E lizabeth i ja reformatsioon inglismaal

887 views

Published on

Published in: Business
0 Comments
2 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
887
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
2
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

E lizabeth i ja reformatsioon inglismaal

  1. 1. Reformatsioon Inglismaal Elizabeth I Liisa Lind
  2. 2. Reformatsioon InglismaalInglise reformatsiooni iseloomustas selle esimesel etapil 16.sajandil poliitiliste ja majanduslike vastuolude domineerimine usuliste probleemide üle. 15.sajandi II poolel oli Inglismaa üleelanud Rooside sõja. Kodusõda lõppes Henry VII võimuletulekuga, kes asus kuningavõimu tugevdama. Oluline samm oli feodaalide relvastatud kaaskondade laialisaatmine parlamendi aktiga 1503.aastal. Relvastatud salkade likvideerimise järelvalveks loodi nn Tähekoda. Sisuliselt oli seeerakorraline kuningakohus, mida Henry VII kasutas omapoliitvaenlaste vastu. Kuningavõimu tugevdamist toetasid laiad rahvakihid, kes soovisid kodusõja lõppu
  3. 3. Henry VIIILigi 40 aastat Inglismaad valitsenud Henry VIII jätkas oma isa Henry VII poliitikat kuningavõimu tugevdamisel. Henry VIII saavutus sellise võimutäiese, et võis saata tapalavale igaühe, kes julges talle vastu hakata. Henry VIII õukond oli mõjutatud humanismiideedest ja renessansskultuurist.
  4. 4. Henry VIII
  5. 5. Konflikt paavstigaEnne kui Henry VIII saavutas piiramatu võimu, tuli tal ületada katoliku kiriku vastuseis. Katoliku kirikule eriti kloostritele kuulusid suured maavaldused. Peale selle maksis ka Inglimaa Roomale makse. Konflikt kuninga ja katoliku kiriku vahel vallandas Henry VII soov korraldada ümber oma perekonnaelu. Henry VII oli abielus Aragoni printsessi Katariinaga, et kindlustada häid suhteid Hispaaniaga. Olles armunud õuedaam Anne Boleyni, kes aga keeldus kuninga armukeseks saamast, hakkas Henry VIII taotlema lahutust. Katoliku kiriku poolt polnud see küll ettenähtud, ent paavsti või kardinali loal siiski võimalik. Paavst ütles aga Henry VIII’le ära. Viimaks viis see konflikt kuninga mõttele Roomast lahku lüüa. 1529 aastal teostas ta parlamendi poolt vastuvõetud seadusandlike aktide kaudu reformatsiooni.
  6. 6. Rekatoliseerimise katseKui Henry VIII suri päris trooni tema poeg, kes oli veel laps.Peale Edward VI varajast surma sai troonile Henry VIII tütar Mari I, kuigi ta oli naine ja veendunud katoliiklane. Kuna Mary valmistus abielluma Hispaania troonipärijaga Felipe II-ga kardeti isegi Inglismaa allutamist Hispaania võimule. Seepärast püüti ülestõusuga ebaõnnestunult Maryt troonilt tõugata. Abiellunud Felipega asus Mary I Inglismaal taastama katoliiklust. Inglis parlament, mis üksmeelselt Roomast lahku lõi palus nüüd paavstilt andestust. Hukati Henry VIII kirikutegelased ja põletati ketsereid. Mary I valitsusaeg jäi lühikeseks. Uueks kuningannaks sai Elizabeth I. Tema valitsusajal arenes kiiresti kapitalism. Inglismaast sai võimas mereriik ja tehti suuri edusamme kultuurivaldkonnas.
  7. 7. Elizabeth Ikuninganna 17. novembrist 1558 surmani 1603. aastal. Teda on nimetatud ka neitsikuningannaks (The Virgin Queen), sest ta ei abiellunud kunagi. Elizabeth I oli kuningas Henry VIII ja Anne Boleyni tütar ning Mary I ja Edward VI poolõde. Tema ajal muutus Inglismaa võimsaks mere- ning koloniaalriigiks ja kujunes lõplikult välja anglikaani kirik.
  8. 8. Elizabeth IElizabeth asus valitsema heade nõuannete toel, ja ta sõltus suuresti oma nõunikest.Üks tema esimesi tegusid kuningannana oli toetada Inglise protestantliku kiriku rajamist, mille kirikupeaks ta sai. Elizabethi kirikukokkulepe püsis kogu tema valitsusaja ning sellest kujunes tänapäevane anglikaani kirik.
  9. 9. Elizabeth I

×