Uploaded on

An outline of a project for HBM358 with menu breakdown and analysis on standard versus actual costs.

An outline of a project for HBM358 with menu breakdown and analysis on standard versus actual costs.

  • Full Name Full Name Comment goes here.
    Are you sure you want to
    Your message goes here
    Be the first to comment
    Be the first to like this
No Downloads

Views

Total Views
904
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1

Actions

Shares
Downloads
0
Comments
0
Likes
0

Embeds 0

No embeds

Report content

Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
    No notes for slide

Transcript

  • 1. Five GuysBurgers and Fries
    Robin Askins
    Erika Browning
    Heather Bryant
    Stephanie Bush
    Josh Schmidt
  • 2. Five Guys Info:
    Mission Statement:
    (Located on the soda machines)
    First Five Guys location opened in Arlington, VA in 1986.
    2003 to Present-expands to over 500 locations in over 35 states.
    200 restaurants will open in 2010.
    Over 250 thousand burgers are sold daily.
    There are over 250,000 possible ways to order a burger at Five Guys
    Has won tons of awards including Voted Best Bargain (Cheap Eats) ’00 thru 08’ and “Readers Choice” #1 Hamburger 99’ thru 08’.
    Thank You Customers
    You, the customer are the most important visitor on our premises. You are not dependent on us, we are dependent on you. You are not an outsider in our business- you are part of it. We are not doing you a favor by serving you...you are doing us a favor by giving us the opportunity to do so.
    Thank you,
    Five Guys
  • 3. LOCAL INGREDIENTS
    Ferdinand’s Ice Cream
    HearthBreadBakehouse
    Fuji Apples
    Wilcox Eggs
  • 4. Ferdinand’s Ice Cream
    Used in the Vanilla Ice Cream Sundae and the Vanilla Milkshake
    Made fresh daily at the WSU Creamery in Pullman, WA
    Uses milk produced by the universities own dairy cows.
    Purchasing from WSU Creamery supports student employees as well as provides educational support for Food Science students.
    3 gallon tub: $25.00
  • 5. HearthBreadBakehouse
    Located in Spokane, WA.
    Founded in 1995, expansion in 1999.
    Regional and Western U.S. producer of Variety Breads, Buns, Rolls, Artesian Breads, Carb-Choice Breads and Food Alliance Certified Wheat Products
    Expanded distribution to 9 western states with frozen “thaw and sell” products.
    Used for hotdog and hamburger buns, muffins for breakfast sandwiches & white bread for BLT.
  • 6. Wilcox Eggs
    Shelled eggs or liquid eggs
    White, cage free, or organic
    Medium, large, extra large, jumbo
    4th generation, family run business
    Since 1909- over 100 years of fresh, high quality eggs
    Roy, Washington, Harts Lake Valley
    Bacon Egg sandwich, baking desserts
  • 7. Fuji Apples
    Eberhart Orchards
    5 year round employees
    10,500 feet of land at the southern
    edge of Kittitas Valley
    20 count boxes for $29.99
    Used in Apple Pie
  • 8. Affinity Farms Produce
    Lettuce used in salad as well as entrees
    Located in Moscow, Idaho
    All certified naturally grown products, as well as a member of Certified Naturally Grown (CNG) which includes annual farm inspections and random pesticide residue tests.
  • 9. Cooking Day…
  • 10. Cheeseburger
    Standard Cost
    Actual Cost
    $1.18 per serving
    Menu Price $5.19
    Food Cost Percentage22.73%
    $1.44 per serving
    Food Cost Percentage 27.75%
    Cost difference $0.26
    Reason for this:
    Bulk meat cheaper
    Bulk cheese cheaper
  • 11. Cajun Fries
    Standard Cost
    $0.05 per oz.
    Recipe size is 8 oz.
    Total cost is $0.40 per serving
    Menu price is $2.49
    Food cost % is 16.06%
    Actual Cost
    $0.03 per oz.
    Recipe size is 8 oz.
    Total cost is $0.24 per serving
    Food cost % is 9.63%
    Cost Difference is $0.16 per serving
  • 12. Vanilla Milkshake
    Standard Cost
    Actual Cost
    $0.75 per serving
    Serving size 13 oz.
    Menu Price: $2.50
    Food Cost Percentage: 30%
    $0.58 per serving
    Food Cost Percentage: 23.2%
    Cost Difference is $0.17 per serving.
    Reason for this: purchasing ingredients on sale or at special price
  • 13. Chocolate Chip Cookies
    Actual Cost
    $0.26 per serving
    Food Cost Percentage: 26.26%
    Cost Difference is $0.17 per serving.
    Reason for this: Portion sizes vary, buying in bulk ingredients vs. individual ingredients
    Standard Cost
    $0.09 per serving
    Serving size 1 oz.
    Menu Price: $0.99
    Food Cost Percentage: 8.69%
  • 14. Meal Analysis
    Total Actual Cost
    Total Standard Cost
    F/C% : 2.42/11.17= 21.66%
    Gross Profit: 11.17-2.42=$8.75
    F/C%: 2.52/11.17= 22.56%
    Gross Profit: 11.17-2.52=$8.65
  • 15. Questions?