhe më vonë me Magma Javanit (Italia Jugore). Vizitorët mund të kenë mundësinë për të vizituar rrënojat e qytetit të vjetër dhe e dyta është Muzeu i Apollonisë. Pas visites në Apolloni ne nisemi drejt qytetit te Vlorës.Mberrijme pasdite vonë dhe akomodohemi në hotel. Darkojme ne nje nga restorantet ne Vlore dhe kalojme nate ne kete qytet. DITA E KATERT: VLORE - SARANDË Pas mengjesit, nisim udhetimin drejt Sarandes. Ky udhetim do kete nje nga pamjet me paronamike te rivieres shqiptare. Bejme disa vizita të shkurtra në fshatrat tradicionale, si Llogara, Dhermi, Vuno. Ne do të ndalojë per drekë (optimale) në zonën e Llogarasë, duke shijuar kete pamje të bukur. Rruges per ne Sarande, shijome udhetimim pergjate detit Jon. Pasdite vonë, arrijmë në Sarandë. Akomodohemi në hotel dhe pas nje darke te kendshme, kalojme naten ne Sarande. DITA E GJASHTE: SARANDË - BUTRINTI - SARANDË page 2 / 5
  3. 3. Tur Arkeologjik Pas megjesit, nisemi drejt qyetit antik të Butrintit. Qyteti antik eshte vetëm 20 min larg. Butrinti ka objekte arkeologjike te cilat dëshmojnë se gjatë shek 7 dhe 6 pes, Butrinti ishte një qendër urbane jo e rendesishme por kjo ishte vetëm gjatë shek  5 sepse me vone ajo u kthye në një qytet të plotë. Nga fundi i shekullit të 4-t ne Butrint u ndertuan agora, bulevardi, një tempull i vogël dhe teatri me kapacitet 1500 vende ,ky i fundit për fat të mirë eshte ruajtur deri në ditët tona. Kompleksi i teatrit dhe ndërtesa të tjera si tempull Asklep, banjot etj, formojnë pjesën më madhështore të qytetit të lashtë. Gjatë antikitetit dhe ne mesjetën e hershme, Butrinti lulëzoi në masë të madhe. Ndërtimi i kishes, i cili është monumenti më i rëndësishëm i periudhës së hershme të krishterë, daton nga kjo kohë. Kisha, e cila ka një formë të rrumbullakët me një diametër prej 13,50 m, ka motive gjeometrike dhe mozaike shumengjyresh dhe mbart vlera të veçanta artistike. Me pas kthehemi ne Sarande dhe ekspolrojme qytetin te lire dhe sipas deshires. Darkojme ne kalane e Lekursit, një pamje interesante e kombinuar me një restorant tradicional. Mbas darke, kalojme naten ne Sarande. DITA E GJASHTE: SARANDË - FINIQ - GJIROKASTER - ANTIGONE Pas mengjesit, nisemi drejt Gjirokastres. Bejme nje ndalesë të shkurtër në zonën e Finiqit, (Phoinike) e deklaruar si një park arkeologjik nga Këshilli i Ministrave No.396, më 31/03/2005. Finiqi ndodhet 8 km në lindje të qytetit modern të Sarandës dhe rreth 20 km nga kufiri grek. Në lashtësi ky territor i përkiste Chaonia, pjesë e mbretërisë se Epirit. Burimet e lashta përmendin pasurinë e qytetit, veçanërisht gjatë periudhës helenistike, midis shekujve 3 dhe 2 pes kur Finiq ishte një qytet kryesor. Prosperitetin, qytetit e vazhdoi edhe gjatë periudhës romake perandorake, ndërsa gjatë periudhës Bizantine te dhënat e qytetit jane qe Finiqi ka vazhduar te ekzistoje si qytet dhe per 10 shekuj të tjere. Pas visites në Finiq, vazhdojnë rrugen per ne page 3 / 5
