Egitim Sunumu

3,319 views
2,818 views

Published on

Published in: Health & Medicine
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,319
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
16
Actions
Shares
0
Downloads
30
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Egitim Sunumu

 1. 1. GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI
 2. 2. GRİP nedir? <ul><li>Grip bir üst solunum yolu hastalığıdır. </li></ul><ul><li>Ateş ve halsizlikle seyreder. </li></ul>
 3. 3. GRİP HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR? <ul><ul><ul><li>Ayrıca yaygın vücut ağrısı görülür </li></ul></ul></ul>
 4. 4. <ul><li>Grip virüsü, öksürme, hapşırma ile etrafa saçılan küçük damlacıklar yoluyla bulaşır. </li></ul>GRİP NASIL BULAŞIR?
 5. 5. <ul><li>Öksürük ya da hapşırık sırasında ağzınızı ellerinizle kapattığınızda, mikroplar ellerinize, ellerinizden de dokunduğunuz çeşitli yüzeylere bulaşır. </li></ul><ul><li>İnsanlar bu yüzeylere elle temas ederek virüsü alırlar ve ellerini ağızlarına, burunlarına ve gözlerine temas ettirerek hastalık etkenini alırlar. </li></ul>GRİP NASIL BULAŞIR? Hapşırmanın hızı 161 km/saat (100 mil) bulabilir
 6. 6. <ul><li>Günlük yaşamımızda sık dokunduğumuz </li></ul><ul><li>canlı grip virüslerinin bulunabileceği yüzeyler: </li></ul><ul><ul><li>kapı kolları, </li></ul></ul>GRİP NASIL BULAŞIR?
 7. 7. <ul><ul><li>bilgisayar klavyesi, </li></ul></ul><ul><ul><li>cep telefonu ya da kablolu telefon ahizeleri, </li></ul></ul><ul><ul><li>televizyon uzaktan kumandaları, </li></ul></ul>GRİP NASIL BULAŞIR?
 8. 8. <ul><ul><li>sandalye, masa ve sıralar, </li></ul></ul><ul><ul><li>kalem, kitap ve defter vb. yüzeyler, </li></ul></ul>GRİP NASIL BULAŞIR?
 9. 9. <ul><ul><li>Okulda bulunduğunuz ortamı , sınıflarınızı, öğretmen odaları ve diğer odaları, hava akımını sağlayacak şekilde sık sık havalandırın. </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 10. 10. <ul><ul><li>Sizleri hastalıktan koruyacak en önemli uygulama; </li></ul></ul><ul><ul><li>Ellerinizi yıkamaktır. </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 11. 11. <ul><ul><li>İnsanlarla tokalaşma sonrasında, ellerinizin bütün yüzeylerini ve parmak aralarını su ve sabun ile iyice köpürterek yıkayın. </li></ul></ul><ul><ul><li>Yıkama süresi en az 20 – 30 saniye olmalıdır. </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 12. 12. DOĞRU EL YIKAMA YÖNTEMİ
 13. 13. DOĞRU EL YIKAMA YÖNTEMİ
 14. 14. EL HİJYENİ <ul><ul><li>Ellerinizi yıkadıktan sonra, tek kullanımlık kâğıt havlu ile kurulayıp, musluğu bu havlu ile kapatın, </li></ul></ul><ul><ul><li>Havluyu çöp kutusuna atın. </li></ul></ul>
 15. 15. EL HİJYENİ <ul><ul><li>Su bulamadığınız durumlarda alkol bazlı el dezenfektanlarını da el temizliği için kullanabilirsiniz. </li></ul></ul><ul><ul><li>El dezenfektanlarını kullanırken, elleriniz kuruyuncaya kadar ovun. </li></ul></ul>
 16. 16. GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ? <ul><ul><li>Hasta olduğunu bildiğiniz kişilerle aranızda mesafe bulundurmaya dikkat edin. </li></ul></ul>
 17. 17. <ul><li>Tokalaşma ve kucaklaşma gibi yakın temasa bir süre ara verin </li></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 18. 18. <ul><ul><li>Hasta kişilere çok gerekmedikçe ziyarette bulunmayın. </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 19. 19. <ul><ul><li>Alışveriş merkezleri, tiyatro, sinema, spor salonu gibi kapalı alanlar ve çok kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının. </li></ul></ul><ul><ul><li>Unutmayın; grip hastalığı kişiden kişiye kolay bulaşabilen bir hastalıktır. </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 20. 20. <ul><li>Ellerinizle gözleriniz, burnunuz ve ağzınıza dokunmayın </li></ul><ul><ul><li>Mikroplar en çok kirli yüzey ve eşyalara dokunmayla bulaşır </li></ul></ul>GRİP HASTALIĞINDAN NASIL KORUNABİLİRSİNİZ?
