Orman yangininin çikiş nedenleri̇

1,037 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,037
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
203
Actions
Shares
0
Downloads
11
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Orman yangininin çikiş nedenleri̇

  1. 1. ORMAN YANGINININ ÇIKIŞ NEDENLERİ Pratikte orman yangınlarının çıkış nedeninin ne olduğunun kesin tespiti yapılamamasıdurumunda yangının çıkış nedeni deneyimlerle pratik olarak tespit edilmektedir. Yangın rüzgarlı gündeyaşlı meşcerede yakılmışsa üretim amaçlı yakmadır. Yangın rüzgarsız bir günde çıkmış ise uyarıdır.Ya kaçak kesimi ihbar ediyordur ya da açma yapıldığını göstermek içindir. Genç meşcerede iserüzgarlı günde çıkmışsa kesin kasıttır. Rüzgarsız günde çıkmışsa idareye uyarıdır ve teşkilat yetkilileriaraştırma yapmaları çağrısıdır. Grafik-2Orman yangınlarınınçıkış sebeplerini dörtana gurupta toplamakmümkündür.İhmal-dikkatsizlik:İnsanların ormancılık,tarımsal, seyahat v.b.gibi her türlü sosyal veekonomik faaliyetlerisonucunda ormanyangınlarına sebep olandikkatsiz davranışları,yangınların çıkmasınıönleyecek tedbirleriihmal etmelerisonucunda ortaya çıkanyangın nedenleridir. (1-Anız (Resim-1), 2-Çöplük (Resim-2), 3-Avcılık, 4- Çoban ateşi,5- Sigara (Resim-3), 6-Piknik Ateşi (Resim-4),7- Enerji nakil hattı(Resim-5,6,7), 8- Trafik,9-Diğer(Resim-8),(Grafik-2)Nedeni bilinmeyen:Nedeni bilinmeyen veçıkış nedeni hakkındahiçbir bilgi edinilmemiş Grafik-3çeşitli yangınnedenleridir. ( 10-Meçhul), (Grafik-3)
  2. 2. Grafik-4Kasıt İnsanların zararverme istekleri, kötüniyetleri, isteyerek vebilerek orman yakmalarısonucu ortaya çıkanyangın nedenleridir. (11-Terör, 12-Kundaklama, 13- Açma,(Grafik-4) Grafik-5Yıldırım: Doğal olarakmeydana gelen yangınçıkış nedenidir. ( 14-Yıldırım), (Grafik-5) Orman yangınlarının çıkış sebebi incelendiğinde anız, bahçe temizliği, enerji nakil hatları,çöplük, demiryolu, yazlık, mesire yerleri, tatil siteleri, devlet kampları, sigara ateşi, piknik ateşi, çobanateşi ihmal ve dikkatsizlik olduğu görülmektedir.
  3. 3. Resim-1 Resim-2Resim-3 Resim-4Resim-5 Resim-6
  4. 4. Resim-7 Resim-8 Ülkemizde anız yakılması yasak olmasına rağmen yaygındır. Kontrollü olarak yakılmadığıtakdirde özellikle vatandaşlar rüzgarın kuvvetli olduğu zamanı beklemekte tarlasından uzak alana ateşatarak kaçmaktadır. Bu durum büyük orman yangınlarına sebep olmaktadır. Bu nedenle ormana yakınveya bitişik alanlarda kontrollü olarak anız yakılmasına izin verilmelidir. Ormanlık alanlarla tarım alanlarının iç içe olmasından dolayı anız yangınları çoğu zamanorman yangınlarına dönüşmektedir. Orman yangınları büyüdükçe köyleri etkisi altına alarak can vemal kayıplarına neden olmaktadır. Bu nedenle orman içi köylerde köylü ile orman arasına ayırıcıunsurlar ve koruma bantları ve yangın mücadele cepheleri mutlaka oluşturulmalıdır. (Resim-9,10,11) Koruma bantları ve ayırıcı unsurlar uzman ekip ve orman fakülteleri ile yapılacak çok yıllıkprojeler, yatırım bütçesine konarak özel bütçeden ödeneğini almak suretiyle uygulanmalıdır. Bu amaçla Kahramanmaraş, Adana, Antalya, Muğla, İzmir, Balıkesir, Mersin Orman BölgeMüdürlüklerinde birer işletme pilot bölge seçilerek 2009 yılında projelendirilmeli, 2010 yılındauygulamaya konmalıdır.
  5. 5. Resim-9Resim-10 Resim-11

×