ארכיון ההתיישבות

544 views
470 views

Published on

מצגת רעיונית להרמת ארכיון היסטורי להתיישבות בערבה

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
544
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
8
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

ארכיון ההתיישבות

  1. 1. למזכירי הישובים , מנהלי הקהילות , אנשי התרבות , אנשי העבודה , אנשי החינוך , הצלמים , המתעדים , הסקרנים לאנשי המעשה בערבה הדרומית . שלום.
  2. 2. הצטרפו אלינו לחשיבה ראשונה על הקמת: הארכיון לתולדות ההתיישבות בערבה הדרומית
  3. 4. מטרה : מקום שירכז , יסדר , ירשום ויעמיד לרשות קהל חוקרים ומתעניינים את המידע על תולדות ההתיישבות בערבה תכנים : חומר על המועצה האזורית ומחלקותיה השונות . מגוון מקורות תיעודיים הנוגעים לערבה הדרומית : חקלאות , תעשייה , חינוך , דת , תיירות , תרבות , יזמות , התיישבות , אתרים , ארכיאולוגיה , היסטוריה . אדם במדבר , מחקר ופיתוח , צבא , יחסים עם ירדן , ועוד במקום יהיו ספרי פרוטוקולים , אוסף עיתונים רלוונטי , אסיפות , אוספים אישיים , עבודות מחקר , אוספי תמונות , אוספי מפות , אוסף סרטים , אוסף תיעוד בע " פ של אנשי הערבה , מפות הקשורות לאזור ומיפוי בתי העלמין באזור ועוד תחומים לפי שיידרש .
  4. 6. ליקוט החומר : חלק מן החומר יגיע ממגנזת המועצה . דברים שהינם בעלי ערך ארכיוני , שיש לשמרם לצמיתות וניתן להציגם לקהל יהיו בארכיון : מוסדות חינוך ותרבות בחבל , תנועות נוער , אירועים . חלק מן המוצגים יהיו קשורים לישובים עצמם - יש ויסכימו שישמרו בארכיון מסודר ויש שימסרו עותקים לארכיון הגדול שמירת החומר : על פי חוק הארכיונים במדינה , במידה ופותחים ארכיון ציבורי הרי ש " חוק הארכיונים " חל עליו והוא מחויב לתנאי שימור החומר והצגתו כנהוג במדינה .
  5. 7. תצוגה : הארכיון יכול להיות חלק ממוזיאון קטן או תצוגה לתולדות ההתיישבות בערבה . ( מודל יפה ניתן למצוא בפתח תקווה בה קיים מודל משותף של ארכיון ומוזיאון ). הפצה : ארכיון עיקרו שאינו מייצר חומר אלא משמר ומפיץ מידע . זוהי , למעשה , מערכת מידע משוכללת המאפשרת לכל המעוניין להגיע לחומרים המצויים במקום רחוק . לשם כך , יש צורך בציוד המאפשר תקשורת רחוקה וקרובה , תוכנות מתאימות ושמירה על נהלי " חוק הארכיונים ".
  6. 9. אולי מוקדם מדי ? אולי .. ואולי לא . המעשה הציוני בערבה הדרומית גדול ומכובד מאד . יש מקום לכבד , לפאר ולשבח עשייה זו במקום שיכיל את החומרים המעידים על כך . במקומות שונים , משמרים חומרים ארכיונים בדרכים שונות . יש השומרים על כל פיסת מידע ויש המשתמשים בנייר שהצטבר למדורות חג - חד פעמיות . מהמקום בו אנו נמצאים היום , בגיל האישי ובגיל ההתיישבותי , קשה לשער מה חשיבותו המדויקת של הארכיון . אך כל מלמדינו ידעו כי בלא לימוד העבר לא נוכל להתקדם כראוי אל העתיד – ולכן יש בכך צורך וחשיבות רבה . בישובי התנועה הקיבוצית חלים שינויים רבים , ישנם חברים חדשים שבאו לישוב ממניעים חדשים , יש שאינם מכירים את סיפור המקום או את סיפורה של הערבה , חובה עלינו ללמדם .
  7. 10. תזמון : יש מי שרוצה , מוכן ויכול לעשות זאת כעת . אנחנו : עפרה אלעד - יטבתה איתן בניוביץ - גרופית נורית גורן - אילות
  8. 11. ביום שישי 11.3.2011 בשעה 9:00 במועדון בבאר אורה קבענו ! להתראות

×