 21. 21. <ul><li>Sık değişim gösteren grip virüsüne karşı doğal bağışıklığımız bulunmamaktadır. </li></ul><ul><li>Pandemik grip hastalığına karşı kişileri korumak için AŞI geliştirilmiştir. </li></ul>Grip Aşısı nedir?
 22. 22. <ul><li>Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, öğretmenler </li></ul><ul><li>Gebeler, </li></ul><ul><li>Sağlık personeli, asker ve polisler, </li></ul><ul><li>6 ay-24 yaş arasındaki kişiler, </li></ul><ul><li>İtfaiye, ulaşım, elektrik, doğalgaz hizmetleri gibi kritik birimlerde çalışanlar, </li></ul><ul><li>Diyabet, kronik akciğer, böbrek hastalığı, bağışıklık sisteminin baskılandığı durumları olan kişiler. </li></ul>Kimler Grip Aşısı olacaktır?
 23. 23. DOMUZ GRİBİNE YAKALANDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ? <ul><li>Çevrenizdeki insanlara bulaştırmamak için evinizden dışarı çıkmayın. </li></ul><ul><li>Beslenmenize dikkat edin, dengeli beslenin, bol sıvı tüketin. </li></ul>
 24. 24. DOMUZ GRİBİNE YAKALANDIĞINIZI DÜŞÜNÜYORSANIZ NE YAPMALISINIZ? <ul><li>Odanızı sık sık havalandırın. </li></ul><ul><li>Bol bol istirahat edin. </li></ul><ul><li>Doktor tarafından önerilmemiş ilaç kullanmayın. </li></ul>
 25. 25. <ul><ul><li>Öksürdüğünüzde ya da hapşırdığınızda; ağzınızı ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ya da mendil bulamadığınızda giysinizin kolu ile kapatın. </li></ul></ul>HASTAYSANIZ ETRAFINIZDAKİ İNSANLARI GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?
 26. 26. <ul><ul><li>Kâğıt mendili bir kez kullanın, </li></ul></ul><ul><ul><li>kullandıktan sonra çöp kutusuna atın ve ellerinizi yıkayın. </li></ul></ul>HASTAYSANIZ ETRAFINIZDAKİ İNSANLARI GRİPTEN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?
 27. 27. <ul><li>Siz hastaysanız, </li></ul><ul><li>Hijyen kurallarına ek olarak, </li></ul><ul><li>Hasta olmayan insanlara hastalığınızı bulaştırmamak için </li></ul><ul><li>çevrenizdekilerle aranızdaki mesafeyi sınırlandırın, maske kullanın </li></ul><ul><li>Dışarı çıkmanız çok </li></ul><ul><li> gerekliyse yine maske </li></ul><ul><li> kullanın. </li></ul>
 28. 28. <ul><ul><li>HASTALIK BELİRTİLERİNİZ GEÇİNCEYE KADAR EVDE İSTİRAHAT EDİN. </li></ul></ul>
 29. 29. HANGİ DURUMLARDA DOKTORA GÖRÜNMELİYİZ? <ul><li>Beş günden fazla süren, 38  C ve üstü ateş, </li></ul><ul><li>Koyu, iltihaplı balgam </li></ul><ul><li>Zor nefes alma veya nefes darlığı </li></ul><ul><li>Bilinç bulanıklığı </li></ul><ul><li>İshal ve kusma </li></ul>
 30. 30. <ul><li>Domuz gribi konusunda , kendinizi ve ailenizi korumak için daha neler yapabileceğiniz konusundaki en güncel bilgileri televizyon, radyo, internet ve yazılı basın yoluyla takip edin. </li></ul><ul><li>www.grip.saglik.gov.tr </li></ul>Domuz gribi ile ilgili son güncel bilgileri takip edin!
 31. 31. www.grip.saglik.gov.tr
 32. 32. UNUTMAYINIZ <ul><li>KORUNMAK HER ZAMAN İÇİN TEDAVİDEN </li></ul><ul><li>KOLAY VE UCUZDUR . </li></ul><ul><li>HİJYEN KURALLARINA UYALIM </li></ul><ul><li>GRİBİN YAYILMASINA İZİN VERMEYELİM </li></ul><ul><li>Griple ilgili daha geniş bilgi için </li></ul><ul><li>www.grip.saglik.gov.tr </li></ul><ul><li>DİNLEDİĞİNİZ İÇİN </li></ul><ul><li>TEŞEKKÜR EDERİZ </li></ul><ul><li>MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI </li></ul><ul><li>Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı </li></ul>

×