  4. 4. Tur Arkeologjik Gjirokaster. Shumë shtëpi në Gjirokastër kanë një stil të veçantë dhe per kete arsye ai quhet "Qyteti I gurte." sepse shumica e shtëpive të vjetra jane te ndertuara me gure. Një rëndësi të madhe dhe interesante do jetë vizita tek Muzeu i Armëve (brenda kalasë) Muzeu Etnografik, ose e njohur si shtëpia Hoxha Enver, Kalaja e Gjirokastrës, Shtëpia karakteristike e Zekate. Me pas visitojme zonen poshtë qytetit, parkun Arkeologjik te Antigonesë. Antigonea ndodhet në një kodër rreth 600 metra mbi nivelin e detit. Monedha nga shtete të ndryshme të qytetit janë gjetur në gërmimet, ardhur nga Korkyra (Korfuzi modern), Apollonia, Dyrrahium, Orikumit por edhe nga Epiri. Darkojme ne Gjirokaster dhe me pas Akomodohemi në hotel. Kalojme naten ne Gjirokaster. DITA E SHTATE: GJIROKASTER - BYLIS - BERAT Pas mengjesit nisemi drejt qytetit te Beratit. Do të kemi një ndalesë të shkurtër në vendin arkeologjik të lashtë të Bylisit. Themeluar në shekullin e tretë, Bylis lulëzoi si një qendër politike, ekonomike dhe kulturore të vendit. Qyteti u qeveris nga një këshilli vjetor të nëpunësve civilë. 230-146 pes , ajo futi monedhat prej bronzi, të cilat u përdorën në këtë rajon. Muri rrethues i Bylisit, e ndërtuar në tremujorin e dytë të shek të katërt dhe eshte e ruajtur shume mire. Ajo është 2250 m e gjatë, 3.5 m e gjerë dhe 8-9 m e lartë dhe rrethon një sipërfaqe prej 30 ha.. Kjo është shumë interesante për të pare: Teatri, i cili është më i madh se ai i Butrintit dhe është ndërtuar në mes të shekullit të tretë. Pas kesaj visite udhetojme drejt Beratit. Akomodohemi në hotel. Darkojme ne nje nga restorantet e Beratit.Kalojme naten ne Berat. DITA E TETE: BERAT - TIRANE page 4 / 5
  5. 5. Tur Arkeologjik Pas mengjesit, visitojme Beratin. Qyteti është i njohur për arkitekturën e saj historike dhe bukurite piktoreske dhe është i njohur si "Qyteti i njëmijë dritareve" për shkak të dritareve shumë të mëdha të shtëpive. Berati modern, përbëhet nga tre pjesë të ndara nga lumi Ossum, Mangalem dhe Kalaja. Nje nga gjerat me te rendesishme ne Kala jane shtepite e banuara qe e bejne unike kete Kala. Gjithashtu ne Kala do visitoni dhe një numër Kishash dhe Xhamish. Disa prej Kishave jane te punuara nga Onufrit, nje  piktorit i njohur ne e shekullit 16. Visitojme Muzeun Onufri. Pas visites ne Berat, nisemi drejt Tiranes. Darkojme dhe kalojme naten ne Tirane. DITA E NENTE: TIRANE Pas mëngjesit, visitojme Tiranën. Se pari visitojme një mozaik në qender te Muzeut Historik Kombëtar, Statujen e Skënderbeut në sheshin Skënderbej, Xhamine e Et'hem Beut, Kullen e Sahatit, Ndërtesat Qeveritare, Kishen Katoliket e Shën Palit, Kishen Ortodokse te Shën Prokopit, Uren e Tabakëve (përkatësisht perballe ndërtesës së Parlamentit dhe në Rrugën e Elbasanit), Pallatin e Kulturës, Teatrin e Operas dhe Baletit, Biblioteken , Monumenti Nëna Shqipëri, Akademine e Shkencave, Galeria Figurative, Qendrën Ndërkombëtare te Kulturës, ish Muzeun Enver Hoxha ose sic quhet sot, Piramida e cila eshte projektuar nga vajza e diktatorit Enver Hoxha, Pranvera Hoxha. Gjithashtu mund te visitojme pallatin e Kongreseve, Presidencen, te cilat jane te ndertuara ne krah te bulevardit Deshmoret e Kombit. Pas nje dite te gjate por te bukur, akomodohemi ne hotel. Darkojme ne nje nga restorantete e Tiranes. Kalojme naten ne Tirane. DITA 10: TIRANË - AEROPROT Pas mengjesit, nisemi drejt Aeroportit Nene Tereza . Fundi i shërbimit page 5 / 5

×