Your SlideShare is downloading. ×
Ligji i Okunitrrezarta[1]
Upcoming SlideShare
Loading in...5
×

Thanks for flagging this SlideShare!

Oops! An error has occurred.

×
Saving this for later? Get the SlideShare app to save on your phone or tablet. Read anywhere, anytime – even offline.
Text the download link to your phone
Standard text messaging rates apply

Ligji i Okunitrrezarta[1]

1,560
views

Published on

lexoneee

lexoneee


0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total Views
1,560
On Slideshare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
0
Actions
Shares
0
Downloads
47
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

Report content
Flagged as inappropriate Flag as inappropriate
Flag as inappropriate

Select your reason for flagging this presentation as inappropriate.

Cancel
No notes for slide

Transcript

 • 1. Makroekonomia II Ligji i Okunit Rrezarta Korbaj nëntor 2008
 • 2. Ligji i Okunit
  • Shpreh lidhjen në mes të:
  • rritjes së prodhimit (GDP-së reale)
  • ndryshimit të normës së papunësisë
  • Do të thotë si ndikon rritja e GDP-së reale në ndryshimin e normës së papunësisë
 • 3. Ligji i Okunit
 • 4.
  • Rritja vjetore e prodhimit duhet të jetë më së paku 3%, që të parandaloj rrezikimin e normës së papunsisë.
  • Kjo për shkak të dy faktorëve që i kemi lënë anash :
  • - madhësia e forcës punëtore, dhe
  • - produktiviteti i rritur i punëtorëve
 • 5.
  • Rritja e prodhimit për 1% nga norma e rritjes normale e zvogëlon normën e papunësisë për vetëm 0.4% ngase:
  • 1.Firmat i përshtaten punësimit më të vogël sesa ti përgjigjen një për një devijimeve të rritjes së prodhimit nga norma e rritjes normale.
  • Rritja e prodhimit 1% e rrit normën e punësimit për 0.6%
  • - Kërkohen punëtorë të rinj, pa marrë parasysh nivelin e prodhimit
  • - Trajnimi i punëtorve të rinj kushton shtrenjt
  • 2.Një rritje në normën e punësimit nuk e zvogëlon një për një normën e papunësisë.
  • Norma e rritjes së punësimit 0.6% e zvogëlon vetëm 0.4% normën e papunësisë.
  • - Rritja e pjesëmarrjes në punë
  • - Rritja e tregut të punës për të papunët
  • Për të dy arsyet zvogëlimi i papunsisë është më i vogël sesa rritja e punësimit
 • 6.
  • Koeficienti β (në shembullin e mëhershëm me vlerën -0.4) në ligjin e Okunit jep efektin në normën e papunsisë të devijimeve të rritjes së prodhimit nga normalja.
  • Vlera e β prej 0.4% tregon se rritja e prodhimit prej 1% mbi normën e rritjes normale për një vit e zvogëlon normën e papunësisë për 0.4%. Kjo vlerë ndryshon nëpër vende dhe kohë.
  • Tabela 1. Koeficienti β në Ligjin e Okunit për 4 vende në periudha të ndryshme kohore
  Vendi SHBA-të Britania e madhe Gjermania Japonia
  • 1960 - 1980
   • β
  • 0.39
  • 0.15
  • 0.20
  • 0.10
   • 1981 – 1998
   • β
   • 0.42
   • 0.51
   • 0.32
   • 0.20

×