Sunum

4,937
-1

Published on

Published in: Travel, Business
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total Views
4,937
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
35
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Sunum

 1. 1. * Selimiye Camii * Bulgar Kilisesi SV. George *Evler *Tunca Köprüsü * Kervansaray
 2. 2. SELİMİYE CAMİİ Mimar Sinan’ın 80 yaşında yarattığı ve ‘’Ustalık Eserim’’ dediği anıtsal yapı Osmanlı Türk sanatının ve Dünya Mimarlık tarihinin baş eserlerindendir. Kesme taştan yapılan camii, 2475 metrekarelik bir alanı kaplar. Selimiye Camii yerden yüksekliği 43,28 metre olan 31,30 metre çapındaki kubbesi ile ilgi çeker. Yapının çini süslemelerinin Osmanlı ve Dünya sanatında ayrı bir yeri vardır. 16. yüzyıl çiniciliğinin en güzel örnekleri olan bu çiniler ‘’sıraltı’’ tekniğinde olup İznik’te yapılmıştır. 3,80 metre çapında 70,89 metre yüksekliğinde üçer şerefeli dört zarif minaresi vardır ve bu minareler şehrin her yerinden göze çarpar.
 3. 8. Kıyık Semtinde inşa edilmiş bir Ortodoks Kilisesidir. 1889 yılında zemin mermer ile kaplanmıştır. İç süslemeler bakımından oldukça zengindir. İkonalar hayranlık verici güzelliktedir.
 4. 10. Taş duvar ve sıva ile örülmüş ahşap iskelet sistemleri ile yapılırdı. Bu evler genellikle yanındaki daha tümsek saçaklara çift eğri öğe ile bağlanan bir çatı ile örtülü, az derinde kalan locanın içine yerleştirilmiş merkezi girişi ile kusursuz bir simetriye sahiptir. -
 5. 14. TUNCA KÖPRÜSÜ Tunca Nehri üzerindedir. 1608-1613 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimarı Mehmet Ağa’dır. Yapımında ‘nehri altın ve gümüşle doldurmacasına para harcandığı’ söylenir. Mimari yorumcular 10 gözü olan köprü için ‘eşi bulunmaz’ nitelemesini yaparlar. Üzerindeki parke granit taşlar Sultan Reşat’ın Edirne’yi ziyareti sırasında konulmuş orijinal taşlardır. -
 6. 17. KERVANSARAYLAR Sokak üzerinde bir sıra dükkanı bulunan ve klasik Osmanlı mimarlığının ilginç örneklerinden olan kervansaray Kanuni Sultan Süleyman’ın ünlü sadrazamı Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırıldı.
 7. 21. HAZIRLAYANLAR ESRA ÖZKARA MELİKE DOĞAN http://www.esra89. blogcu .com http:// www.doganmelike.blogcu.com
 1. A particular slide catching your eye?

  Clipping is a handy way to collect important slides you want to go back to later.

×