14 dite neper shqiperi

245 views

Published on

Published in: Travel
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
245
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

14 dite neper shqiperi

  1. 1. 14 Dite Neper Shqiperi Dita 01: AIRPORT - TIRANË Mbërritja në Shqipëri. Pas mbërritjes në Tiranë, kryeqytetin e Shqipërisë, ju jeni të lirë që të vizitoni qytetin dhe me pas shkojme në hotel ku dhe kalojme naten. Fjetja në Tiranë. Dita 02: TIRANË Mbas mengjesit, ne do të shpenzojnë tërë ditën duke vizituar Tiranën e cila është ndërtuar nga një gjeneral turk në fillim të shekullit të 17-të. Ajo ka qenë një qendër e zhvilluar tregtare. Së pari ju do të shihni Sheshin Skënderbe. Në shesh qëndron skulptura e heroit tonë kombëtar "SKENDEBEUT" nje skulpure e bere ne bronz. Pastaj ne do të shkojmë për të vizituar një nga ndërtesat më të vjetra ne Tirane, Xhamisë së Ethem Beut,Kullen e Sahatit,Ministrite,Uren e Tabakeve dhe më pas Muzeun Kombëtar. Do drekojme ne nje vend te veçantë qe ndodhet vetem 10-15 min larg nga Tirana, ne Kalane e Petrelës.Nje vend i bukur dhe nje keshtjelle fantastike,nje dhurate e SKENDERBEUT gruas se tij e cila njekohesisht ka qene dhe pergjegjese per sigurine e kesaj kalaje.Mbas drekes dhe vizites ne kalane e Petreles,kthemi ne hotel,Tirane ku dhe kalojme nate. Dita 03: TIRANE - LEZHE - SHKODËR Mbas mengjesit ne do te nisim udhetimin tone drejt Shkodres, nje qytet ne veriperendim te Shqiperise dhe rruges per ne Shkoder, ndalojme per nje vizite ne qytetin e Lezhes ku do vizitojme varrin e herorit tone kombetar, Gjergj Kastrioti "SKENDERBEU" dhe gjithashtu do vizitojme dhe kalane e ketij qyteti. Me pas ne do të drejtohemi për në Shkodër, një nga qytetet më të vjetra në Ballkan. Shkodra ka qene nje metropol Ilire. Ne Shkoder do vizitojme pedonalen ose pazarin e vjeter, tashme te restauruar ne menyre perfekte.Do vizitojme Katedralen dhe Xhamia dhe ne fund do vizitojme kështjellën e Rozafës. Darka ne nje restorant tradicional.Kalojme naten ne Shkoder. Dita 04: SHKODER - THETH, ALPET SHQIPTARE Mbas mengjesit ne sot ne do të udhëtojë për në Theth. Ne Theth, ju bejme me dije se nuk ka televizor, nuk ka internet, nuk ka telefon por ajo qe ju do gjeni ne keto Alpe eshte ajri i freket, uje burimi ,pyje te pafund, nje mrekulli e zotit ne toke. Thethi është një park kombëtar. Flora dhe fauna eshte shume e pasur. Ne keto male do gjejme shume kafshe si ujq, arinj, macet e egra, dhe mjaft kafshe dhe shpend te eger. Padushim ne keto Alpe do gjejme gjithashtu, pyjet dhe fushat me blerim, lumejn, kodra dhe burime me uje te fresketër, Ujvarat e mrekullueshme, uji i te cilin vjen nga bjeshket e larta. Ne Theth, ska hotele, keshtu qe na duhet te kalojme naten ne shtepite e fshatareve te Thethit ku me sy dhe zemer do shihni mikpritjen mbreslenese te ketyre njerezve. Thethi eshte nje thesar i kombit shqiptar dhe me mijera turiste te huaj po vijne te vizitojne kete mrekulli te zotit, gjithashtu mjaft media te huaja kane shkruar dhe po shkruajne per kete vend te mahnitshem qe nuk mund te pershkruhet me fjale. Kalojme naten ne Theth Dita 05: THETH - KRUJE - DURRES Mbas mengjesit nisemi drejt Krujes. Ne Kruje do vizitojme Kalane dhe muzeun e heroit tone kombetar "SKENDERBUT". Gjithashtu do vizitojme dhe Muzeun Etnografik nje nga muzete me te bukur ne Shqiperi. Me pas do vizitojme pazarin e vjeter te mbushur plot me suvenire. Pas kesaj vizite do udhetojme drejt qytetit port te Durresit. Durrësi është një nga qytetet më të vjetra (themeluar në vitin 627 pes) dhe më të rëndësishme në Shqipëri. Ne Durres do vizitojme Amfiteatrin qe ndodhet në mes të qytetit modern në një zonë të banuar dhe në Muzeun Arkeologjik të pasur me objekte të gjetura në qytet dhe rrethinat e tij. Kalojme naten ne Durres. Dita 06: DURRES - BERAT page 1 / 3
  2. 2. 14 Dite Neper Shqiperi Mbas mengjesit nisem drejt qytetit 2400 vjecar te Beratit. Berati është i vendosur në jug dhe ishte zona me rëndësi strategjike në kohën e lashtë. Berati është i njohur edhe si "qytet muze" me shumë relike kulturore nga mesjeta. Berati është pjese e Trashëgimisë Botërore UNESCO. Ne Berat do vizitojme Kalanë dhe Muzeun Onufri. Kalaja e Beratit është me interes të veçantë sepse njerëzit ende jetojnë brenda mureve të saj në shtëpitë e tyre tradicionale, siç kanë bërë paraardhësit e tyre për shekuj me radhë. Kalaja ka 7 kisha dhe njera prej tyre u shenderrua ne muze,Muzeu i Onufrit. Onufri ishte një piktor shqiptar, mjeshtër i shekullit të 16 i cili pikturuar shumë kisha ortodokse në Shqipëri dhe Greqi. Me pas vizitojme nje nga kantinat e veres me te mira ne Shqiperi ku sipas deshires do provojme shijen e veres. Kalojme naten ne Berat Dita 07: BERAT - APOLLONIA - VLORE Mbas megjesit nisemi drejt Apollonisë, një qyteti të lashtë qe daton në shekullin e 6 pes. Qyteti antik i Apollonisë është i vendosur në famshme Via Egnatia - një nga qytetet më të rëndësishme në kohët romake. Perandori romak Oktavian Augusti studioi këtu. Pastaj ne do të shkojë në Vlorë, i cila është një qytet i rrethuar nga malet dhe për të konsiderohet si një urë lidhje tregtare në mes të Lindjes dhe Perëndimit. Më pas ne vazhdojmë vizitat ne Vlorë, ku do vizitojme Muzeun e Pavarësisë i cili ndodhet në shtëpinë origjinal, ku së pari Qeveria e Pavarur Shqiptare kishte zyrat e saj. Pasdite dhe në mbrëmje keni kohë të lire. Kalojme naten ne Vlore. Dita 08: VLORE - SARANDE page 2 / 3
  3. 3. 14 Dite Neper Shqiperi Mbas mengjesit nisemi drejt Sarandes dhe rruges per ne Sarande do ndalojme te vizitojme kështjellën e Ali Pashë Tepelenës në Porto Palermo-së, e cila është e vendosur në një ishull të bukur. Me pas ne do të udhetojme drejt Sarandës pergjate rivieres shqiptare me nje pamje spektakolare, nje nga pamjet me te bukura ne Ballkan, buze Detit Jon. Rruges do surprizoheni nga pamja befasuese qe na presin në Llogora - 1000 m mbi nivelin e detit dhe gjithashtu rruges per ne Sarande,do shijojme bukurite e fshatrave te kesaj zone. Kalojme naten në Sarandë. Dita 09: SARANDE - BUTRINT Mbas mengjesit udhetojme drejt Butrintit. Ne kete qytet te paret u vendosen kolonistet grek dhe me pas romaket e keshtu me rradhe te cilet kane krijuar ne kete qytet, shtresa arkeologjike të qytetërimeve te hershme. Butrinti ze nje vend te rëndësishëm në historinë e Shqiperise dhe tani ajo është pjese e Trashëgimisë Botërore UNESCO. Ne kete qytet jane gjetur skelete njerëzore me moshë parahistorike dhe shume sende me karakteristikat e çdo periudhe. Këtu ju mund të shihni muret e vjetra, kishat dhe Akropolit. Pas kësaj vizite ne do të kthehemi në Sarandë për të parë Manastirin e Dyzet Shenjtorëve. Në mbrëmje do darkojme ne Kalane e Lekursit. Kalojme naten ne Sarande. Dita 10: SARANDE - GJIROKASTER Mbas mengjesit udhetojme drejt Gjirokastres dhe rruges do ndalojme te vizitojme Syrin e Kalter nje nga bukurite e rralla natyrore Shqiptare. Nje burim ujor me prejardhje nga malet e kesaj zone. Me pas udhetojme drejt Gjirokastres dhe ne fillim vizitojme muzeun etnografik i cili ka qene shtepia e diktatorit komunist Enver Hoxha. Gjirokastra nihet dhe ndryshe si qyteti i gurit. Me pas ecim ne kembe neper rruget e ngurta te qytetit ku dhe do vizitojme pazarin e vjeter, Kalane e qytetit nje nga me te medhate dhe me te bukurat ne Shqiperi.Kalojme naten ne Gjirokaster. Dita 11: GJIROKASTER - TEPELENE - PERMET - KORCE Mbas mengjesit nisem drejt Korces dhe rruges do ndalojme te vizitojme Kalane e Tepelenes dhe vendbanim e lashtë te Antigonesë. Pastaj të vazhdojë udhëtimin në Permet, nje qytete i famshëm për verë dhe rakine . Pas drekës, ne do të vazhdojë per ne Korce. Kalojme në Korçë. Dita 12: KORCE - VOSKOPOJE - POGRADEC Mbas mengjesit ne Korce ne do të vizitojë shkollën e parë shqipe. Pastaj ne do të shkojë në Voskopojë për të parë disa kisha te vjetra. Mbas kesaj vizite kthehemi dhe marrim rrugen per ne Pogradec, nje qytet ne brigjet e liqenit te Ohrit ku do kalojme naten. Dita 13: POGRADEC - ELBASAN - TIRANË Mbas mengjesit nisemi drejt Elbasanit dhe rruga per ne Elbasan kalon perreth liqenit te Ohrid dhe me pas do bëjme një ndalesë të shkurtër per një kafe në Kafe Kështjella. Ne Elbasan do vizitojme qendren e qytetit dhe muret e lashta. Me pas nisemi drejt Tiranes dhe ne Tirane do nisemi drejt malit te Dajtit me teleferik, nje udhetim qe zgjat rreth 15 min ku nga maja e malit te Dajtit do mund te shohim nje pamje fantastike te qytetit te Tiranes. Dita 14: TIRANE - "NENE TEREZA" AEROPORT Ne pritje per tu nisur për në aeroport ku eshte dhe fundi i sherbimit tone. page 3 / 3

×